Ocena kierowcy - Opel Astra G Kombi

Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: 5 lat
Opel Astra G Kombi 2.0 16V 136KM 100kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny
Ogólnie bardzo sympatyczny samochód - jak na swoją klasę to świetny. Biorąc pod uwagę rocznik i segment można powiedzieć, że daje dużą wygodę w dłuższych podróżach ze względu na znakomite osiągi i elastyczność silnika. W mieście pali sporo, ale jeśli ma to być samochód do wyjazdów to w normie. Jest też o wiele cichsza niż na przykład 1.6 16v, w której przy 110-120 km/h robi sie już średnio miło. Dla odmiany w 2.0 16v nawet przy 140-150 km/h jest całkiem komfortowo. Największy problem to elektryka i wszelkie wariacje na jej temat. Warto też zwrócić uwage na stan kolektora, który bardzo często pęka przy przebiegu 150-200 tys. km. i kupowanie uzywki jest kiepskim pomysłem, bo ona tez pęknie (lepiej znaleźć mechanika, który porządnie to przerobi). Jeśli na desce robi się "choinka" i samochód nie trzyma obrotów na biegu jałowym, to pewnie będzie trzeba się zająć czujnikiem ABS zlokalizowanym na piaście. Ostatecznie musiałem również u siebie wymienić sterownik silnika, bo i to zaszwankowało. Nie mogę więc na pewno powiedzieć, że jest to samochód bezawaryjny, ale z drugiej strony - naprawy nie były nigdy wyjątkowo kosztowne (większy problem stanowić może niekiedy samo znalezienie odpowienich części, niż ich cena). Ponadto jeśli ma to być samochód do miasta - no cóż, jest to to raczej kiepski pomysł, a na pewno można wymyślić kilka lepszych :) Ale w trasy polecam. Przez 5,5 roku zrobiłem moja astrą jakieś 60 tysięcy kilometów (kupiłem z przebiegiem 109, a sprzedałem z przebiegiem 169 tys. km.) i dobrze ją wspominam. Dodam jeszcze, że w grudniu 2011 kupiłem ją za 9500 zł (na felgach stalowych), a w październiku 2017 sprzedałem za 5500 zł (na alufelgach, które dokupiłem w międzyczasie); moim zdaniem bilans całkiem ok.
Silnik sam w sobie znakomity. O ile w vectrze był w pewnym sensie "na swoim miejscu" o tyle z astry czyni (a przynajmniej czynił pare lat temu) coś na kształt silent sleepera :) Bardzo dobra dynamika, świetna elastyczność, dzięki której znakomicie się nim wyprzedza. O dziwo - wbrew obiegowym opiniom o tym silniku i wbrew wiedzy potocznej o większości silników opla - moja astra nie brała dużo oleju. Pod warunkiem, że wymieniało się olej regularnie i nie oszczędzało na jego jakości.
Skrzynia biegów to na pewno nie jest najmocniejszy punkt astry g. Tutaj skrzynia niestety zachowuje wszystkie niezbyt dobre wzorce opli, czyli mało precyzyjne wybieranie (zwłasza biegi: 1 i 2) oraz zapewne po przebiegu 200 tys. km. konieczność remontu (to pozwalam sobie przewidywać na podstawie użytkowania innych opli z podobną skrzynią biegów). Może nie ma tu dramatu, ale mogło by być lepiej.
Biorąc pod uwagę, że układ jezdny i zawieszenie "standardowej" astry (75, czy 101-konnej) bez wielkich zmian mierzy się w tej wersji z dużo większym zaobem mocy to musze przyznać, że radzi sobie z nim zaskakująco dobrze. Zdecydowanie warto jednak zainwestować w szersze opony - nie tylko z uwagi na bezpieczeńswo i komfort, ale po prostu także dla lepszego wykorzystania potencjału tego samochodu.
W zasadzie nie można było na nic narzekać - żadna korozja się nie pojawiła, choć wiem też, że tylnie nadkola były robione zanim ją kupiłem. Ale że zostały zrobione dobrze, toteż nigdy nic nie wychodziło. Od spodu też wyglądała bardzo ładnie - a sprzedawałem ją jako samochó 18-letni. No ale nie ma się co oszukiwać - na ten aspekt trzeba przy oplach zwracać baczna uwagę i nie wyobrażam sobie zakupu kilkunastoletniego opla bez dokładnego obejrzenia go na kanale.
Chociaż to kombi, w zasadzie to ciężko było w tym aspekcie mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Bardzo dobra widoczność we wszystkich kierunkach.
Bez zbędnych udziwnień, bez ekstrawagancji, za to wszystko jasne, przejrzyste i czytelne. Wskażniki i zegary dobrze widoczne, przełączniki w zasadzie intuicyjne. Wszystko na swoim miejscu, nie trzeba się z tym wnętrzem jakoś specjalnie oswajać. Fotele dosyć wygodne, choć oczywiście volvo to to nie jest.
Daleko od ideału jeśli chodzi o wydajność, ale powiedzmy, że znośnie.
W tym segmencie przestrzeń oferowana przez astrę na pewno można uznać za wystarczającą.
Nie wiem jak to jest z wyciszeniem - czy materiały zastosowane w tym wariancie silnikowym były lepsze, lub czy dołożono jakieś dodatkowe wyciszenia - w stosunku do najczęściej spotykanych wersji benzynowych, czyli 1.4 16v, 1.6 16v, czy 1.8 16v. Podejrzewam, że raczej nie i że zdecydowanie lepszy komfort podróżowanie wynika tu przede wszystkim z wyższej kultury pracy silnika 2.0 16v. Tak, czy inaczej - w mojej ocenie wyciszenie było dobre.
Nigdy nie było pod tym względem jakichś dramatów. Zwykle ceny są przystępne - można też posiłkować się używakami, pod warunkiem oczywiście, że taki zabieg się w danej sytuacji opłaca i jest bezpieczny (w przypadku kolektora na przykład nie jest to rozsądne).
Nie moge narzekać i ogólnie myślę też, że astra z silnikiem 2.0 16v (najlepiej do tego jeszcze w wersji Elegance) na pewno będzie lepiej trzymała cenę niż analogiczna 1.6 16v, czy 1.8 16v.
Z większością drobnych rzeczy które się psuły w samochodzie można było sobie poradzić praktycznie samemu.
Nic takiego, co na dłuższą chwilę unieruchamiałoby samochód, lub też powodowało niezwykle drogie naprawy nie wystąpiło. Jak na kilkunastoletniego opla - nie czuję się zawiedzony :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 16V 136KM 100kW [l/100km]

12,0