Ocena kierowcy - Skoda Octavia II Kombi Facelifting

tata_jagody, 6 lat temu
Silnik 1.2 TSI 105KM 77kW
Rok produkcji 2012
Okres użytkowania: 5 lat
Skoda Octavia II Kombi Facelifting 1.2 TSI 105KM 77kW 2008-2013 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie wiem jak u innych użytkowników 1.2 TSI, ale mnie zaskoczył bardzo pozytywnie. Fajny dynamiczny i oszczędny silniczek. Oczywiście posiadacze 2.0 TDI pukają się pewnie w czoło, ale dla mnie do spokojnej, bez wariowania na ulicach, jazdy w zupełności wystarcza. Jeżdżę dużo, bez przeciążania i bezsensownego kręcenia silnika do 5tys/obr/min i nigdy nie miałem problemu z tą jednostką napędową.
Skodę użytkuję dość intensywnie od 2012 , zakupiona w salonie. Teraz autko ma przejechane już ponad 220 tyś. km i nie mam z nim problemów. Z poważniejszych napraw, które zostały wykonane to: przy przebiegu 120 tyś. wymiana pompy wody, 150 tyś. wymiana nastawnika turbiny, 200 tyś. wymiana łańcucha rozrządu, 210 tyś. wymiana turbiny. Wymiana rozrząd wbrew powszechnym opiniom nie jest mocno skomplikowana i droga. Zakup oryginalnego kompletnego rozrządu to koszt około 600 plus wymiana. Turbinę kupiłem używaną z małym przebiegiem.
120 tyś. wymiana pompy wody , 200 tyś. km wymiana rozrządu, 210 tyś. km wymiana turbiny.
Bez zastrzeżeń, biegi wchodzą płynnie bez problemów
Konstrukcja bardzo prosta, dostęp do części bezproblemowy. Wadą OFII FL jest stabilizator przedni, gdyż gumy mocujące stabilizator są na stałe zaprasowane i niewymienne. Jak się wytłuką to wymiana na nowy kompletny stabilizator. Koszt w serwisie to około 500zł. Ja mam przelatane 220tyś. i stabilizator jeszcze nie tłucze. Dość szybko zużywa się tylne mocowanie wahacza z przodu. Na szczęście wymiana na nowy element nie jest droga, koszt samej gumy 30zł plus wymiana.
Na plus dla skody zaliczyłbym bardzo praktyczne lusterka wsteczne. Są duże i widoczność idealna.
Bardzo szybkie nagrzewanie zimnego silnika daje komfort szybkiego grzania w środku. Klimatyzacja spełnia swoje zadanie w 100%. Dodatkowe nawiewy za podłokietnikiem fajnie dozują powietrze na tylną kanapę.
Wszystkie elementy do obsługi są pod ręką. Bardzo fajny podłokietnik z regulacją i schowkiem. Co dla mnie ważne bardzo wygodnie miejsca na kawę. Napój stoi stabilnie a jak coś się wyleje to nie ma problemu z posprzątaniem.
Mogłoby być lepiej. Przy miejskiej jeździe nie ma problemu. Przy prędkości 130 km/h troszkę już głośno.
Posiadanie silnika 1.2 to duży plus przy zakupie polisy OC :-)
Daję trzy gwiazdki za materiał do wykończenia wnętrza. Wykładzina podłogi nie jest najlepsza, tkanina się mechaci przez co odkurzanie samochodu trochę wkurza. Ponadto widać tendencję do cięcia kosztów przez producenta. Kupując autko nie wiedziałem, że system audio to głośniki tylko w przednich drzwiach. W tylnych drzwiach są miejsca na montaż, ale głośników już nie montują. Skąpstwo !!!
Na szczęście mało tego było. Z takich pierdół, to: niezapalająca się lampka schowka, skrzypienie amortyzatorów tylnej klapy. Przepalają się ledy od kierunkowskazów w lusterkach. Koszt nowego kierunku w serwisie to 80zł i spokój na kolejne trzy lata. W silniku słabym elementem jest zawór odpowietrzenia pokrywy zaworów. Jest to taki plastikowy element, który dość często się ułamuje. Koszt w serwisie to 50zł. Ja w czasie całej eksploatacji wymieniłem to cztery razy.
Turbina, ale przy przebiegu 200tyś. to raczej normalna sprawa.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 TSI 105KM 77kW [l/100km]

6,4