Ocena kierowcy - Skoda Octavia I Hatchback

Stefan, 11 lat temu
Silnik 1.9 TDI 130KM 96kW
Rok produkcji 1999
Skoda Octavia I Hatchback 1.9 TDI 130KM 96kW 2003-2005 - Oceń swoje auto
Inne : Najbardziej to mnie zaskoczył bagaznik ale co za tym idzie brak miejsca na nogi na tylnej kanapie. Cofając się w czasie wybrałbym to samo auto.
Układ elektryczny
Inne
Samochód przeciętny. Jego niewątpliwą zaletą był ogromy bagażnik, który był wykorzystywany przy transporcie juniora. Gdyby nie drobne usterki i regularne wizyty u mechanika byłoby lepiej.
Silnik starej konstrukcji paliwożerny. Problemy z obrotami na biegu jałowym tzw drgawka (silnik AKL). Wymieniłem przepustnicę, uszczelki na kolektorze dolotowym, czujnik temperatury cieczy, przewód powietrza (wszytko oryginały) i nic. Ponoć są błędy w mapach paliwowych. Co ciekawe w nowych 1.6 BSE spotyka się ten sam problem. Silnik słaby. Jedyny plus to możliwość instalacji LPG. Wg producenta dopuszczalne jest zużycie oleju na poziomie 1l/1000 km u mnie wciągał ok 250 ml na 1000 km
Skrzynia nieprecyzyjna i beznadziejnie zestopniowana 1 i 2-ka.
Układ jezdny - niby twardy ale jednak tapczan - w sytuacjach awaryjnych wychodzą jego niedociągnięcia. Wymieniłem amory na Bilstein B4 i sprężyny nic nie pomogło.
Widoczność perfekcyjna uważam. Duże lusterka. Do tyłu też bardzo dobrze. Jednak wspomagałem się czujnikami cofania mimo wszystko
Jak u VW. Wszytko pod ręką. Intuicyjnie, ale strasznie surowo.
Nie było problemów z odparowaniem szyb. Jednak żeby zaczęło wiać ciepłym powietrzem trzeba było zimą długo czekać. Dzięki klimatyzacji nie było problemu z parującymi szybami. Warunek wymiana filtra pyłkowego co roku - koszt 12 pln
Kierowca ma miejsca wystarczającą ilość. Z tyłu miejsca na nogi dla osób do 165 cm wystarczająco. Osoby wyższe mają już dramat. Dodatkowo kanapa dziwnie wyprofilowana i ze względu na duży bagażnik przesunięta na wnętrza kabiny.
Masakra powyżej 120. W mieście nie było tragedii.
Silnik palił (PB95) w mieście latem ok 9 - 10 litrów na odcinkach ok 8 km Zimą z 11 - 12 potrafił. Po założeniu LPG 15 - 20 % więcej.
Nic innego w tej cenie (koniecznie sedan/liftback - nienawidzę kombi) oferującego taki bagażnik i tyle miejsca (z przodu tylko) nie dało się znaleźć 4 lata temu.
Samochód kupiłem jak miał 8 lat. Doświadczyłem na własnej skórze że po tym okresie ilość usterek rośnie lawinowo. Do wymiany termostat 2x, podnośniki szyb przednich 2x, łożyska w kołach, amory, sprężyny, czujniki cieczy chłodzącej, wspomagania, świateł stopu, oba zamki z przodu - mikrostyk, echanizm wycieraczek (zatarty), silnik wycieraczek, gumy stabilisatora (skrzypiały), niedziałające wskazówki na desce rozdzielczej (lutowanie pomogło) reszty nie pamiętam tyle tego było.
Na szczęście skodzina nie zatrzymała się nigdy na drodze. Drobiazgi rzeczywiście były męczące ale muszę przyznać, że poważnych usterek nie było.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 130KM 96kW [l/100km]

9,3