Ocena kierowcy - Skoda Octavia III Liftback

pawelB, 8 lat temu
Silnik 1.4 TSI 140KM 103kW
Rok produkcji 2013
Skoda Octavia III Liftback 1.4 TSI 140KM 103kW 2013-2015 - Oceń swoje auto
Rozsądny zakup dla maksymalnie 4 osobowej rodziny, którym nie przeszkadza logo na masce i kierownicy. Gdyby jakość materiałów w środku była lepszej jakości i zawieszenie bardziej komfortowe byłoby jeszcze lepiej. Nie wiem skąd tak skrajne opinie o spalaniu auto pali naprawdę rozsądnie. Średnio 7-8 l z przewagą jazdy w mieście (Kraków). Jak czytam tu opinie o spalaniu 14l czy minimalnym średnim 9l to zastanawiam się nad umiejętnościami jazdy delikwentów. NIGDY nie przekroczyłem średniego spalania z całego baku (zawsze tankuję do pełna) 9 l wg komputera (praktycznie 100% miasto).
Auto zbiera się już poniżej 2000 obr/min, moim zdaniem trochę brakuje od 5000 w górę (dlatego odejmuje 1 pkt). Jak dla mnie w 100% wystarczające osiągi do codziennej eksploatacji, plus przy włączonej klimie i komplecie na pokładzie brak zauważalnej różnicy w dynamice (co przeszkadzało mi w poprzednim aucie).
Bez uwag, skrzynia 6 biegowa - każdy z biegów w tym 6 w pełni użyteczna na 3 można jechać 30 jak i 140 km/h (co nie ma większego sensu ponieważ na od 70-80 km/h na 4 biegu przyspiesza równie sprawnie jak na 3).
Jak dla mnie zawieszenie jest zbyt twarde. Na równiej nawierzchni jest super, zakręty bardzo sprawnie i dobrze czuć co dzieje się kołami ale złej jakości nawierzchnia (niestety nasze miasta to koszmar) odbijają się niekorzystnie na komforcie - brakuje mi układu jezdnego z Mondeo.
Nic bym tu nie zmieniał - nie mam najmniejszych uwag negatywnych - widoczność jest OK w każdym kierunku, przy parkowaniu bardzo pomagają czujniki przód, tył. Często parkuję w KRK w miejscach, gdzie wielu odpuszcza.
Bez uwag, wszystko jest tam gdzie być powinno i działa tak jak powinno, żadnych udziwnień i rozwiązań wymagających czytania instrukcji.
W zimie nagrzewa się dość długo (mam krótkie trasy do pracy), za to w lecie przy ostatnich upałach po kilku minutach (2-3 minut) czuć już przyjemny chłód - generalnie tak jak w poprzednim aucie ustawiam klimę na 19-20 st. i wszystko działa automatycznie.
Przestrzeń jest OK - porównywalnie z Mondeo (trochę mniej na szerokość) ale czasem moje prawe kolano dotyka już zbyt twardych plastików w okolicy konsoli centralnej - miękki materiał powinien być na trochę większej powierzchni.
Na wyższych obrotach silnik jest zbyt głośny, jak również szum powietrza powyżej 150 km/h. Do tej prędkości jest moim zdaniem cicho.
Auto pali mniej niż przypuszczałem, oleju jeszcze nie dolewałem (chociaż wożę 1l w bagażniku na wszelki wypadek), żadnych kosztów oprócz paliwa do tej pory nie poniosłem (przegląd przy 30 tys /2 lata - czyli jak dla mnie za ok 8 tys lub 4 miesiące).
Materiały wykończeniowe (lub spasowanie) wnętrza mogłyby lepszej jakości, auto niestety słychać na dziurawych Krakowski ulicach i nierównościach - szczególnie plastiki w okolicach słupków przednich oraz zegarów.
Bez usterek, jak ktoś jest bardzo czepliwy to można tu dać te odgłosy z plastików na dziurach.
Bez uwag - auto (odpukać) nie widziało serwisu od momentu zamontowania blach rejestracji.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TSI 140KM 103kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Skoda Octavia III Liftback 1.4 TSI 140KM 103kW