Ocena kierowcy - Opel Omega A Kombi

Bożena, 14 lat temu
Rok produkcji 1991
Opel Omega A Kombi 2.0 100KM 74kW 1990-1994 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Auto płynie na drodze. Zimą należy pamiętać o tylnym napędzie i nie świrować. Bezwględnie zimowe opony są konieczne. Na długich trasach nie czujesz zmęczenia ani jazdy.
Karoseria : Jak wszyscy wiedzą gniją progi i nadkola ale po 19 latach nie można się temu dziwić
Przeniesienie napędu : Huczy most
Inne : W czasie wysprzęglania czasami pojawia się z tyłu stukot. Mechanik mówi że to jakieś tulejki.
Jeśli komuś 19to letnie chodzi tak jak moja Omega to niech napisze o tym. Nie oddam jej na złom dopóki nie padnie całkowicie. Stara, wysłużona, pokryta rdzą i nadal chodzi, zapala na dotyk. Super!
Auto ma 19 lat, ciśn po 8 na cylindr, jest więc już zużyty, ale chodzi równo, zapala bez zarzutu o każdej porze roku. Jedyny problem z zapalaniem jest wtedy, kiedy pojadę na zimnym silniku (na gazie) ok 5-10 minut i go gaszę. Muszę potem pokręcić ze 3x aby opróżnić go z gazu (opinia mechanika). Oczywiście most huczy i po tylu latach ma prawo.
Oprócz wymiany docisku i tarczy przy przebiegu 270tys nic więcej się nie działo. Kupiłam go jak miał 224tys i nie wiem co się działo ze skrzynią wcześniej.
Silnik jest już słaby po 8 na cylindr. Ale jak musiałam zdążyć na umówioną wizytę do Krakowa do staruszka wyciągała 160km/h (więcej się bałam, bo może by się rozpadła). Oczywiście o spalaniu nie wspominam (255km na 35l gazu). Jeżdżę już na nieco niższych biegach, bo się męczy kiedy zbyt szybko zmienię bieg. Podsumowująć trudno mówić o ergonomii przy 19 letniej staruszce.
Zimą przy -10stopni nagrzewa się zbyt wolno (po 25 min jazdy, ale już przy -5 po 10 min czuje się ciepło. Wentylacja niestety gorsza. W czasie deszczu szyby parują a przy 3-4 osobach w aucie to już nic nie pomoże. Uchylony szyber + nadmuchy to norma.
Czy siedzę na tylnych siedzeniach czy przednich zawsze mam dużo miejsca. Przestrzeń jest ogromna. Wożę w Omedze wszystko włącznie z 2 psami po 35 kg każdy. Jak wymiękam w trasie wyciągam się na całą długość i jeszcze mam 50 cm zapasu, więc wysypiam się doskonale. Nie ma żadnych bagaży przewalających się pod nogami, bo wszystko mieści się w bagażniku i to jest super.
Dopóki most nie zaczął huczeć było całkiem ok. Jedyny problem ale to już we wszystkich starych autach to spraciała izolacja pod klapą maski. Część nad silnikiem spadła i zaczęłą się tlić w czasie jazdy. Wycięłam więc sparciałą część i teraz mam spokój ale za to większy hałas.
Na gazie spalam 11 litrów na trasie zimą, ale w innych porach roku udało mi się osiągnąć 10,2litra. Instal gazowa zwykła (nie sekwencyjna) i stąd na 1 baku - 35l gazu tylko 280km w mieście (zimą). Fakt że jeżdżę niezby delikatnie ale też nie szaleję z przyśpieszaniem. Gdybym założyła instal sekwencyjną mogłabym zrobić ok 400km. Jak na tak duże i ciężkie auto - trudno wymagać więcej. Przy zakupie nowszej omegi napewno zainwestuję w lepszą instal. gazową. Przegląd z gazem włącznie ok 160zł na 1 rok.
Super auto za małe pieniądze. Już kupuję następną trochę młodszą ale z silnikiem 8V no i z klimą. Może silnik trochę za słaby ale niezawodny. Jeśli moją staruszką wyciągnę jak potrzeba 160 to mi w zupełności wystarczy. I tak nie mamy gdzie jeździć szybciej.
Po 265 tys km pękł zbiorniczek na płyn chłodniczy. Trzeba było spawać plastik. Niestety był problem z zakupem nowego.
Po 19tu latach huczy most - chyba ma prawo?

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 100KM 74kW [l/100km]

11,5