Ocena kierowcy - Renault Laguna II Kombi

Kuba83, 10 lat temu
Silnik 2.0 dCi 150KM 110kW
Rok produkcji 2006
Renault Laguna II Kombi 2.0 dCi 150KM 110kW 2004-2007 - Oceń swoje auto
Silnik : Można być naprawdę spontanicznym jeśli chodzi o wyprzedzanie i pomijając, że jest to bezpieczne, sprawia naprawdę DUŻO frajdy :-)
Karoseria : Skrzypią szyby
Inne : Słaba antena
Niska cena zakupu, jakość wykończenia słaba, dobre opinie o Lagunie po lifcie z tym silnikiem bez filtra, jazda przyjemna, ekonomiczna. Ceny części bardzo niskie(amortyzatory przód KYB 210zł sztuka). Wygląd to oczywiście kwestia gustu, mnie się podoba. Przestrzeń pasażerska i bagażnik super. Ze wszystkich plusów i minusów wyłania się samochód, który przy posiadanych przeze mnie funduszach wybrałbym ponownie.
Silnik super. To mój pierwszy diesel i na początku trudno było mi się przyzwyczaić do charakterystyki. Gdy turbo wkracza do akcji auto przyspiesza bardzo sprawnie. Sprint od 0-1.. nie jest jego domeną, ale nadrabia elastycznością. Jak na diesla cichy(miałem styczność z 1.9TDI130 i 2.0TDI140 pompowtr.) i w porównaniu do nich jest dużo lepiej. Nie trzęsie się a po rozgrzaniu i w czasie równej jazdy nie sposób zgadnąć, że to ropniak. Mocy ma pod dostatkiem do absolutnie bezstresowego wyprzedzania.
Pracuje wg mnie idealnie. Dźwignia chodzi lekko i zawsze trafia tam gdzie powinna. Nie mam żadnych zastrzarzeń na tle poprzedniego Punto, czy Yarisa II i ostatniego Swifta, które też posiadam. Zestopniowanie...charaterystyczne. Na jedynce nie dzieje się prawie nic nawet jak mocno tego chcemy, dwójka podobnie choć trochę lepiej. Prawdziwa zabawa zaczyna się od trzeciego biegu gdzie auto naprawdę ma kopa. Czwórka dokładnie to samo. Piątka też wystarczy do wyprzedzania. Szóstka od 80km/h nadaje się do jazdy i bardzo obniża zużycie paliwa.
Po przesiadce z aut 2 klasy niższych spodziewałem się większego komfortu ale nie jest źle. Zakręty przejeżdża bez niespodzianek. W każdym razie pląby z zębów nie wypadają a i lusterkami na zakrętach też się nie podpiera...
Poprzedni jeździłem autami klasy miejskiej i na ich tle jest oczywiście trochę gorzej ale nie mam większych problemów z manewrowaniem.
Wszystko pod ręką. Brak problemów z obsługą. Uchwyt schowka mógłby jednak być bliżej kierowcy. Schowek w desce duży, w podłokietniku jeszcze większy, te w drzwiach też spore. Miejsce na telefon komórkowy bez problemu znajdzie każdy. Obsługa radia pilotem umieszczonym za kierownicą szczerze bardziej mi odpowiada niż w kierownicy.
OK. Choć nie znam samochodu gdzie byłoby inaczej.
Mam 194cm wzrostu i miejsce kierowcy jest wygodne, pasażer obok ma też dużo przestrzeni. Z tyłu jest naprawdę szeroko(duży fotelik dla dziecka + 2 szczupłe osoby mogą jechać w trasę. Miejsce na nogi z tyłu? Gdy fotel ustawiony jest pod mój wzrost z tyłu dziecko(2 lata) w foteliku lekko dotyka fotela mając praktycznie wyprostowane nogi. Nie jest to Superb który bije go na głowę miejscem ma kolana ale przegrywa na szerokość, Avensis i Accord też mają węższe wnętrza.
Przy zamkniętych szybach nie słychać szumu wiatru i dźwięku silnika do całkiem sporych prędkości. Przy 190km/h można normalnie prowadzić rozmowę.
Jeżdżę raczej spokojnie, trasy krótkie, autostrady jeszcze nie odwiedzałem. Czyli przejazdy przez miejscowości, trochę ok 30% terenu zabudowanego, dużo hamowania silnikiem i wychodzi mi ok 6.3L. Dane z obliczeń nie komputera, który przekłamuje u mnie o ok 0.3L co ciekawe zawsze ZAWYŻAJĄC wynik. Komp pokazuje 6.7 - obliczone 6.4, innym razem pokazuje 6.4 - tankowanie 6.1. Jak na masę przekraczającą 1500kg wynik uznaję za świetny, zwłaszcza, że gdy wyprzedzam lubię wykorzystywać całą moc silnika.
Po lifcie i z tym silnikiem jest naprawdę dobrze.
Szyby z przodu skrzypią tak, że wstyd otwierać okna przy ludziach wokół. Radio fabryczne Cabasse bardzo słabo wyłapuje stacje radiowe, czemu zapewne winna jest antena ,,wkomponowana\" w tylną boczną szybę, plastiki skrzypią, klamki i tworzywo przy sterowniku szyb obłażą jak wąż...
Mało nim na razie przejechałem. Ostatnia wizyta w serwisie wykazała wyciek w okolicach turbiny, bądź z samej turbiny, wkrótce okaże się czy to coś poważnego. Auto nie kopci nawet przy maksymalnym depnięciu w gaz, pracuje praktycznie bez żadnych wibracji, przyspiesza bez szarpania, więc zakładam, że praktycznie nienaprawialne wtryskiwacze piezo są w dobrym stanie.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 dCi 150KM 110kW [l/100km]

Renault Laguna II Kombi