Ocena kierowcy - Skoda Superb III Liftback

ozzy75, 5 lat temu
Silnik 1.8 TSI 180KM 132kW
Rok produkcji 2017
Skoda Superb III Liftback 1.8 TSI 180KM 132kW 2015-2018 - Oceń swoje auto
Przyszedł czas na wystawienie oceny mojej pierwszej Skodzie. Przez ostatnie 10 lat użytkowałem wyłącznie samochody francuskie ,które większych wad nie posiadały wbrew obiegowym opiniom. Dlaczego więc Skoda, ano dlatego że nie przywiązuję się zbytnio do konkretnych marek i producentów i gdy przychodzi moment zakupu nowego samochodu prześwietlam rynek w poszukiwaniu autka, które na daną chwilę najbardziej mi się podoba. Tym razem padło na Superba, który w moim przekonaniu jest bardzo ładnym samochodem tak z zewnątrz jak i wewnątrz. Nie ma samochodu idealnego i ten też taki nie jest ale jak sobie porównamy zalety i wady to tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Samochód olbrzymi z dużą ilością miejsca dla pasażerów i ich bagaży. Idealny na długie podróże, w mieście mniej praktyczny ze względu na wymiary ale i tak nie jest źle bo ma bardzo mały promień skrętu. Jest to mój świadomy wybór i puki co jestem bardzo zadowolony.
Jak na swoje parametry jest dosyć oszczędny w ilości połykanego paliwa. Dynamika jak dla mnie w zupełności wystarczająca, lubię dynamiczną jazdę ale bez szaleństw. Nie mam ambicji być zawsze pierwszym spod świateł. Elastyczność tej jednostki jest bardzo dobra i pozwala na bezproblemowe przyspieszanie bez konieczności redukowania biegów przy każdym manewrze wyprzedzania. Kultura pracy bardzo dobra, silniczek pracuje równo i bardzo cicho. Mocny punkt samochodu. Jak dla mnie posiada drobną wadę objawiającą się delikatnym szarpaniem w czasie jazdy miejskiej w okolicach 1800-2000rpm podczas utrzymywania stałej prędkości.
Fajna ale mogłaby być bardziej precyzyjna. Pierwszy bieg czasami "twardo" wchodzi i drogi prowadzenia mogłyby być nieco krótsze. Jak dla mnie sam lewarek powinien być nieco niższy.
Kanapowóz ale bez zbędnych przechyłów na zakrętach oczywiście jeżeli się nie przesadzi. Lubię takie sprężyste zawieszenia. Na początku zawias był troszkę głośny przy przejeździe przez progi zwalniające ale pewnym czasie się "wyciszył" i jest ok.
Dla mnie atrakcyjny wygląd.
W porównaniu z moimi poprzednimi wozidełkami szyba przednia bardzo mała ale szybko się przyzwyczaiłem. Na boki ok do tyłu ograniczona widoczność, kamera cofania rozwiązuje problem.
Wysoki poziom, wszytko pod ręką. Jedyny minus dla mnie to całkowite wyłączanie nawiewu, trzeba to robić poprzez ekran dotykowy a nie fizycznym przyciskiem.
Klimatyzacja jak i ogrzewanie bardzo sprawne. Zaletą są dodatkowe nawiewy na tylną kanapę oraz możliwość ustawiania tam siły nawiewu.
Przestrzeń przeogromna, tutaj chyba Superb nie ma konkurencji. Na tylnych skrajnych siedzeniach można prawie leżeć. Bagażnik też przepastny i dużo pomieści.
Nie mam podwójnych szyb bocznych ale i bez nich w aucie jest cicho, nawet podczas jazdy autostradą z prędkościami 160-180 nie ma tragedii.
Jak na gabaryty i moc silnika to koszty są naprawdę niskie. Na razie tylko paliwo jest kosztem i niech tak pozostanie.
Dla mnie bezkonkurencyjnie. Fajne duże autko za myślę rozsądne pieniądze.
Na razie nic się dzieje. Zobaczymy jak będzie dalej.
Przypadłość modelu, wadliwe fabryczne tylne hamulce. Objawiają się głośną pracą i buczeniem. W moim przypadku gwarancyjna wymiana na nowe tarcze i klocki przy przebiegu 15000 km.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 TSI 180KM 132kW [l/100km]

Skoda Superb III Liftback