Ocena kierowcy - Renault Laguna II Kombi

Silnik 1.9 dCi 110KM 81kW
Rok produkcji 2007
Renault Laguna II Kombi 1.9 dCi 110KM 81kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Podobnie jak wielu użytkowników obawiałem się zakupu auta noszącego miano "królowy lawet". Potrzebowałem jednak w miarę młodego auta za nieduże pieniądze. Wybór padł na Lagunę II po lifcie z 2007r. z osławionym silnikiem 1.9 dci. Przed zakupem trochę poczytałem i wiedziałem już ze po 2005 roku model ten wyposażony był w silnik 1.9 dci w wersji 110 km i 130 km, który jest zdecydowanie lepszy niż jego pierwsza odmiana 120 km. Wersje 110 km i 130 km nie mają w zasadzie problemu z panewkami czy turbiną - to wszystko zostało poprawione. Zmiany względem wersji 110 km i 130 km to przede wszystkim: - pompa oleju na 24 zęby (stara miała 20 zębów), która daje lepsze ciśnienie - większa miska olejowa - poprawiony zawór EGR - zmodyfikowana odma - turbo chłodzone cieczą Moje aut ma 255000 km oryginalnego przebiegu i turbo jest zdrowe, wtryski też, a i dwumasa siedzi oryginalna. Zresztą auto kupiłem od osoby która miała Laguna w swoim posiadaniu 8 lat i na bieżąco auto serwisowała. I tu moje zdziwienie na twarzy sie pojawiło kiedy podczas rozmowy z poprzednim właścicielem stwierdził on, że przez cały okres eksploatacji wypalił jedynie dpf a tak wymieniała jakies drobiazgi, które się zużyły (czyt. nie zepsuły). Owszem na polskich drogach pan ten przejechał zaledwie 80 tyś km, ale kiedy je sprowadzał jako 2 latka z Francji samochód miał już na liczniku 150 tyś km. Wracając do moich spostrzeżeń po przejechaniu 25 tyś km w rok: wymieniłem dwukrotnie olej w silniku i komplet filtrów, tuleje tylnej belki (od nowości oryginalne), tarcze i klocki z przodu, łączniki stabilizatora, płyn w chłodnicy i olej w skrzyni biegów. We własnym zakresie wymieniłem też zębatkę w EGR za 30zł - rozbieralna i naprawialna rzecz a nie jak u innych całość do wymiany za kilkaset złotych. I to tyle. Samochód pali pomiędzy 6 - 6.5 litra ON. Jest wygodny i dynamiczny, ma dużo przestrzeni wewnątrz. Plus blachy że nie rdzewieje. Błotniki oraz klapa tylna z tworzywa. Dla mnie najważniejsze że mój model nie był bity stąd pewnie brak wykwitów w 11 letnim aucie. W lagunie doceniam też pełen wyposażenie o którym nie będe sie rozpisywał. Polecam to auto mimo mitów jakie wokół niego krążą. Jest proste jak konstrukcja cepa i każdy mechanik zna jego bolączki. W swoim życiu miałem już kilkanaście aut (w tym gównianego passata B6 i mercedesa w203 -szajs totalny) i śmiem twierdzić , że laguna pozytywnie mnie zaskoczyła.
W miarę dynamiczny i oszczęny.
Częsci tanie i są dostępne wszędzie.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 110KM 81kW [l/100km]

6,1