Ocena kierowcy - Skoda Octavia II Kombi Facelifting

Sławek, 9 lat temu
Silnik 1.6 MPI 102KM 75kW
Rok produkcji 2012
Skoda Octavia II Kombi Facelifting 1.6 MPI 102KM 75kW 2008-2013 - Oceń swoje auto
Inne
Auto kupione z myślą o rodzinie (2+1), kiedy na świecie pojawił się potomek. I w roli auta rodzinnego spisuje się rewelacyjnie. Przestronne wewnątrz, mieści się każdy fotelik, do tego ogromny i ustawny bagażnik. I bardzo wygodne przednie fotele. Wszystko dokładnie opisuję w poszczególnych kategoriach, więc nie będę powtarzał :). Generalnie z zakupu jestem bardzo zadowolony, mam to, czego oczekiwałem. Auto w 100% spełnia się w roli auta rodzinnego.
Do spokojnej, rodzinnej jazdy wystarczy, ale żadnej adrenaliny nie dostarczy. Bez instalacji lpg, jazda tylko na benzynie. Spalanie na trasie przy prędkości 90-100 km/h koło 6.2-6.4l/100 (z rodziną i bagażami), ale na autostradzie przy 140 km/h podchodzi już pod 10l/100. W mieście zależy pory roku, korków i długości pokonywanych odcinków - czasem zadowoli się 7.5l/100, czasem potrzeba 11l/100.
Zero uwag, działa dużo lepiej niż w Renault Megane 2, Fiacie Grande Punto, lepiej niż w Oplu Astrze 3. Krótszy skok, lepsza precyzja.
Jestem spokojnym kierowcą, więc nigdy nie poczułem się niepewnie, nie miałem okazji. Ale na pewno auto jest bardziej precyzyjne w prowadzeniu niż Megane II. Choć nie tak komfortowe, bo jednak nieco twardsze.
Duże szyby = świetna widoczność. Ale bardzo przydają się tylne czujniki parkowania, w sumie jak w każdym niemałym aucie.
Tu w porównaniu do Megane II rewelacja. Zmiana żarówki w przednim reflektorze to chwila, wymiana filtra kabiny, dostęp do parownika i samodzielne odgrzybienie klimatyzacji - żaden problem. Do tego kilka bardzo przydatnych drobiazgów - a to schowek na parasol za tylnym siedzeniem, a to schowek pod siedzeniem pasażera, bardzo wygodny, regulowany podłokietnik ze schowkiem, miejsce na kubek, miejsce na butelkę 1l w drzwiach. Czego mi brakuje to klimatyzowany schowek przed pasażerem (mam wersję Family Plus, czyli Ambition + dodatki).
Bez żadnych problemów, zaparowane szyby po włączeniu klimatyzacji szybko odparowują, auto dość szybo nagrzewa się w zimie - choć w przypadku wersji z silnikiem TSI to już nie musi być prawdą.
Więcej niż potrzeba, szczególnie z przodu. Mam 1.86 cm wzrostu i przy wadze 92 kg mam tak ustawiony fotel kierowcy, że jak siadam na siedzeniu za nim to wciąż mam akceptowalną ilość miejsca. Choć gdybym miał podróżować 10 godzin, to chciałbym mieć go nieco więcej. Ale 2-3h bez problemu mógłbym tak jechać. Uwaga - dla osoby siedzącej na środku tylnej kanapy jest mało miejsca na nogi - przez podłokietnik.
Do 90 km/h jest dość cicho, między 90 a 130 km/h akceptowanie, ponad 130 km/h już za głośno, trzeba ustawiać głośniej radio, głośniej mówić.
Póki co żadnych poza paliwem i filtrem kabiny (21 PLN), którego auto mogłoby spalać jednak mniej, przede wszystkim w mieście. Przeglądy co 2 lata lub 30 tys. km według wskazań komputera. Przy trybie 30% miasto, 70% trasa komputer pokazuje mi, że do wymiany oleju zostało wciąż 15 tys. km (przejechałem 14 tys. km).
Wybierając auto myślałem też o Kia Ceed, Oplu Astrze i Renault Megane. Przy podobnym wyposażeniu podobne były i ceny. Ale w żadnym aucie nie czułem się tak komfortowo jak w Octavii. I miała największy bagażnik.
Raz przestał działać tempomat, ale to był chyba jakiś błąd komputera, bo po wyłączeniu i włączeniu silnika wszystko już było ok. Poza tym żadnych innych problemów (14 tys. km., auto kupione jako nowe półtora roku temu)
Żadnych.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 MPI 102KM 75kW [l/100km]