Ocena kierowcy - Seat Leon III ST

Krzysiek, 9 lat temu
Silnik 1.4 TSI 125KM 92kW
Rok produkcji 2014
Seat Leon III ST 1.4 TSI 125KM 92kW 2014-2016 - Oceń swoje auto
Ogólnie samochód jest na moje potrzeby świetny. Bardzo pakowny, a jednocześnie zwrotny, lekki, dynamiczny i mało pali. Czego chcieć więcej... No można chcieć, żeby był jeszcze ładny.. No i jest !
Na razie silnik tylko w superlatywach. Bardzo żwawy, świetnie się zbiera, ładnie mruczy, a do tego jest bardzo oszczędny. Na trasie spalanie przy normalnej jeździe i załadowanym bagażniku, dwóch osobach wyniosło 5,3 litra (na odcinku 240 km - w tym drogi krajowe i ekspresówka).
Wspaniała. W porównaniu do poprzednich samochodów (Fiat Bravo II, Opel Corsa, Toyota Corolla, Opel Astra) - najlepsza skrzynia. Biegi same wskakują na miejsce. Trochę denerwował na początku wciskany wsteczny. Wolę pierścień. Jednak teraz się przyzwyczaiłem i jest ok.
Chciałem kupić FR, jednak na nasze drogi zbyt twarde. Kupiłem wersję STYLE i jadąc po gładkich drogach brakuje mi sztywności. Ale ja lubię szybkie zakręty, więc mogę być nieobiektywny. W codziennej jeździe jednak jest to dobry kompromis między osiągami a komfortem.
Widoczność jest lepsza niż w samochodach, którymi wcześniej jeździłem. Tylna szyba jest mniejsza, niż w bardziej kanciastych konkurentach - jednak wygląd jest tu ważniejszym aspektem. W końcu to LEON !
Wszystko jest pod ręką. Mimo, że to hiszpański samochód, to jednak widać niemiecką inżynierię. Bez wodotrysków, ale za to maksymalnie funkcjonalnie.
Wszystko tak jak powinno być. Dwustrefowa automatyczna klimatyzacja, bez tendencji do włączania się zawsze i wszędzie. W porównaniu do np. do Opla Corsy, gdzie też była pełna automatyka - zdecydowanie lepiej.
Kierowca jest miło opleciony fotelem, miejsce pracy jest lekko usportowione, kierownicę reguluje się w dużym zakresie i w dwóch płaszczyznach. Fotel kierowcy regulowany łącznie z podparciem lędźwiowym, więc każdy powinien się wygodnie rozlokować.
Jak na klasę compact jest naprawdę dobrze. Ciszej na jazdach próbnych wypadły tylko Honda Civic (na niższych obrotach) i Toyota Corolla.
Na razie super. Mam nadzieję, że to się nie zmieni.
Po dużej zniżce u dealera ten samochód w stosunku do tego, co oferuje - bezkonkurencyjny. Może tylko francuska konkurencja byłaby tańsza, jednak wolę niemiecką technologię opakowaną w hiszpańskie pudełko.
Za wcześnie aby oceniać. Gwarancja 4 lata, więc nie będę się tym przez dłuższy czas przejmował.
j.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TSI 125KM 92kW [l/100km]