Ocena kierowcy - Opel Astra H Kombi

DeVeDe, 8 lat temu
Silnik 1.6 turbo ECOTEC 180KM 132kW
Rok produkcji 2009
Opel Astra H Kombi 1.6 turbo ECOTEC 180KM 132kW 2006-2013 - Oceń swoje auto
Silnik : Niby 1.6 ale turbina "robi robote". Niskie spalanie jak na taka moc.
Karoseria : Na rantach maski pojawia sie rdza
Przeniesienie napędu : Lewarek biegow trzeba od czasu do czasu przesmarowac
Samochod ladny. Ciekawa, lakierowana na ciemno deska rozdzielcza ze srebrnymi wstawkami. Autko nie wyroznia sie w tlumie. Po ulicach jezdza ich tysiace. Moja wersja to Cosmo ktora jest maxymalnie wyposazona, wlacznie z półskórą, chromowanymi relingami i chromowanymi obwodkami przy szybach. Zadko spotykana wersja. Wiecej info nizej.
180 koni w takim samochodzie kombi nie jednego malolata juz zdziwilo. Bardzo elastyczny, 6biegow. Jezdzac ekonomicznie i zmieniajac biegi przy 2tys obr/min spalanie utrzymuje sie na poziomie 8 litrow. W miescie srednia wychodzi 9l. W trasie przy predkosciach rzedu 150kmh mamy 7-8l. Generalnie spalanie takie jak w zwyklym 1.6 bez turbiny. Tylko przyjemnosc z jazdy duzo wieksza, bo wciskasz gaz i samochod przyspiesza/wyprzedza. Na poczatku ciezko wyczuc kiedy turbina "zalapuje" i czuc jest szarpniecie.
Smar ktory jest w kulce lewarka wyciera sie. Lewarek zaczyna chodzic ciezko. Nasmarowanie go to 5 minut. Nie powinny sie takie rzeczy zdarzac. Oprocz tego lewarek jest krotki co jest wygodne. Biegi wchodza malo precyzyjnie w porownaniu do seata leona. Trzeba sie przyzwyczaic.
Uklad kierowniczy jest precyzyjny. Kierownica wygodna. Zawieszenie to kompromis miedzy wygoda a sztywnoscia. Generalnie jest ok. Nie jezdzimy poduszka... ale plomby z zebow nie wypadaja. Fajnie trzyma sie drogi mimo to ze samochod jest stosunkowo wysoki. Mam 16calowe oryginalne aluminiowe felgi.
OK. Nie mam zastrzezen. Czujniki parkowania z tylu ulatwiaja manewrowanie na parkingach. Slupki z przodu sa waskie i nie zaslaniaja za duzo. Bardzo duzy plus za lusterka. Bardzo duzo w nich widac.
Wszystko pod reka tak jak powinno byc. Brakuje podlokietnika. Dla jednych minusem jest milion przyciskow a dla innych jest to plus. Mi to nie przeszkadza, chodz obsluga tego wszystkiego nie jest zbyt intuicyjna. Kwestia przyzwyczajenia. Razi brak wskaznika plynu chlodzacego. Temperature mozna sprawdzac w ukrytym menu.
Samochod dobrze zaczyna nagrzewac wnetrze po 7-8km. Troche dlugo. Klimatronik daje rade. Dobrze utrzymuje temperature.
Nie ma tu duzo miejsca. Pamietajmy ze to nie jest wielki Opel Omega. Miejsca tyle ile w innych autach tej klasy. Dla mnie jest to ilosc optymalna, zeby czuc sie w samochodzie dobrze. W 5 osob nie jezdze. Dla 4 osob jest ok. Bagaznik w tym kombiaku daje rade. Materac na lozko 2m na 1.5m zmiescil sie przy zlozonych fotelach.
Jestem milo zaskoczony. Jest naprawde cicho. Winą poniekad jest benzynowy silnik turbo ktorego nie slychac, poniewaz nie trzeba go wysoko krecic zeby jechac. Jak krecisz wysoko to logiczne ze bedzie glosno. Spalanie tez mocno wzrosnie. W samochodzie nic nie trzeszczy, nic nie puka, nic nie stuka.
Ciezko mi jeszcze powiedziec. Olej drozszy niz do zwyklego benzyniaka. Koszty filtrow i czesci eksploatacyjne takie jak w kazdej astrze.
Jestem zadowolony. Za samochod z 2009 roku zaplacilem tyle, ile bym musial zaplacic za 4-5 lat starszego vw czy audi a wcale gorszy nie jest.
Lewarek biegow ciezko chodzi. Tania i szybka naprawa na ulicy pod domem. Na masce wychodzi delikatnie rdza od spodu przy rantach. Tutaj sie mocno zawiodlem.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 turbo ECOTEC 180KM 132kW [l/100km]