Ocena kierowcy - Skoda Octavia I Hatchback

Marek, 9 lat temu
Rok produkcji 1999
Skoda Octavia I Hatchback 2.0 115KM 85kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Inne : Generalnie wszystko pozytywnie zaskakuje.
Układ hamulcowy : Zapiekające się zaciski hamulcowe tylnej osi
Skodę sprzedałem kilka dni temu więc mogę sobie pozwolić na obiektywny komentarz. Samochodem jeździłem ponad cztery lata. Bezpośrednio po zakupie zainstalowałem sekwencyjną instalację gazową. Z racji tego, że auto miało już piętnaście lat, w końcu zmuszony byłem je sprzedać. Kolejna miała być również Skoda jednak, stało się inaczej. Octavia I to typowy wół roboczy, który pomimo kilku niewątpliwych wad jest samochodem niezwykle trwałym i mało wymagającym. Po tylu latach eksploatacji i przejechaniu 240 tys. km (czysto teoretycznie) nadal wszystko działało jak trzeba (elektryczne szyby, klimatyzacja, centralny zamek ?...) co nie koniecznie bywa regułą w przypadku innych marek. Materiały wykończeniowe są dobrej jakości, zabezpieczenie antykorozyjne również się sprawdza. Komfort typowo niemiecki, siedzenia twarde, świetnie się sprawdzają na długich trasach, zawieszenie również dość twarde, pozwalające na pewne prowadzenie (nie do zdarcia). Żadnych fajerwerków, wszystko proste i funkcjonalne. Silnik 2,0 115 km to niezwykle trwała i bardzo elastyczna jednostka o dość umiarkowanym apetycie na paliwo. Średnie spalanie gazu to ok. 9 litrów. Na trasie bez problemów mogłem zejść do 7,5 l. gazu. Jedyną wadą silnika jest dość duży apetyt na olej, w moim egzemplarzu to mniej więcej 2 l na 10 tys. km. (jazda na gazie), ale podobno ten typ tak ma. Czy to jest dużo ?. Przez cztery lata eksploatacji (mniej więcej 80 tys. km.) oprócz materiałów eksploatacyjnych wymieniłem dwa trójniki od układu chłodzenia silnika (rozleciały się ze starości), sprężyny przedniego zawieszenia ponieważ jedna pękła więc musiałem wymienić obydwie, sondę lambda, okazało się, że niepotrzebnie bo problem tkwił w instalacji gazowej (komputer łapał błędy), sworzeń wahacza przedniego, naprawiłem tablicę zegarów bo miała chwilowe usterki (jeden z układów scalonych wymagał ponownego podlutowania), zaizolowałem przewody w lewych drzwiach bo obleciała izolacja, kilkukrotnie czyszczone tylne zaciski hamulcowe, które lubią się zapiekać i chyba to tyle. Podsumowując, Octavia I to jeden z najbardziej niezawodnych aut na rynku, które warto polecić. Jeżeli o nie dbamy potrafi się odwdzięczyć długą i bezawaryjną eksploatacją. Wady: mało miejsca na tylnej kanapie lakier podatny na zarysowania drobne awarie układu elektrycznego słaba jakość uszczelek zewnętrznych zapiekanie się tylnych hamulców (głównie mechanizmu ręcznego hamulca) Zalety: ogromny bagażnik niezawodność tanie części zamienne
Wszystko ok, brak wyraźnych wad pomijając dość spore zużycie oleju silnikowego - ok. 2 l. na 10 tys. przy jeździe na gazie. Świetna elastyczność i dynamika w niskim zakresie obrotów.
Ok. działa bardzo sprawnie
Zawieszenie dość twarde, auto prowadzi się pewnie. Mała awaryjność. Tendencje do zapiekania się tylnych zacisków hamulcowych.
Słaba widoczność w lusterkach bocznych. Mocno wysunięte zderzaki utrudniające parkowanie.
Generalnie wszystko pod ręką
Ogrzewanie ok, klima ok, wentylacja ok
miejsce na przednich fotelach wystarczające, z tyłu trochę mało miejsca na nogi. Bagażnik jak w ciężarówce.
Adekwatne do klasy auta.
Spalanie umiarkowane. Auto mało wymagające.
Ok
Drobne usterki instalacji elektrycznej, dość miękki lakier. Zapiekające się tylne zaciski hamulcowe.
brak poważnych usterek

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 115KM 85kW [l/100km]