Ocena kierowcy - Rover 800 Sedan

Maciek., 11 lat temu
Silnik 2.0 I/SI 136KM 100kW
Rok produkcji 1998
Rover 800 Sedan 2.0 I/SI 136KM 100kW 1992-1999 - Oceń swoje auto
Cudowne, a niedrogie jak na tą klasę auto, robiące wrażenie, nie raz nie dwa parkując pod sklepem, zamieniłem kilka słów z ludźmi zdumionymi jego wyglądem i interesującymi się motoryzacją. Jest piękny, wygodny, wygląd spowodował iż kolega dostał wiązankę słowną od swojej kobiety, że sprowadza mafię do domu ;) każdy, kogo zabiorę na przejażdżkę, jest zdumiony tym samochodem, zachwala jego niesamowitą wygodę, porównując go do angielskiego salonu.
16-zaworowy 2.0 DOHC spisuje się w tym aucie całkiem nieźle, jest elastyczny, dość dynamiczny, bez problemu można rozpędzić auto do 200km/h, lecz jednak czasem brakuje kilku koni mechanicznych przy wyprzedzaniu.
5-biegowa manualna skrzynia w Roverze 820i jest dobrze zestrojona, chociaż piąty bieg mógłby być odrobinę dłuższy, gdyż różnica pomiędzy nim a biegiem 4. jest nieduża. Sama zmiana biegów z początku idzie dość opornie, potrzeba dobrych paru dni aby ją dobrze wyczuć, lecz wtedy nie sprawia najmniejszego problemu.
Mięciutkie angielskie zestrojenie zawieszenia, w połączeniu z układem kierowniczym którego praca jest subtelna niczym rejs statkiem, idealnie zgrywa się z luksusowym, angielskim charakterem tego samochodu. Co więcej, auto jest stabilne i nie mamy uczucia, że prowadzimy autobus. W żadnym wypadku nie jest to auto do ostrej, szaleńczej jazdy.
Widoczność jest rewelacyjna, nie mam żadnych zastrzeżeń.
Tu akurat słabsza strona, minimalna ilość schowków, których wielkość jest troszkę rozczarowująca, osobiście takie rzeczy mnie nie interesują, ale zauważyłem, że jeżdżąc z pasażerami, faktycznie może to troszkę zawadzać. Radio umiejscowione jest dość daleko, trzeba odrywać uwagę od drogi aby je obsługiwać. Na plus pracuje umiejscowienie klimatyzacji oraz intuicyjne ułożenie regulacji wycieraczek.
Ogrzewanie, jak i działanie klimatyzacji, jak w aucie o jeszcze klasę wyższym, nie boję się, wcale nie przesadzając, jakość wentylacji przyrównać do Mercedesa klasy S z podobnych lat.
Podróżując w pięciu rosłych mężczyzn, nikomu nie brakowało miejsca. Co prawda z tyłu chłopakom było troszkę ciasno, lecz nie na tyle by narzekać. W 4 osoby podróż jest iście luksusowa, choćby po wyłożeniu podłokietnika z tyłu.
I tu wada tego auta...cały efekt samochodu psuje jego, delikatnie mówiąc słabe wyciszenie wnętrza. Wnętrze jest szczelne, nie świszczy, i tylko tym pracuje na dwie gwiazdki w tej kategorii. Nie jest może jak w polonezie, gdzie słyszeliśmy pracę wału napędowego i każdego podzespołu, lecz porównując do aut, które swoją klasą Rover 800 dogania a nawet przegania, jest na prawdę nieciekawie. Ciszej jest we Fiacie Punto pierwszej generacji.
Zużycie paliwa w mieście, przy ciągłym ruszaniu, zwalnianiu i mojej dość ciężkiej nodze, waha się w przedziale 12-15l/100km. Na trasie daje radę, nawet przy ostrej jeździe zejść poniżej 10l. Ceny przeglądów nie straszą, naprawy również dzięki dużej ilości zamienników od Hondy są znośne nawet dla mniej przeciętnego portfela.
Żadnych zastrzeżeń, wręcz przeciwnie ;)
Zdarzają się drobne problemy z elektryką, ale to chyba mankament każdego bogatszego wyposażeniem auta sprzed 2000 roku.
Jak dotąd, odpukać, mnie i poprzedniego właściciela nie zawiódł niczym :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 I/SI 136KM 100kW [l/100km]

13,2