Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Hatchback

all_tom, 19 lat temu
Silnik 1.6 16V 105KM 77kW
Rok produkcji 2001
Volkswagen Golf IV Hatchback 1.6 16V 105KM 77kW 2000-2003 - Oceń swoje auto
Najlepiej benzynowy. Bo cichszy i wmiare oszczędny. A nawet z instalacją gazową i tak tańszy od diesla, a koszy ekspluatacji podobne. Części tanie, serwis łatwo dostępny. Bardzo przestronny (jak na wymiary zewnętrzne) i cichy. Auto to jst raczej dla tych którzy sąnastawieni na długotrwałą bezproblemową ekspluatacje, ale jak o każde trzeba o nie dbać. Troszki specjalnie nie wymga, ale chociaż olej wymieniajmy regularnie :).
Mam silnik w wersji z sondą lambda i katalizatorem. Auto było sprowadzane z niemiec i wydruk spalin z silnika pokazał iż jest on w stanie idealnym. Mam też Skodę Felicję 1.3 i w tym aucie pomiar spalin wypadl o wiele gorzej mimo połowę mniejszego przebiegu. Auto ma 72KM i 125Nm. Silnik jest dosc mocny i elestyczny, a podczas ciaglej jazdy miejskiej moze troszke przeszkadzac zbyt dlugie przelozenia skrzyni biegow. Gorzej z kulturą, gdyż mój model ma elektroniczny gaźnik i nikt go nie potrafi wyregulować (oczywiście nie pojadę do ASO :)). Skutkiem tegojest niezbyt równa praca przy niskich predkosciach obrotowych walu, ale wystarczy lekko dodac gazy i wszystkie problemy znikaja. O dziwo silnik jest dosc suchy, a szczegolnie jego gorna czesc. Od spodu w najbliższym czasie będę musiał wymienić uszczelkę od miski olejowej, gdyż nie cieknie, ale są ślady po oleju. Podsumowując to biorąc pod uwagę przebieg i rocznik auta to jest super!!
Skrzynia 5 biegowa. Dość dziwnie rozwiązane wrzucanie wstecznego, ale to poprostu wymaga przyzwyczajenia :). Biegi wchodza lekko i bezproblemowo, skrzynia nie chaczy i zawsze wiem jaki bieg wrzucilem, co w niektorych autach nie bylo takie oczywiste :). Zero wyciekow z tego elementu. Najgorszą rzeczą jest to iż tak jak we wszystkich Golfach są problemy z 2 nbiegiem. Nie chodzi o to że nie wchodzi czy trzeszczy jak sie go wrzuca. Ale o to, że aby go wrzucić trzeba troszkę poczekać aż lewarek raczy się przesunąć na właściwe miejsce. JEst wyczuwalny przy tym silny opór, ale jak już pisałem opór ten trwa tylko chwilkę, a po sekundzie już wszystko jest ok. Dziwne, ale puki działa to nie będę grzebał.
Mój Golf ma obniżone i utwardzone zawieszenie Koni. Prezentuje się super. I o ile jak go kupiłem w Niemczech to po przejażdżce byłem wniebowzięty. Golf się super trzymał zakrętów, a był przy tym dość komfortowy. Tak u nas w Polsce nie było już tak różowo. Poprostu na naszych dziurach golf podskakuje jak pileczka pimpongowa (w mieście, bo na trasie jest ok). Jezdzac po miescie ulatwia nam manewrowanie bardzo lekko chodzaca kierownica (mimo braku wspomagania), ale przy bardziej ostrej i szybszej jeździe nie za dobrze czuje się drogę. Odnośnie zawieszenia to ja wymieniłem 1 gałkę z produ, ale była ona seryjna. I tak dziwne, że wytrzymała taki przebieg. Reszta elemetów jest oryginalna i nie wymaga wimiany!!
Widoczność bardzo dobra (ajk na technikę z tamtych czasów). Dużo powieszchni przeszklonych, a kanty nadwozia są widoczne. Problemów mogą przysparzać nieasferyczne lusterka we wcześniejszych egzemplarzach. UWAGA! Dużą wadąjest to iż szyby bardzo szybko się brudzą. Ale zaletą to, że rzadko kiedy parują :).
Nie ma na co narzekać. Spasowanie elementów idealne. Materiały może i są twarde i niezbyt przyjemne w dotyku, ale za to szalenie praktyczne. Deske rozdzielczą bardzo łatwo się czyści i bardzo trudno ją zarysować.
W zime super. Nawet jak jest zimny silnik to ogrzewanie działa bardzo dobrze, a jak już się rozgrzeje to jest super. W lecie gorzej bo nie ma Klimy. Ale kto by miał klime w tym roczniku w aucie porównywalnej klasy.
Jak na tak małe auto bardzo dużo miejsca zarówno z przodu., jak i z tyło. Nie porównuję tu nawet do aut z tego samego rocznika, bo od Eskortów, Fiest, Tipo jest o niebo lepiej. Ale miejsca jest więcej nawet niż w nowszym Polo, Felicji, czy Talli!!! Nadkola nie wnikają do wnętrza. Wadą może być to iż nie jest regulowana kierownica i fotel na wysokość. Ae to wina rocznika :).
Super. Nawet przy 120km/h jedynym odgłosem jest opływające powietrze i szum opon.
Na trasie z Niemiec spaił średnio 5litrów przy 100km/h, a w mieście 7,5l litra. Teraz zamontowałem gaz. Jeżdzę tylko w mieście i zawsze pali 8,5 - 9 litrów przy dynamicznej, ale nie sportowej jeździe.
Golfy są drogie. Odradzam tanie egzemplarze bo można się przejechać na zaniedbanym aucie. Ceny są bardzo tanie. Najlepiej kupić silnik benzynowy 1.6 z katalizatorem i zamontować gaz lub diesla. Ale diesel będzie droższy, z większym przebiegiem i mogą być małe problemy w zimie z zapalaniem raz na pewno ma gorszą kulturę pracy i jest znacznie głośniejszy. Ja kupiłem benzynę i wam też polecam.
Do wymiany gałka w przednim zawieszeniu i na tym kończą się jakiekolwiek usterki
Chaczy skrzynia biegów (2bieg).
Volkswagen Golf IV Hatchback