Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Kombi

jaca, 11 lat temu
Silnik 1.6 16V 105KM 77kW
Rok produkcji 2001
Volkswagen Golf IV Kombi 1.6 16V 105KM 77kW 2000-2006 - Oceń swoje auto
Silnik : Ekonomiczność jest dla mnie zaskakująca.
Inne : Przestał działać przycisk kasowania przebiegu
Układ elektryczny : Zepsuty siłownik otwierania bagażnika
Zawieszenie : Luz na sworzniu wahacza
Za tą cenę nie wyobrażam sobie lepszego wyboru. Auto może się podobać, jest pakowne i dobrze wyposażone. Przyzwoite właściwości jezdne i ponadprzeciętna oszczędność. Brak słabych punktów. Przejechałem nim dotychczas 48 tys. km w trochę ponad półtora roku. Niskie koszty ubezpieczenia. Inna sprawa, że chyba po prostu dobrze kupiłem, gdyż na rynku roi się od zajeżdżonych egzemplarzy mających kolosalne przebiegi. Warto poświęcić trochę czasu i przed kupnem obejrzeć kilka sztuk z różnych lat produkcji.
Przy niskich obrotach trochę ociężały, rozkręca się po przekroczeniu 3,5 tysiąca. Wysoka kultura pracy. Mimo braku wyciszenia maski jest niemal niesłyszalny na biegu jałowym (oczywiście po rozgrzaniu). Przyspieszenie nie wciska może w fotel ale jak na kombi to przyzwoicie. Inna sprawa to zużycie paliwa ale od tego jest inny punkt do oceny.
Chyba najsłabszy punkt. Lubi haczyć zwłaszcza na 2 biegu. Jedynka i dwójka są źle zestopniowane (bardzo krótkie) za to czwórka i piątka bardzo dobre.
Auto dosyć twarde. Dobrze trzyma się drogi. Tył na śliskim trochę ucieka ale wiadomo - kombi. Auto jest posłuszne ale komfort nie taki jak np. w mondeo. Bardzo niskie seryjne zawieszenie. Częste zahaczanie przednią listwą o krawężnik to normalka. Trzeba uważać na miskę olejową. Doskonale nadaje się do dalekich podróży po dobrej jakości drogach.
Nie do końca rozumiem po co prawe lusterko jest mniejsze ale nie narzekam na widoczność przez szyby- do tyłu dobrze, do przodu też. Słupki nie są wybitnie grube.
Wszystko pod ręką. Obsługa intuicyjna. Umiejscowienie przycisków i schowków bardzo wygodne. Uchwyt na kubki w bardzo dobrym miejscu.
Szybko się nagrzewa, a klimatyzacja jest wydajna. Otwory od nadmuchu na przednią szybę mogły by być szersze bo trudno w całości ją odparować. Wentylator na 3 biegu powoduje huragan :)
Mam 178 cm wzrostu i nie narzekam ani z przodu ani z tyłu (choć rzadko jestem pasażerem). Poprzedni właściciel miał 190 i trochę narzekał. Prowadzę raczej blisko kierownicy w pozycji wyprostowanej więc zazwyczaj z tyłu jest wygodnie. Mało miejsca dla piątego pasażera ale trudno wymagać więcej od auta tej klasy. Bagażnik przyzwoitej wielkości, o regularnych kształtach. Drażni nieco, że po złożeniu siedzeń powierzchnia nie jest płaska (mały próg) natomiast duży plus za wszystkie schowki.
Dałem ocenę dobrą ale naprawdę to jest pomiędzy dobrą a przeciętnią (ze wskazaniem ku górze). Do 100 km/h jest bardzo cicho, powyżej 130 naprawdę głośno.
Po Alfa Romeo 147 to chyba nie powinienem się wypowiadać ale uważam że jest rewelacyjnie. Spalanie minimalne na gazie jakie uzykałem to 6,5 l/100km. przy 150 km/h nie przekroczyło 10l LPG. To jest naprawdę dobry wynik przy czym muszę zaznaczyć że minimalne pokonywane trasy to 30 km i auto ogólnie jeździ długie trasy. Ceny części do przyjęcia choć przy silniku AZD nie ma aż tak dużego wyboru zamienników i są trochę droższe (za to spalanie podobno mniejsze)
Z ceną samochodu też mi się udało. Przy tej cenie jestem zadowolony ale za rynkową chyba kupił bym Octavię.
Nie czarujmy się auto ma ponad 160 tys. km.Buczało łożysko to wymieniłem, sworzeń wahacza miał luz to wymiana, czujnik temperatury cieczy chłodzącej fiksował to podobnie, przestał działać przycisk kasowania przebiegu (naprawa jest łatwa ale nie skutkuje na długo) i zepsuł się siłownik otwierania klapy (działa teraz tylko z kluczyka) ale jestem zadowolony to nie jest bardzo denerwujące. W porównaniu z Alfą (147) to wręcz nic (opis jest oczywiście na autocentrum).
Odpukać, nic się nie dzieje.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 16V 105KM 77kW [l/100km]

8,1