Ocena kierowcy - Skoda Octavia I Hatchback

szymekdan, 14 lat temu
Silnik 1.9 TDI 90KM 66kW
Rok produkcji 2002
Skoda Octavia I Hatchback 1.9 TDI 90KM 66kW 1996-2004 - Oceń swoje auto
Karoseria : pomimo kilku ładnych lat na drodze i garażowania \"pod chmurką\" nie ma śladu korozji, NIGDZIE!
Auto bez luksusów ale też bez obaw o jakiekolwiek usterki. Bardzo ekonomiczne w eksploatacji, silnik i układ jezdny są właściwie nie zniszczalne. Silnik mało wrażliwy na jakość paliwa. Zdarzało mi się wlać olej napędowy z całkowicie niewiadomego pochodzenia i silnik przepalił bez szemrania!
Silnik niezniszczalny! Po przejechaniu ponad 165tys. km kompletnie nic się z nim nie dzieje. Wystarczy trzymać się systematycznej wymiany płynów, raz wymieniałem pasek rozrządu (planowo) i nic się nie dzieje. Wszystko równo chodzi, żadnych problemów z zapłonem. Ocena byłaby lepsza ale... jednak diesel trochę hałasuje.
samochód idealnie trzyma się drogi nawet na ciasnych zakrętach. W standardzie ASR co jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo na drodze. Podwozie nie tylko bardzo łagodzi nierówności ale również jest wytrzymałe na nasze polskie dziury.
Byłoby doskonale ale w tył niestety nie ma co zaglądać. Cofanie zostaje na lusterka. W przód i na boki ideał.
Samochód tak prosty w obsłudze, że nie można złego słowa powiedzieć o trudności w tym względzie. Wszystko co jest do jazdy potrzebne (za wyjątkiem dźwigni skrzyni biegów) właściwie można znaleźć w pobliżu kierownicy. Jedynie klimatyzacja i radio jest dalej.
W moim egzemplarzu nie ma klimatyzacji więc nie wypowiem się na temat chłodzenia. Na temat podgrzewania powietrza napiszę tak: w zimie samochód potrzebuje kilka minut (około 3-5) na złapanie minimalnej temperatury i zaczyna porządnie grzać. Nie można narzekać na zbyt mało wydajną nagrzewnicę.
Z przodu bardzo fajnie i dużo miejsca. Z tyłu jest gorzej ale nie tragicznie. Jedynie wysokie osoby będą czuły dyskomfort siedzenia z tyłu.
Diesel daje niestety po uszach. Nie jest to jakieś bardzo głośnie ale jednak... cały czas go słychać, im szybciej tym głośniej.
Tutaj wielka niespodzianka (pozytywna!). Po sprzedaży mojej starej ibizki z silnikiem SDI 75KM i przesiadce na tę octavię 90KM TDI byłem przekonany, że spalanie nieco wzrośnie a tu niespodzianka: nie wzrosło ale wyraźnie jest mniejsze! Widzę to nie tylko po odczycie komputera ale również po pieniążkach jakie muszę płacić za paliwo. W mieście nieco ponad 5l/100km a w trasie przy prędkości około 130km/h średnie spalanie mam zawsze około 4,8l/100km!
Za tę cenę można kupić Forda Mondeo. Luksus większy ale nie wiem czy Ford jest lepszy od Skody. Pod względem silnika na pewno nie. Karoseria Forda może się schować w porównaniu do jakości ze stajni volkswagena. Reszta nie wiem.
Samochód skonstruowany w taki sposób, że właściwie nie ma się co psuć. Karoseria wogóle nie podatna na korozję (nie wiem jak oni to robią)
Jeden raz miałem zatarcie szczotek na rozruszniku - kilkadziesiąt zł i po kłopocie.
Skoda Octavia I Hatchback