Ocena kierowcy - Renault Megane II Kombi

Silnik 1.9 dCi 130KM 96kW
Rok produkcji 2006
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Renault Megane II Kombi 1.9 dCi 130KM 96kW 2005-2008 - Oceń swoje auto
Silnik : Mimo wielu negatywnych opinii i gdzieś jakiś lęk przed nagłymi i poważnymi usterkami to on zaskakuje trwałością i niezawodnością.
Inne : W moim modelu nie było uciążliwych usterek poza tymi upierdliwym i powtarzającymi się jak elementy zawieszenia przedniego czy doraźne, punktowe niedomagania elektryki.
Jak się człowiek przesiada z benzyny 90KM z lat 90 w coś takiego to pełen odlot. Ale po 9 latach użytkowania emocje opadają, przyzwyczaja się do pewnego "komfortu", dostrzega niedociągnięcia i nabiera apetytu na coś lepszego. Ogólnie auto udane nie generujące nadmiernych kosztów utrzymania a dbane eksploatacyjne, odwdzięcza się niezawodnością.
Silnik to chyba najmocniejszy atut auta. Ponad 270tys. przebiegu, z czego sam 200 nakręciłem i niemal cały w oryginale. Wymieniany olej z filtrami co 10tys. rozrząd co 90tys. i raz świece żarowe, reszta jak wtryski, turbo czy DPF nie tykanie i nie zanosi się na zaglądanie do nich. Ale paliwa zawsze najdroższe jakie widzę na stacjach, a oleje (typowe dla silników z DPF) i inne płyny eksploatacyjne z tych lepszych, nie koniecznie zalecanych przez producenta.
Nie tak precyzyjną jak w Japończykach, ale biegi wchodzą gładko a sama pracuje bez zarzutu. Raz wymieniany olej przy okazji likwidacji przecieku półosi. Wymienione linki zmiany biegów.
Średnia trwałość zawieszenia, szczególnie przód, a już upierdliwe gdyż częste, wymienianie górnych łożysk amortyzatora. Jak wszystko OK i bez luzów, prowadzi się pewnie i średnio komfortowo, dla mnie za sztywno.
To drugi i niepodważalny atut auta. Mimo lat rdza jest mu obca nawet na podwoziu.
Dobra w każdym kierunku, poza tyłem gdzie przy kopertach czy innych manewrach trzeba nabrać wyczucia.
Wszystko pod ręką i na swoim miejscu bez zbędnych udziwnień. Fotele mogły by mieć nieco dłuższe siedziska, a tak to trzymają dobrze i nawet po dłuższej trasie wysiada się nie "zgnieciony".
Ogrzewanie działa super podobnie jak i automatyczna klimatyzacja. Szybko się nagrzewa jak i w lecie chłodzi. Nawet czasami zaparowane szyby szybko odparowują.
Wystarczająca, kilka razy na Chorwację we czwórkę i było OK. Wiadomo, że w większym aucie więcej miejsca ale tutaj też miejsca nie brakuje
Wyciszenie mogło by być lepsze. Mam wrażenie, że po latach jest nieco głośniej.
Dla mnie wręcz tanio, gdyż sam dokonuje wszystkich napraw i serwisów, więc kosztują mnie tylko części na których z kolei nie oszczędzam, same oryginały lub zamienniki o możliwie najwyższej jakości.
Mam małe porównanie co do innych aut, gdyż rzadko je zmieniam a różne służbowe to nie prywatne ale myślę, że stosunek jakości do ceny wypada całkiem nieźle.
Najczęściej zauważalnymi usterkami są drobne niedomagania elektroniki. A to nie wszystkie klamki "system wolne ręce" zadziałają, a to wsteczne lusterko przestało się ściemniać, winny luz w kostce, przełamały się przewody do pokrywy bagażnika no i upierdliwa wymiana H7 w reflektorach.
Poważnych usterek brak, auto nigdy nie zostawiło mnie na drodze a o zbliżającej się awarii informuje dostatecznie wcześniej aby nie zostać zaskoczonym.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 130KM 96kW [l/100km]

5,6