Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B4 Kombi

Silnik 1.9 TDI 90KM 66kW
Rok produkcji 1995
Okres użytkowania: 5 lat
Volkswagen Passat B4 Kombi 1.9 TDI 90KM 66kW 1993-1997 - Oceń swoje auto
Bardzo się cieszę, że zdecydowałem się na zakup tego samochodu. Moim zdaniem jest bardzo trwały i ekonomiczny w eksploatacji.
Silnik ma zadowalającą elastyczność. Czasem przydałoby się trochę więcej mocy... Jest może trochę hałaśliwy, ale to w sumie diesel. Jest bardzo trwały. Na liczniku mam obecnie 350 tys km, ale podejrzewam, że rzeczywiście przejechał ok 500 tys. Przy prawidłowej eksploatacji (wymiany filtrów, oleju, itp) nie sprawia mimo przebiegu żadnych problemów. Po takim przebiegu konsumuje ok 1 litra oleju na 10 tys km.
Żadnych problemów jak do tej pory. Ani ze strony skrzyni, ani sprzęgła.
Całkiem trwały. Zapewnia niezłe trzymanie drogi. Jak dla mnie trochę za twarde.
Spore powierzchnie przeszklone, więc przy cofaniu, mimo że to kombi, nie ma problemu z orientacją.
Jeśli chodzi o rozmieszczenie podstawowych elementów wykorzystywanych podczas jazdy, jest ok. Zupełnie do kitu jest ze schowkami. Jeśli w aucie jest klima i dwie poduszki, to przed pasażerem nie ma żadnego schowka. Pozostają tylko kieszenie w drzwiach i w środkowej części deski rozdzielcaj.
Ogólnie ok. Ogrzewanie i schładzanie (przy pomocy klimy) działa sprawnie. Może przeszkadzać fakt, że na siłę nawiewu powietrza do wnętrza ma wpływ szybkość jazdy. Latem, przy większych prędkościach, kiedy załączona jest klima, robi się za zimno. Doregulowanie temperatury pokrętłem ogrzewania powoduje, że przy mniejszych prędkościach jest za ciepło.
Miejsca jest pod dostatkiem, zarówno z przodu jak i z tyłu. Kiedy prowadzi moja żona (przesuwa fotel do przodu) z tyłu można założyć nogę na nogę nie dotykając przedniego fotela.
Wyciszenie oceniłbym jako przeciętne szczególnie jeśli chodzi o odgłosy pracy zawieszenia i toczenia się kół. Bardzo wyraźnie słychać też co się dzieje dookoła auta. Silnik moim zdaniem jest wyciszony całkiem znośnie (u kolegi w Lagunie z 1999 roku słychać go zdecydowanie głośniej).
Jeżdżę przeważnie niezbyt szybko i moim zdaniem całkiem płynnie. Staram się wykorzystywać silnik do zwalniania. Przy moim stylu jazdy auto odwdzięcza się naprawdę niewielkim apetytem na paliwo. Ceny części są zdecydowanie na przystępnym poziomie. Nie należy jednak przesadzać z najtańszymi zamiennikami. Może się to szybko zemścić.
Stosunek jakość/cena określam jako dobry ponieważ ogólnie Volkswageny trzymają cenę. Za ten rocznik z takim wyposażeniem w innej marce trzeba mniej zapłacić. Trochę mi też przeszkadza, że auto tej klasy (przez pewien czas najwyższy model VW) nie zapewnia trochę więcej komfortu.
Do tej pory zdarzały mi się tylko raczej drobne usterki. Wymienione mam dwa czujniki ABS, potencjometr pedału gazu, tuleje tylnej belki, chłodnicę klimy. Pozostałe części (jak np tarcze hamulcowe, klocki, itp) to elementy typowo eksploatacyjne. Zresztą czujniki ABS i cała reszta też mogą być podciągnięte do tej kategorii. A przy tym wieku auta jest to zdecydowanie wybaczalne.
Żadnych poważnych usterek.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 90KM 66kW [l/100km]