Ocena kierowcy - Skoda Rapid II Spaceback

Miro, 10 lat temu
Silnik 1.6 TDI 90KM 66kW
Rok produkcji 2013
Skoda Rapid II Spaceback 1.6 TDI 90KM 66kW 2012-2017 - Oceń swoje auto
Silnik : Mnie to auto się bardzo podoba. Silnik dynamiczny, oszczędny. Sporo miejsca w środku i sporo światła. Może brakuje mi czujników cofania i lepszego radia ze sterowaniem z kierownicy. Schowek jest mało ergonomiczny - głęboki i niski, żeby było śmieszniej w mojej wersji nie lampki schowka - tu księgowi przegięli :-) Wkurzająca jest elektryka szyb - lewą opuścisz chwilę przytrzymując klawisz, w górę musisz trzymać. Z prawej strony musisz trzymać w obie strony :-) Myślę, że jeśli popracują nad ceną, to przy naszych polskich warunkach, wiele rodzin na nie się zdecyduje, będzie hit. Jest sporo ładniejszy od Fabii i bardziej funkcjonalny, a jedna mniejszy i tańszy od octavii. Jak zrobią facelifting i poprawią większość drobnych usterek, to będzie bardzo użyteczne i ciekawe auto. Niedługo wchodzi Fabia III, ciekawe, czym się będzie różniła.
Generalnie to dopiero początek naszej wspólnej przygody, planowane jest wspólne przejechanie 300 km. Auto jest miłe dla oka, dość przestronne. Niestety niska wersja wyposażeniowa trochę drażni plastikowością, ale nie jest tragicznie. Niestety większość współczesnych aut ma twarde plastiki, taki czas "księgowych".
Silnik bardzo mi się podoba. 90 KM wystarcza do sprawnego przemieszczania w mieście i w dalszych trasach. Można nim jechać ekonomicznie (według wskazań zmiany biegów przez komputer) jak również dość szybko. Silnik jest bardzo fajnie wyciszony. Niestety przy większych mrozach odkryłem jego wadę - brak pokrywy silnika powoduje bardzo szybkie wychładzanie się auta. Wystarczy 0,5 h na mrozie i auto jest zimne. Przeglądy są co 30 tys., więc w moim przypadku raz na pół roku serwis w ASO.
Czasami trochę nieprecyzyjna, generalnie ma bardzo długą 5-tkę - jedziesz od 75 do 185. Jeśli chcesz energicznie wyprzedzić, to lepiej zredukować do 4, przy wyższych obrotach fajnie ciągnie.
Szału nie robi, polskie dziury i zimowe warunki nie uprzyjemniają jazdy. Ale na równych drogach jest fajnie. Układ kierowniczy wspomagany elektrycznie, jedziesz wolno na parkingu, kręcisz paluszkiem, jedziesz szybko, kierownica twardo reaguje. Potrafi trochę myszkować na drodze.
We wstecznych lusterkach tak sobie. Z przodu szerokie słupki ograniczają widoczność, ale to chyba norma w skodach i nie tylko. Czasami trzeba trochę dalej od świateł stanąć, żeby zobaczyć u góry sygnalizatory.
Dogodna regulacja kierownicy i fotela, wygodna pozycja. Mnie się podoba.
w porównaniu do Fabii II dość długo się nagrzewa i osusza szybę. Niestety to duża wada w zimie.
W porównaniu do Fabii II jest znacznie więcej miejsca, wygodna pozycja. Z tyłu też jest mnóstwo miejsca na nogi. Mam 186 cm wzrostu, więc wiem, co mówię. Bagażnik stosunkowo duży - większy niż w Fabii, dodatkowo zamiast koła zapasowego jest zestaw naprawczy i sporo miejsca we wnęce na to koło.
W środku jest cicho, można spokojnie rozmawiać. Powyżej 140 robi się głośniej.
Serwis co 30 tys., więc do następnego jeszcze parę miesięcy. Pali dość mało - 5,3 przy dość dynamicznej jeździe. Pewnie jeszcze spadnie, bo się dociera. Według mnie - rewelacja. DPF jest nieodczuwalny.
Trochę drogie to autko przy słabym wyposażeniu. Gdyby był niewiele droższy od Fabii II, to byłby hicior. A tak jest przeciętnie.
Na razie 7 tys. przejechane, więc nie ma co mówić o usterkowości.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 TDI 90KM 66kW [l/100km]

5,3