Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B5 Sedan

Silnik 2.5 TDI 180KM 132kW
Rok produkcji 2003
Volkswagen Passat B5 Sedan 2.5 TDI 180KM 132kW 2002-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Duża dynamika, masa, napęd 4-motion=przyjemność z jazdy
Po zmianie oprogramowania sterującego pracą silnika wyciągnąłem 183 KM w stosunku do 150 fabrycznych (nie polecam tego robić w tm modelu z lat 21001-2002)
6-biegowa, w zasadzie bez 1-go biegu, to prawdziwy przyklad, że 1 bieg służy tylko do ruszania, kolejne przełożenia czynią auto niezwykle dynamiczne, ale i elastyczne zarazem. Na 6 biegu można jechać w przedziale od 50-230 km/h bez duszenia silnika.
Zawieszenie sztywniejsze niż w wielu innych autach (szczególnie francuskich i japońskiech), ale nie ma to wpływu na odczucia, za to ogromny na bezpieczenstwo. Napęd 4-motion powoduje ,,dokrecanie" na ostrych zakrętach i auto jedzie jak przyklejone do szosy.
Niestety w tym modelu widoczność mocno ograniczaja z przodu boczne słuki a z tyłu srodkowy zagłówek - zresztą po jego zdjeciu nie ma zbytniej poprawy.
Jak zwykle w VW. Prostota, funkcjonalność i domyślność stosowanych rozwiazań. Przepychem nie rozpieszcza, ale wszystko tam, gdzie byc powinno.
Pracuje poprawnie, choć wymieniłem jeden z silników sterujących dyszami dolotowymi powietrza. Całe szczęście cena usługi w serwisie nie powaliła na nogi.
Bez zastrzeżeń, wygodnie, wiele możliwości dostosowania miejsca do indywidualnych potrzeb.
Jak na sześć cylindrów, to nie jest źle, a wręcz ciszej niż w jednostkach 4-cylindrowych. Drgania się bardziej wzajemnie wytrącaja, co powoduje lepsze wrażenie o pracy silnika.
Auto nie nalezy do ekonomicznych, ale też nie kupuje tego nikt, kto chce jeździć tanio. Do tego są silniki 1,9.
Regulacja klamki w drzwiach kierowcy. Obluzowal się przewód dolotowy powietrza di soręzarki - auto zdechło, nie spalało mieszanki. Usuniecie usterki w serwisie trwalo 5 minut i nic nie kosztowało. Całe szczęście da się takim autem jechac, wolniej bez wchodzenia na obroty w zakresie pracy sprężarki. Wymiana osłon gumowych na przegubach (bardziej eksploatacja chyba niż usterka?)
Wymiana dwóch żarników w ksenonach. Niestety czynność do wykonania tylko w serwisie, trwa okolo 2 godzin i kosztuje 860 zł za sztuke. Podobno miałem pecha. Wymiany dokonałem w serwisie w Polsce, drugiej w Niemczech. Wszyscy byli bardzo zdziwieni i twierdzili, że to po prostu pech - generalnie takie rzeczy się nie zdarzają. A mnie dopadły dwie.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.5 TDI 180KM 132kW [l/100km]

8,7