Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B4 Sedan

Karol (karolbonski@o2.pl), 13 lat temu
Silnik 1.9 TDI 75KM 55kW
Rok produkcji 1994
Volkswagen Passat B4 Sedan 1.9 TDI 75KM 55kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Karoseria : Jest on baaaardzo duży.
Tak na 4+, nie 5-. Samochód poprawnie skonstruowany, ma bardzo dużo przestrzeni, jest ekonomiczny i tani w utrzymaniu. Jeżeli ktoś potrzebuje nie drogi w utrzymaniu pojazd rodzinny, lub potrzebuje przewozić dużo gratów to dobry wybór. Minus jest taki, że... to auto całkowicie bezpłciowe, takie nijakie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Solidne - to chyba najwłaściwsze słowo, aby opisać passata B4.
Jestem bardzo zadowolony. Obok skrzyni biegów i wielkiego nadwozia to najmocniejszy punkt samochodu. Osiągi może nie powalają na kolana, ale można śmiało poruszać się zarówno po mieście jak i na autostradzie. W trasie śmiało można jechać 130-140 km/h. Jego minus to to, że jest dość głośny, szczególnie na wyższych obrotach.
W sumie powinno być 5-, bo przełożenie są za krótkie, ale można się przyzwyczaić. Wybieranie biegów wprost rewelacyjne, idealnie chodzi lewarek i dlatego tak dobra opinia. POza tym jest cicha i nie ma z nią żadnych problemów.
Przez pierwsze kilka miesięcy nie mogłem się przyzwyczaić, gdyż wcześniej jeździłem mercedesem. Jest sztywne, dobrze sobie radzi z naszymi dziurawymi drogami, i jest dość trwałe. Trzymanie za zakrętach przyzwoite.
Samochód jest duży, a mimo to bardzo dobrze się nim parkuje. Dobrze dobrane lusterka boczne, tak, że widać niemal wszystko co jest za samochodem.
Jak to passat, wszystko pod ręką. Wielki plus za... zwykły elektroniczny zegarek, umieszczony przed oczami kierowcy. Niewygodnie umieszczony włącznik świateł awaryjnych (za kierownicą), ale można się przyzwyczaić. Wszystkie inne włączniki umieszczone intuicyjnie.
Ogrzewanie na 5+, ale ocena ogólna dobra za kiepską wentylację. Wywaliłem filtr przeciwpyłowy i znacznie się poprawiło. Nagrzewnica daje ciepło już po kilkuset metrach, a w mroźną zimę już po przejechaniu kilku kilometrów jest ciepło. Nie wiem, jak Oni to zrobili! Przydałaby się klimatyzacja, bo w lato jest na prawdę ciężko.
To, obok kosztów utrzymania, największy plus passata. Wakacyjne wyjazdy to żaden problem. Mieści się śmiało 5 osób i mnóstwo bagażu. Bagażnik chyba największy w swojej klasie (i bardzo ustawny), a przestrzeń z tyłu jak w limuzynie klasy wyższej. Duuuzy plus za rozkładane i dzielone tylne fotele.
I tu jest feler, bo w passacie jest głośno. Aerodynamiką przypomina on nieco cegłę, a silnik jest głośny. Szczególnie jest to wyczuwalne przy szybkiej jeździe, tak pow. 100 km/h. Jest po prostu za głośno!
I tu jest największy plus passata. Ceny części są niskie (i specjalnie się nie psuje) i mało pali. Z racji prostej konstrukcji robocizna też nie jest droga. Do tego mało pali, a z racji wiekowej konstrukcji śmiało można lać i BIODIESEL!
Zawsze zastanawia mnie, dlaczego 15 letni passsat z nie wiadomo jak wielkim przebiegiem może kosztować kilkanaście tysięcy złotych... ale to chyba dzięki korzystnej relacji trwałości, kosztów utrzymania i walorów eksploatacyjnych. Inna sprawa, że za te pieniądze będzie raczej ciężko znaleźć coś co będzie to wszystko w taki sposób łączyło.
Jak na 15 letnie auto i przebieg 300 000 km jest ok. Przez 2,5 roku, jak posiadam to auto robiłem rzeczy, które wynikały z wieku i sporego przebiegu. Wymieniłem wszystkie łożyska w kołach (koszt 400 zł), zrobiłem tylne hamulce (też 400 zł), robiłem zawieszenie (przy przebiegu 280 000 km - okazało się, że od nowości nie było robione!) - koszt ok 600 zł.
Odpukać - jescze nic takiego mi się nie przytrafiło.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 75KM 55kW [l/100km]

6,4