Ocena kierowcy - Skoda Octavia III Liftback

Krzysiek śląsk, 8 lat temu
Silnik 1.8 TSI 180KM 132kW
Rok produkcji 2014
Skoda Octavia III Liftback 1.8 TSI 180KM 132kW 2013-2016 - Oceń swoje auto
Silnik : Mówi się, że silniki benzynowe są bardziej ospałe i mniej oszczędne niż diesle. Z mojej perspektywy komfort i frajdę jaką daje ten silnik są bezcenne. Nigdy więcej "klekota" diesl'a.
Uważam, że doskonały wybór dla spokojnego, zrównoważonego kierowcy. Poza małymi niedociągnięciami (to nie jest klasa premium) wszystko jest na miejscu, wykonane z dobrych lub bardzo dobrych materiałów i co najważniejsze za bardzo przyzwoite pieniądze.
Świetny. Polecam aby każdy z ewentualnych użytkowników zainwestował w tę jednostkę. Zapewnia doskonałe przyspieszenie, jest cicha oraz jak na dostępna moc bardzo oszczędna.
To mój pierwszy automat, więc nie będę zbyt obiektywny ale pooooooooooolecam. Choć momentami chciałbym się "trochę pobawić" drążkiem zmiany biegów to tak naprawdę już nie wrócę do auta z manualną skrzynia biegów. W ruchu miejskim bezcenne.
I tutaj mały minus ! Ponieważ octavia 2FL pod tym kątem wyprzedzała 3-kę. I nie chodzi mi wcale o fakt braku w tylnym zawieszeniu układu wielowahaczowego (z silnikiem 1,8TSi również go otrzymujemy- przynajmniej na papierze :-)). Auto gorzej prowadzi się na ostro pokonywanych łukach (bardziej zachodzi na pobocze przód) i nieco bardziej "kładzie się w zakręcie". Nie jest to może niebezpieczne ale jest inaczej (jest bardziej miękkie) niż u poprzedniczki.
Pozycja za kierownica fenomenalna, fotele wygodne, podparcie kręgosłupa bardzo dobre (super patent z wajchą a nie jak poprzednio w 2-ce z pokrętłem). Nierówności praktycznie nie wyczuwalne. Cisza w aucie do 13 km/h.
Dałbym "doskonale" gdyby nie 2 elementy, które w 2-ce były a tutaj widać, że dyrektorzy finansowi skreślili: brak chłodzenia w podłokietniku środkowym pomiędzy przednimi fotelami oraz możliwości dokupienia fabrycznych siatek na tylne szyby samochodu (co w przypadku mojego 6-cio letniego syna sprawdziło się fantastycznie w 2-ce; wszelkie insekty nawet podczas pokonywania trasy z prędkościami 70-80 km/h nie wpadały do wnętrza pojazdu).
I znowu mam wrażenie, że minimalnie gorzej niż w poprzedniczce. O ile chodzi o ogrzewanie działa ok, ale jeśli chodzi o wychłodzenie wnętrza należy poczekać dłużej oraz nastawić na większą prędkość.
Nie znam samochodu w tej klasie, który oferuje podobną przestrzeń i wygodę. Bagażnik zabiera wszystko (nawet pół szafy ciuchów mojej żony :-) )
W mieście doskonale, powyżej 130 km/h głośniej choć dużo ciszej i zdecydowanie bardziej komfortowo niż w Octavi 2 - szczególnie z dieslem (benzyną jeździłem z byt mało i krótko aby zająć stanowisko).
Niskie, w mieście kiedy dojeżdżam do pracy (odcinek 4,7 km rano i podobna odległość wieczorem) w zależności czy zima czy nieco cieplej 7,9 - 9,2 litra. Na trasie ze stałą prędkości pomiędzy 120-140 km/h 6,6-7 litrów.
Nie znam lepszego kompromisu.
Brak usterek i oby tak dalej (jak w 2-ce).
brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 TSI 180KM 132kW [l/100km]