Ocena kierowcy - Skoda Octavia I Hatchback

elpolacco, 10 lat temu
Silnik 1.9 TDI 130KM 96kW
Rok produkcji 2003
Skoda Octavia I Hatchback 1.9 TDI 130KM 96kW 2003-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : 130 konny silni to najlepsze co w tym aucie jest :) Dobrze się zbiera, wyprzedzanie rewelacyjne, a spalanie śmieszne jak na takie parametry i wielkość auta. Jak dla mnie najbardziej udany silnik VW i nie przebijego go żaden nowy 2.0 TDI montowany w Octavii II. Dla niektórych problemem są pompowtryski w tym silniku, ale nie zamieniłbym się z powrotem na ospałą 110. 130konny silnik po prostu tętni życiem :P Spalanie w okolicy 5,7l. z ostatnich 3 lat o czymś świadczy.
Karoseria : Pojawiają się wykwity przy ramce rejestracyjnej na tylnej klapie - przypadłość praktyczniej każdej Octavii.
Układ elektryczny : Psujące się zamki w drzwiach od centralnego. Koszt niewielki, ale wkurzający fakt.
Układ hamulcowy
Bardzo pomiestne ze względu na otwieraną klapę z szybą. Wygodne i idealne na wakacyjne wyjazdy i długie trasy.
Nareszcie nie brakuje mi 6 biegu. Biegi wchodzą płynnie i jak na razie pomimo przebiegu 222 tys. nie ma z nią żadnego problemu. Dwumasa jak narazie oryginał i nie daje oznak zużycia. Z rozmowy z kolegą który jest mechanikiem w Skodzie powiedział mi, że jak nie była katowana to spokojnie wytrzyma do 300 tys.km.
Proste zawieszenie bez kosztownych wielowahaczy jak np. w Passacie czy Audi A4. Idealne do taniej i bezproblemowej jazdy. Dodatko Octavia jest naprawdę miekka, nie to co np. Bora gdzie każdą dziurę odczuwasz.
Bez zastrzeżeń. Nic nie przeszkadza w trakcie prowadzenia. Żadne słupki nie ograniczają zbytnio widoczności.
W mojej Octavii jest Klimatronic który sprawuje się bezproblemowo i naprawdę daje radę. Na najwyższym biegu jednak jak dla mnie za głośno dmucha.
Miejsca jak dla prezesa :) Objechałem nią Chorwację i pokonując ponad 1200km po dojechaniu do celu, znalezieniu noclegu mogłem iść na plażę wypoczywać :P
U mnie zawsze i tak gra radio więc nie zwracam uwagi na głośność silnika w samochodzie :P Myślę, że nie ma tragedii.
Średnie zużycie na trasie przy prędkościach 90-100km/h to jakieś 4.8l-5.2l w zależności od tego czy większość drogi pokonuje z wiatrem, czy pod. Jazda na krótkich odcinkach do 20km to spalanie w granicach 6l. Miasta nie mierzyłem ponieważ rzadko po nim jeżdżę. Dodam tylko, że jak ktoś lubi agresywną jazdę i częste wyprzedzanie to pojazd może spalić w okolicy 7-8l. Nagłe przyspieszenia bardzo podwyższają spalanie.
Jak dla mnie za podobne pieniądze nie znajdę lepszego i tańszego auta w utrzymaniu.
Silnik pomimo przebiegu 222 tys.km nie bierze oleju. Spokojnie mu wystarcza to co mu zalewa się przy wymienianie co 10 tys.km. Z awaryjnych drobiazgów to standardowo zamek w drzwiach - zimne luty które trzeba poprawiać lub wymienić zamek na nowy za ok. 75zł.
Odpukać, brak poważnych usterek.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 130KM 96kW [l/100km]

6,1