Ocena kierowcy - Suzuki Swift II Hatchback

Silnik 1.3 GTi 101KM 74kW
Rok produkcji 1990
Okres użytkowania: 5 lat
Suzuki Swift II Hatchback 1.3 GTi 101KM 74kW 1989-1995 - Oceń swoje auto
Silnik : Prawie 300.000 km przebiegu w wysilonym silniku i zadnych poważnych problemów. Co więcej - silnik (przed przeróbkami) przy okł 250 tys. km miał więcej koni i lepszy moment obrotowy niż podany przez dane fabryczne :)
Karoseria : słabe zabezpieczenie antykorozyjne
Ilekroć wsiądę za kierownicę GTi po jeździe jakimkolwiek innym samochodem na twarzy od razu pojawia mi się uśmiech - ten samochód uzależnia! :)
Wolne obroty - idealnie. Moc maksymalną osiąga się wysoko ale przy tej masie samochodu można toczyć się np w korku na 1 biegu przy 1000obr/min i po chwili wcisnąć gaz i samochód bez problemów dość dynamicznie zacznie przyśpieszać.
Przyznaję - tydzień temu wymieniłem skrzynię biegów bo moja zaczęła hałasować - łożysko igłowe czy coś takiego prawdopodobnie jest do wymiany. Trzeba nadmienić, że poza lekkim hałasem skrzynia działała całkowicie normalnie. Aha - stało się to po 20 latach przy 293.000km więc jak na dynamiczną jazdę przez tyle lat i częste szybkie zmiany biegów to jak dla mnie wynik rewelacyjny.
Jak dla mnie - bardzo dobrze zestrojony. Brak wspomagania nie przeszkadza nic a nic - nawet po założeniu sporo szerszych opon. Samochód świetnie reaguje nawet na drobne ruchy kierownicą i doskonale czuć co się z nim dzieje dzięki czemu kierowca może pewnie prowadzić i wie czy warunki drogowe pozwalają na \"szaleńczą\" jazdę.b
Doskonała w każdą stronę - tutaj więcej bym nie mógł wymagać :)
Jak dla mnie - wszystko jest tam gdzie być powinno.
Ogrzewanie zimą zaczyna działać bardzo szybko. Latem mimo braku klimatyzacji nie ma żadnych problemów - wystarczy otworzyć szyberdach i po problemie. Swift ma również świetną aerodynamikę jeśli chodzi o okna boczne - można jeździć z otwartymi oknami nawet i 160km/h a pęd powietrza nie trafia w siedzące z przodu osoby a delikatnie je owiewa naokoło - jak w kabriolecie - świetne uczucie :)
Na przednich siedzeniach duuuużo miejsca na nogi oraz nad głową. Na tylnych ciasno ale bardzo rzadko z nich korzystam. Nie po to jest GTi żeby w 5 osób jeździć ;)
Słabe prawdopodobnie dla zredukowania masy (w końcu to tylko 790kg). Ale komu w aucie klasy GTi to przeszkadza?? Chyba nikomu ;)
Rewelacja. Podczas naprawdę dynamicznej jazdy po mieście średnio pali 7-8 litrów. Czego chcieć więcej?? :D
Kilka tysięcy złotych (za naprawdę dobry stan bardziej w stronę 10tys zł) to niewiele jak na ilość frajdy jaką daje ten samochód. No i w Polsce jest ich bardzo mało zwłaszcza w porównaniu np z Oplami, VW czy Hondami więc mamy też dość wyjątkowy samochód - i to bardzo cichociemny :)
Czasami coś drobnego potrafi się zepsuć - zdarzyło się, że przetarła się linka sprzęgła czy linka gazu ale to pewnie wynikało z błędnego poprowadzenia linek przez mechanika. Raz musiałem naprawiać alternator ale w takim wieku to norma.
Żadnych większych problemów. Nigdy w trasie nie miałem żadnej usterki która by uniemożliwiła dalszą drogę. Silnik rewelacyjny.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.3 GTi 101KM 74kW [l/100km]

7,1