Ocena kierowcy - Mazda MX-5 II

Silnik 1.6 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2000
Mazda MX-5 II 1.6 16V 110KM 81kW 1998-2005 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Internet mówi prawdę. Auto jest dokładnie takie jak je opisują. Tanie w utrzymaniu, maksymalnie niepraktyczne, dające frajdę z jazdy.
Silnik ma świetną kulturę pracy, niezawodny, zrywny, o miłym dla ucha dźwięku. Jedynym minusem jest dość spore spalanie jak na jednostkę o tej pojemności, ale pamiętajmy że to jednostka napędowa technologicznie z lat 80tych!
Skrzynia biegów to poezja, drążek malutki, każde wbicie biegu jest wyraźnie zaznaczone. Bardzo krótkie przełożenia, powyżej 100 km/h jedziemy znacznie ponad 3000 obr/min.
Moja opinia nie będzie się niczym różnić od innych. Tylny napęd, zrywne auto, szybka reakcja na dodanie gazu.
Oryginalny lakier wygląda ładnie po latach, ale auto ma wadę konstrukcyjną, polegającą na korozji nadkoli oraz przed wszystkim przednich fragmentów podłużnic, które w każdym z tych pojazdów po kilkunastu latach należy wymienić i wspawać nowe.
Bez dachu - rewelacja, z dachem materiałowym - słabo, co logiczne. Nie warto wtedy podjeżdżać zbyt blisko sygnalizatora... nie zobaczymy kiedy światło zmieni się na zielone.
W tak małym pojeździe wygospodarowano sporo miejsca na drobiazgi i bagażnik ma sensowny rozmiar.
Grzeje jak piec, na zimnym ustawieniu - też grzeje, ale taka już budowa pojazdu z silnikiem wciśniętym do tyłu. Nawet most grzeje od spodu. Jazda w ciepłe dni z dachem w wersji bez klimatyzacji odpada całkiem. Nie da się po prostu wytrzymać, otwarcie okiem powoduje huragan w środku.
Przestrzeń jest mała i taka ma być w założeniach tego pojazdu, zero kompromisów i za to MX-5 jest tak kochana.
W aucie jest głośno, niezależnie czy z dachem czy bez.
Auto jest tańsze w utrzymaniu niż typowy Passat czy Audi A4. W mojej przez cały rok wymieniłem wyłącznik rozrusznika wart 50 złotych. Najwięcej wydamy na paliwo i ubezpieczenie.
Za taką cenę jaką obecnie mają mx-5 nb (2019) nie uzyskamy auta dającego tyle wolności i frajdy o porównywalnym poziomie.
W mojej przez cały rok wymieniłem wyłącznik rozrusznika wart 50 złotych.
Nie doszło do żadnej poważnej awarii dotąd, ale podłużnice musiałem wymienić na nowe ze względu na rdzę (1400 zł)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 110KM 81kW [l/100km]

7,4