Ocena kierowcy - Renault Clio V Hatchback 5d

Bartero, 3 lata temu
Silnik 1.0 TCe 100KM 74kW
Rok produkcji 2020
Renault Clio V Hatchback 5d 1.0 TCe 100KM 74kW 2019-2020 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zarazem komfortowe ale i gdy trzeba sztywne i skore do pokonywania zakrętów z większą prędkością, bez jakichkolwiek przechyłów nadwozia.
Silnik : Bardzo fajnie wkręca się na obryty, zwłaszcza na niższych biegach. Ekonomia i dynamika są tu idealnie zbilansowane.
Pomysł zakupy salonowego auta pojawił się u mnie spontanicznie i od razu pierwszą myślą było nowe Clio, które w porównaniu z konkurencją wypada lepiej pod niemal każdym względem. Miało być coś z wyprzedaży, ale po dłuższym namyśle sam skonfigurowałem dla siebie wersję Intens, czego do dziś dnia nie żałuję. Dobrane 17 calowe felgi, które dodają autku wyjątkowego charakteru, w pakiecie z białym kolorem i czerwonymi wstawkami na karoserii. Nie testowałem innych aut z segmentu B, czułem pewność, że Clio jest w stanie po prostu zaoferować mi wszystko czego trzeba do komfortowego podróżowania.
Ktoś może powiedzieć, że mało dynamiczny i trzeba go wyżej kręcić by wykrzesać z niego coś więcej. Dla mnie jest idealnym kompromisem pomiędzy dynamiką a spalaniem paliwa. Wcześniej jeździłem Citroenem C4 z silnikiem benzynowym 1.4 90KM, więc moc 100 koni i turbo dla mnie jest czymś wystarczającym i daje momentami sporo frajdy z jazdy. Poza tym pracuje kulturalnie jak na trzy cylindry, oczywiście gdy już się rozgrzeje.
Skrzynia biegów precyzyjna, jedynie problem z biegiem wstecznym, nie zawsze wchodzi za pierwszym razem, ale to przypadłość samochodów francuskich z którymi do tej pory miałem doczynienia. Umiejscowienie jej w kokpicie nieco wyżej, bliżej kierowcy, jak najbardziej na plus pod kontem ergonomi. 5 biegów jest wystarczające, nie wiem czemu niektórzy narzekają na brak 6ego biegu.
Po obejrzeniu licznych materiałów filmowych na temat nowego Clio byłem pewny, że musi być precyzyjny. Wręcz wszystkich wprawiał w zachwyt i tak też jest w moim przypadku. Ogromnie precyzyjny, niewielki ruch kierownicą wystarczy by koła skręcały. Czuć w nim sportowe zacięcie i zachęca do pokonywania zakrętów z wyższą prędkością.
Póki co brak zastrzeżeń. Młode autko. Wybrałem kolor biały akryl i póki co brak najmniejszych zarysowań. Oby tak dalej.
Do przodu oraz na boki naprawdę Clio wypada świetnie. Do tyłu już jest lekki problem przez szerokie słupki C i niezbyt wysoką szybę. Na szczęście przy manewrowaniu pomaga kamera cofania oraz czujniki.
Wszystko czego nam trzeba jest praktycznie pod ręką. Fizyczna obsługa klimatyzacji jest jednym z większych plusów w Clio. Dodatkowo większość funkcji obsługujemy z kierownicy. A do sterowania radia w stylu Renault idzie się szybko przyzwyczaić.
Bardzo szybko się nagrzewa, a klimatyzacja działa bez zarzutów, nie trzeba długo czekać na jej reakcję i świetnie chłodzi.
Kierowca ani pasażer z przodu nie ma powodu do narzekania, miejsca zarówno na nogi jak i nad głową jest w zapasie. Jeżeli chodzi o tylną kanapę, to zdecydowanie na szerokość dla dwóch dorosłych osób, choć i na własnym przykładzie powiem, że i trzy drobniejsze osoby bez narzekania przejadą dłuższą trasę.
Chyba lider w swoim segmencie a i wyższych segmentach zrobiłoby furorę. Wiadomo, że przy prędkościach autostradowych robi się nieco głośniej, ale przy normalnym użytkowaniu, ta cisza znacząco poprawia komfort podróżowania. Zarówno wyciszenie silnika jak i inne odgłosy z zewnątrz nie przeszkadzają.
Póki co brak awarii. Jedynie lać paliwo, robić standardowe kontrole pod maską i jeździć. Do tej pory jedyny wydatek to wymiana oleju oraz filtra na własne życzenie przy 3 tyś km. Kosztowało mnie to w ASO 450 zł.
Za te pieniądze dostać coś podobnie dobrze wyposażonego i z tak dobrymi materiałami wykończenia wnętrza, wręcz się nie da. Wiadomo wziąłem przedostanią wersję Intense i lekko skonfigurowałem co dało sumkę sięgającą niemal 70 tyś zł, co jak na segment B jeszcze niedawno wydawało się być bardzo dużo. Lecz nie narzekam, czuć że Renault zależy by od najniższych segmentów budować sobie świetną renomę.
Do tej pory żadnych usterek i oby tak dalej.
Również brak jakichkolwiek usterek. Trzymam kciuki by nic się nie zmieniło. Nowe autko i jest gwarancja, ale mam nadzieję, że nie będzie trzeba z niej korzystać.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 TCe 100KM 74kW [l/100km]

Renault Clio V Hatchback 5d