Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B5 Sedan

Michał 1983, 14 lat temu
Silnik 1.8 20V 125KM 92kW
Rok produkcji 1998
Volkswagen Passat B5 Sedan 1.8 20V 125KM 92kW 1996-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Mnie osobiście w moim Passacie zaskoczył pozytywnie silnik. Pomimo pojemności i masy jaką musi \"bujać\", to radzi sobie wg mnie super, a i spalanie jest do zaakceptowania.
Oceniając całokształt swojego PASSATA dałbym mu mocną \"czwórkę\". Nie jestem fanatykiem niemieckich aut, aczkolwiek jestem do nich bardziej przekonany, niż np. do aut francuskich. Miałem w swojej krótkiej karierze przed Passatem golfa 3 którego użytkowałem przez 3,5 roku i po prostu oprócz standardowych wymian płynów eksploatacyjnych, pasków itp. nie wiedziałem, że mam samochód - tylko paliwo lałem i wszystko chodziło jak w szwajcarskim zegarku - stąd to moje przekonanie do VOLKSWAGENA.
Silnik wg mnie super.czasami dają znać o sobie \"szklanki\" ale mnie to jakoś szczęśliwie ominęło póki co:)Kultura pracy silnika mnie osobiście zadowala. Osiągi oraz idące za nimi spalanie jak najbardziej w normie.Nie biją aż tak mocno po kieszeni. Wiadomo jak się chce poszaleć to PASIOREK potrafi swoje wziąść:)) Zaznaczam tutaj że jest to ocena tylko i wyłącznie użytkowanego przeze mnie PASSATA, a nie cytowanie opinii innych użytkowników czy opieranie się na ich \"opowieściach\".
Skrzynia biegów bez zarzutów. Biegi wchodzą lekko i precyzyjnie. Czasami wydaje się jakby jedynka miała mały opór, ale nie ma się nad czym rozwodzić.
Wiadomo bolączką PASSATA na naszych drogach są te \"kochane\" przednie wahacze:( Koszt wymiany kompletu wahaczy dobrej firmy, które trochę posłużą sięga około 2.000 więc jest to spory wydatek. Osobiście nie polecam kompletów za 500zł z allegro. Jedna lepsza dziura w naszej polskiej drogowej rzeczywistości i już nieprzyjemne stuki będą nas niepokoić podczas jazdy. No, ale każdy kto PASSATA kupuje wie albo też powinien się liczyć z tym, że prędzej czy później czeka go wymiana wahaczy:((
Przód i boki bez zarzutów, ale wg mnie trochę mała przestrzeń w tylnej szybie. Trzeba się po prostu przyzwyczaić do tego, co widać w lusterku wstecznym, a wtedy z czasem cofanie będzie mniej kłopotliwe.
Wszystko na swoim miejscu. Ładnie wykonane wnętrze. Wskaźniki czytelne. Bez większych uwag.
W moim PASSACIE climatronic pracuje bez zarzutu-póki co:) Latem super chłodzi, a zimą szybko nagrzewa środek. Nie miałem żadnych problemów. Szyby nie parują. Nie czuć zapachu wilgoci. Climatronic był odgrzybiany i sprawdzany pod względem szczelności, co pozwoliło na uniknięcie rozczarować podczas wakacyjnych podróży.
Kierowca siedzi jak \"król\" zwłaszcza jak ma pod ręką podłokietnik:) Mój Passat akurat ma i uważam to za bardzo fajny element wyposażenia każdego autka. Pasażerowie z tyłu nie mają żadnych powodów do narzekań. Jest wygodnie i przejrzyście. No i oczywiście nie pomijam pasażera siedzącego z boku, którego fotel podobnie jak fotel kierowcy ma oddzielną regulację poziomu oraz wysuwany masaż na lędźwie.
W moim Passacie przy prędkości do 120km/h jest przyjemnie i słychać jedynie delikatny szum powietrza. Natomiast już powyżej 120km/h zaczyna być słychać silniczek. Wyciszenie ma Passat dobre, ale wiadomo im szybciej się jedzie tym głośniej będzie w środku auta. Tutaj nie ma się co czarować.
Porównując moc Passata do jego masy to uważam, że jest to auto oszczędne, choć potrafi zaskoczyć spalaniem tych, którzy mają \"ciężką nogę\". Najmniejszy wynik jaki osiągnąłem po trasie na odcinku około 800km to 7,5 l/100km. Średnie spalanie miasto/trasa w moim przypadku to 8,5 l/100km. Natomiast czysto po mieście Passacik spalił 9,8 l/100km. Zastrzegam jednak, że są to moje prywatne dane, a nie jakieś książkowe cytaty. Jeżdżę Passatem ekonomicznie, bez zbędnego przeciągania na biegach. Ogólnie jestem zadowolony ze spalania oraz z osiągów.
Stosunek ceny do jakości mi osobiście odpowiada. Ja sprowadziłem swojego Passata od prywatnej osoby z Niemiec. Auto miało najechane 235.000 z książką serwisową. Miało jednego właściciela. Samochód był kupiony \"z podwórka\" więc cena nie pozostawała do negocjacji. Ale szczerze powiem wolałem benzynę z udokumentowanym przebiegiem, niż diesla, który po przyjeździe do Polski pokazałby pewnie na komputerze pół miliona km.
Mam Passata półtora roku i szczerze powiem nie zamieniłbym go na inne auto. Jest duży, wygodny, jak na swój silnik to zaryzykuję stwierdzenie, że jest również ekonomiczny. Nie miałem z nim żadnych problemów przez cały ten czas użytkowania. nawet zimą na mrozach zapalał na \"dotyk\". Rzeczy, które mogę zaliczyć do drobiazgów to wymiana siłownika centralnego zamka od strony kierowcy. Dodam jeszcze - ponieważ oceniam szczerze swoje auto - że zauważyłem drobne ślady korozji nad przednią szybą, ale patrząc z daleka wogóle ich nie widać:)
Z poważnych usterek mogę jedynie wymienić wymianę prawego przeguba zewnętrznego, który w wyniku eksploatacji poprostu się rozsypał. Koszt wymiany opiewał na 200zł więc nie było tragedii.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 20V 125KM 92kW [l/100km]

8,6