Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B5 Kombi

Piotr, 3 lata temu
Silnik 2.0 i 115KM 85kW
Rok produkcji 2001
Volkswagen Passat B5 Kombi 2.0 i 115KM 85kW 1997-2005 - Oceń swoje auto
Karoseria : Zero rdzy, miałem kilka passatów b5 i żaden nie rdzewiał. Samochód 19 lat, gdy sprzedawałem klient się mocno dziwił, że nie ma nigdzie "rudej".
Inne : Żadnych uciążliwych usterek
Prosty samochód bez udziwnień służący do spokojnego przemieszczania się z punktu A do B. Nie jest to auto sportowe, ale w razie potrzeby potrafi dość żwawo się poruszać. Jeden z najtańszych w eksploatacji samochodów jaki miałem a przerobiłem już chyba z 15 różnych modeli i marek. Życie jest za krótkie, by w kółko jeździć jednym samochodem :) to sprzedałem. Ale chyba kupię sobie jeszcze kiedyś taki model z tym silnikiem.
Ja daję max ocenę, bo silnik AZM jest prosty jak budowa cepa, poradzi sobie z tym każdy mechanik. Idealny do spokojnej jazdy. W dodatku nie psuje się za często. Przy benzynie trochę paliwożerny dlatego warto szukać z LPG lub zainwestować i założyć. Części tanie, rozrząd na dobrych podzespołach wystarcza na 100 tys km. Wbrew powszechnym opiniom mój nie brał dużo oleju - między wymianami (co 10-12 tys.) dolewałem około 1,5 litra. Stosowałem Mobil 1 10w/40
Bardzo przyzwoita skrzynia, zima lato bez problemów, nie haczyła. Przydałby się czasem 6-ty bieg. Nie wiem, czy były w tym modelu z tym silnikiem.
Typowy Passat B5 - jak wszystkie wahacze i amory w dobrym stanie, to trzyma się drogi świetnie. Gdy zawieszenie rozklekotane - buja jak na okręcie. Trwałość zawieszenia - jak zwykle zależy od stanu dróg i jakości kupionych części.
Kombi bardzo obszerny, sporo miejsca. Spokojnie przewiozłem lodówkę o wysokości 1,70 m przy złożonych siedzeniach tylnych. I co ważne karoseria nie rdzewieje.
Ja nie miałem problemów, szyby spore. Przy cofaniu - wiadomo przydałyby sie czujniki albo kamera, ale to nie ten rocznik auta. Chyba, że ktoś sobie zamontuje.
Prosto, po niemiecku, bez ekstrawagancji. Wsiadasz i wiesz co jest do czego. Fotele wygodne, robiłem trasy 400 - 500 km i plecy nie bolały.
W lato dobrze chłodzi przy sprawnej klimie, w zimie szybko się nagrzewa. Passaty z tych roczników moim zdaniem mają świetne nagrzewnice.
Passat w kombiaczku zawsze był przestronny.
Całkiem OK, wiele nowszych aut ma gorsze wyciszenie, w BMW e60 miałem gorzej. 130 - 140 km/h i spokojnie można w środku rozmawiać bez podnoszenia głosu. No i dużo zależy od opon.
Dosyć tanie części, nie psuje się notorycznie, tylko materiały eksploatacyjne - filtry, tarcze klocki, świece, olej, Na gazie średnie zużycie z dwóch lat eksploatacji i ok. 40 tys przejechanych km - ok. 10,5 l / 100. Oczywiście dużo zależy od stanu, w jakim się kupi auto. Obecnie zajechane egzemplarze można znaleźć za 3 tys. PLN, ale tu będą inwestycje. Zdarzają sie też zadbane sztuki po ok. 10 tys. i warto to przemyśleć.
Naprawdę tani samochód w eksploatacji jak nie kupi się trupa i na czas robić tematy typowo eksploatacyjne.
Typowe dla kombiaków VW z tamtych lat - tylna wycieraczka zatarta. Silniczek 120 pln, wymieniasz samemu. Raz jedna cewka zapłonowa - ok. 70 pln i zrobiłem regenerację alternatora, bo juz gorzej ładował - 300 pln. Wtryski gazu nowe 280 pln, ale poprzednie miały już 80 tys km no to przyszedł czas.
Nigdy nie zostawił mnie na drodze. Naprawdę polecam to auto.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 115KM 85kW [l/100km]

11,0