Ocena kierowcy - Peugeot 306 I Sedan

Marshall, 15 lat temu
Rok produkcji 1996
Peugeot 306 I Sedan 1.4 75KM 55kW 1993-1997 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Idealne dla tych którzy jezdżą spokojnie i lubią czerpać przyjemność z jazdy.
Samochód godny polecenia. Zaletami są: oszczędne spalanie, zawieszenie, doskonała widoczność oraz wymiary samochodu. Niby jest małym samochodem ale posiada dużą ilość miejsca w środku. Wady to przede wszystkim: brak konkretnego wyciszenia, piszczące lub trzęsące się plastiki. Ceny części zamiennych są po takiej samej cenie jak do innych samochodów. Wiele osób mówiło mi że ceny do peugeota są droższe. A zdarzyło mi się kupić tańsze niż znajomi kupowali do BMW albo VW. Większość części bez problemu można kupić w najbliższym sklepie.
Zdecydowanie za głośny. Dwa razy mechanik robił coś z zaworami i sinik chodził ciszej. Nawet zmniejszył mu obroty na niższe przy postoju. Działało pięknie ale gdy samochód stał kilka godzin na parkingu przy upale znów chodził głośno. Jeżeli chodzi o dynamikę to jest świetny. Z pięcioma osobami (facet i 4 kobitki) na pokładzie bez problemu ruszy z piskiem. Proszę uważać na to gdzie się naprawia samochód. Oddałem go do serwisu aby wymienili rozrząd i inne części eksploatacyjne. Uszkodzili uszczelkę i prawie litr oleju uleciał z silnika. Oddałem go w ramach reklamacji ale nic nie zrobili bo po kilku dniach i tak dalej kapał olej. Dopiero znajomy mechanik uporał się z tym brzydkim problemem. W serwisie wydałem na samochód prawie 1/4 jego dzisiejszej wartości zaś mechanik policzył mi dwu cyfrową sumę. Zdecydowanie nigdy nie oddam już samochodu do serwisu.
Wsteczny prawie zawsze się zacina. Albo nie wchodzi lub wejdzie ale po chwili wyskoczy. Jedynka troszkę z oporem jeżeli auto jeszcze się toczy ale ogólnie ładnie wchodzi. Pozostałe biegi idealnie. Doskonała 2 i 4 jeżeli chodzi o 3 to zdecydowanie za krótka. Przy rozpędzaniu samochodu 3 wystarcza na około 10 - 15 km/h wzrostu prędkości.
Rewelacja jak na taki samochód. Brak awarii jak do tej pory. Bardzo przyjemnie płynie ulicą. Dziur prawie nie czuć. Dbam o zawieszenie dlatego co jakiś czas sprawdzam go u mechanika. Jeżeli chodzi o skrętność to zdecydowanie samochód robi za duży łuk. Wspomaganie kierownicy ciężej pracuje gdy ciśnienie w oponach jest zbyt niskie.
Z przodu idealnie. Przy moim wzroście 182cm bez problemu widzę maskę co zdecydowanie ułatwia parkowanie. Z tyłu Oczywiście trzeba na wyczucie ponieważ nie widać gdzie kończy się du.a samochodu. Ale przy pomocy lusterek bocznych nie ma z nym problemów.
Wszystko tam gdzie trzeba. Nie trzeba odrywać wzroku od jezdni aby np włączyć świtała awaryjne bądź ogrzewanie tylnej szyby. Pokrętła nawiewu oraz ogrzewania umieszczone w idealnym miejscu. Zdecydowany brak jakiejś półeczki bądź schowka na wysokości kierownicy aby umieścić w niej np telefon. W Oplu Corsie jest taka.
Nawiew nieco głośny. Ale przynajmniej zagłusza pracę silnika :D Ogrzewanie idealne. Na trasie od domu do centrum miasta (około 5km) w połowie trasy jest już gorąco w samochodzie. Minusem jest to że grzeje tylko przy włączonym silniku.
Bardzo się dziwiłem że to auto ma tak dużo miejsca. Dla mnie jako kierowcy idealnie. Brat 184cm nieco narzekał że nie może wyprostować nóg ale po odsunięciu fotela do tyłu jakoś dał rade. Jechałem raz z tyłu i stwierdzam że jest nawet więcej miejsca niż z przodu. Miałem porównanie z rożnymi samochodami (BMW E36 Opel Corsa, VW Passat i inne) i jeszcze nie zdarzyło mi się żebym jechał jakimś samochodem który ma więcej z tyłu miejsca niż mój peugeot. Po za tym nikt nie narzekał. Bardzo pakowny bagażnik. Przewoziłem w nim nawet materiały budowlane oraz niektóre elementy wyposażenia mieszkania i spisał się wzorowo.
Przy prędkości 50km/h na 4 biegu oraz 70km/h przy 5 biegu nawet przyjemnie. Inne warianty nie do zniesienia. Kwestia przyzwyczajenia.
Jak na taki samochód pali świetnie. Jazda na terenie górnego śląska. Minimalne spalanie na trasie przy bardzo oszczędnej jeździe to 5.4 l / 100km w lecie. Na wymiany różnych części wydałem do tej pory prawie 1000zł. Ogólnie bark poważnych napraw. Na wiosnę 2009 czeka mnie wymiana układu wydechowego.
Jeżeli ktoś potrzebuje taniego samochodu i przede wszystkim jeździ z rozwagą i w miarę spokojnie to polecam to autko. Ja jestem zadowolony z tego samochodu. Gdybym miał okazje kupić taki z 2000r za podobną cenę to na pewno nie wahałbym się. Peugeoty nie są aż takie złe jak to się mówi w tym kraju. Prawdopodobnie następnym samochodem jaki zakupie będzie peugeot 206 bądź 307.
Wiadome że zawsze coś tam się zdarzy. Co nie będzie działać tak jakbyśmy chcieli. U mnie nie działają zamki tylnego oparcia. Działały ale po ostantiej przejazdżcze po stół do sklepu nagle nie zamykają się.
Jak do tej pory nic się nie zdarzyło.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 75KM 55kW [l/100km]

6,2