Ocena kierowcy - Seat Leon II

Sylwek12, 12 lat temu
Silnik 1.2 TSI 105KM 77kW
Rok produkcji 2011
Seat Leon II 1.2 TSI 105KM 77kW 2010-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Zdecydowanie przy silniku 1,2 to dynamika super (wiem on ma 105 KM). Mam nadzieję, że turbosprężarka będzie pracowała przez cały okres eksploatowania samochodu bezawaryjnie.
Tak jak napisałem powyżej nie ma idealnego samochodu. Jednak uważam, że dla czteroosobowej rodziny auto super. Miejsca z tyłu bardzo dużo jak na ta klasę, drągale nie będą się męczyć.
Elastyczność tego silnika jak do tej masy to jest rewelacyjna. Faktycznie do 1500 obrotów jest lekko mułowaty ale potem to przyśpieszenie rewelacyjne. Silnik chodzi cichutko, na zewnątrz słychać takie lekkie klekotanie (nie spotkałem takiego dźwięku w innych samochodach).
Super pomysł z 6-cio stopniową skrzynią biegów. Pozwala to na utrzymanie niskich obrotów silnika a to wiąże się ze spalaniem. Jednak pierwszy bieg (wiem, że służy on do ruszania) to masakra. W poprzednim Seacie było zdecydowanie lepsze przełożenie.
Samochód płynie, na zakrętach świetnie się trzyma. Na razie uwag brak. Nie wiem jak długo to zawieszenie wytrzyma na polskich drogach.
Tu nie ma szaleństwa. Widoczność do tyłu to jakieś nieporozumienie. Dobrze, że Seat ma duże lusterka i ... czujniki cofania. Widoczność do przodu prawie dobrze gdyby nie zbyt grube słupki (związane jest to z pomysłem chowania wycieraczek w słupkach w celu zwiększenia aerodynamiki).
Kształt samochodu został tak zaplanowany, aby bryła miała jak najlepszą ergonomię. Jak wyżej napisałem nawet zwrócili uwagę na wycieraczki szyby przedniej. W samochodzie na szczęście jeszcze nie zastosowano wersji plastików tak jak np. w Oplu Astrze, są one \"miłe\" w dotyku.
Na razie trudno powiedzieć ponieważ nie eksploatowałem tego pojazdu w zimie. Z opinii wcześniejszych wiem, że silnik przy tej sprawności oddaje mniej ciepła co odbija się na ogrzewaniu w zimie wnętrza. Wentylacja super, chociaż irytuje mnie fakt parowania przednie szyby, gdyby nie klimatyzacja to byłby problem.
Przestrzeń zdecydowanie lepsza niż w poprzedniej wersji Seata Leona. Bagażnik niby o 1 litr większy ale sprawia wrażenie mniejszego. (Mam nadzieję, że jest to tylko moje wrażenie).
W związku z zastosowaniem 6-cio stopniowej skrzyni biegów silnika w zasadzie nie słychać. Gdyby nie zegary to na wolnych obrotach nieraz zakręciłbym rozrusznikiem w trakcie pracy silnika. Najgłośniejsze w tym wszystkim są opony i ... radio jak moje dzieci zaczną się nim bawić :-)
Mówiąc szczerze spodziewałem się więcej po spalaniu (jeżdżę głównie w mieście) - dlatego zdecydowałem się na ten silnik. Najniższe miałem poza miastem 5,1 l/100 km ale wtedy muskałem pedał gazu i chyba jechałem z wiatrem :-) W mieście jak się śpieszę to 9 litrów, jak jadę spokojnie to 7-8 litrów/100 km Chyba, że użyje tempomatu (fajna sprawa) ale to tylko na trasie.
Cena nie jest niska, jednak w tej cenie są już zawarte wszystkie dodatki. Inne marki omamiają niższą ceną za wersję podstawową, ale jak się dołoży te dodatki, które mam w swoim Leonie to cena jest porównywalna.
Można było popsioczyć na pewne rozwiązania, ale nie ma idealnego samochodu. Brak mi np. kontrolki zapalenia świateł mijania, kontrolka otwarcia drzwi mogłaby być rozdzielona od otwarcia bagażnika itp. Mógłby być zastosowany podłokietnik dla kierowcy. Ale mam taką wersję wyposażenia.
Na razie brak usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 TSI 105KM 77kW [l/100km]