Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B8 Limousine

MichalmPL, 4 lata temu
Silnik 1.8 TSI BlueMotion Technology 180KM 132kW
Rok produkcji 2017
Volkswagen Passat B8 Limousine 1.8 TSI BlueMotion Technology 180KM 132kW 2014-2018 - Oceń swoje auto
Silnik : Nie spodziewałem się tak wysokiej kultury pracy tego silnika. Osiągi również bardzo bardzo dobre. Wystarczające do potrzeb większości użytkowników, a częstokroć je przewyższające. Dla mnie to największy plus.
Inne : Nie było takich
Jest bardzo dobrze. Samochód się nie psuje, to mój drugi B8, pierwszym zrobiłem 170tys.km. i tym pewnie tez zrobię podobną ilość km. Szczegóły oceny w poszczególnych kategoriach. W ciągu pięciu lat miałem cztery passaty, B7 i B8 z przebiegiem łącznym ok. 420tys. km i dodatkowo testuję co jakiś czas modele innych marek (taka praca) więc mogę sporo porównywać różne aspekty różnych modeli. [AKTUALIZACJA 2022.01.- samochód ma 140tys.km- nic się nie dzieje. Przeglądy+ tarcze klocki i i wio dalej!)
Pełne pozytywne zaskoczenie. Obawiałem się tej jednostki. Do tej pory jeździłem dieslami ale idąc z duchem zmian z duszą na ramieniu przesiadłem się na benzynę. Silnik klasa. Pracuje bez zarzutu, nie ma nadmiernego apetytu na paliwo, moc wystarczająca aby naprawdę sprawnie się poruszać. Wysoka kultura pracy. Udana jednostka. Brak uwag.
DSG to z założenia dobry wybór. Trzeba się nauczyć kilku prawideł aby nie wydawać opinii w stylu "skrzynia kompletnie nie zestrojona" itp. Przede wszystkim nie cisnąć pedału gazu w trybie econo Skończy się zawsze szarpnięciem niezależnie od motoru i skrzyni. Sam tego doświadczyłem ucząc się jeździć w tym samochodzie w trybach jazdy i dostosowując moje zapędy do trybu jaki był w danym momencie załączony. Jak się nauczy człowiek współpracować logicznie z trybem jazdy to użytkowanie dsg jest tylko przyjemne.
Jak dla mnie zestrojony idealnie. Ani nad ani podsterowny. W punkt.
brak uwag. Jedyne co mogę powiedzieć (choć to raczej nie do końca karoseria o tym decyduje) to to, że z dużego dzwona w B7 wyszedłem bez szwanku w 2015 bodajże roku. Dostałem strzala w bok, okręciło mnie kilka razy, potem na krawężniku lekko wybiło w powietrze i na koniec owinąłem się o filary wiaduktu. Wyszedłem o własnych siłach, Poduchy w górze, klatka nietknięta, bagażnik się otworzył, samochód cały dookoła obity, układ jezdny rozwalony półoś poszła przy uderzeniu w krawężnik kołem jak mnie okręcało, skończyło się kasacją ale mi nic się nie stało. Tyle o karoserii ;)
Dobrej wielkości lusterka (są większe w innych autach ale większość jest mniejsza lub maks podobnych rozmiarów) szyby wokół duże, dające komfort widoku dookoła.
To jedna z większych zalet samochodów z grupy VW/Audi. W ob markach w passatach czy w Arteonie czy w A5, A6 itd, wszystko w środku jest dobrze przemyślane i zaplanowane. Nic mnie nie zaskakuje, układ jest podobny w kolejnych odsłonach, można powiedzieć że jest więc przewidywalny ale w mojej ocenie subiektywnej to zaleta bo jadąc samochodem nie zastanawiam się co jest gdzie i czy sięgnę.
Tutaj mam wrażenie, że VW w passacie nie do końca dobrze odrabia pracę domową. Zdarza się, że 3/10 nastawów wentylacji/klimatyzacji nie jest wykonywanych dla zadanych temperatur, a samochód wtłacza czy zimniejsze istotnie od nastawienia czy cieplejsze powietrze. Coś szwankuje, nie wiem co. W kolejnych passatach problem jest powtarzany. Nie jest to krytyczne bo występuje co któryś raz ale występuje.
Mam wrażenie, że z tyłu w limousine jest ciut mniej miejsca na nogi niż w variancie. Może to subiektywne jeszcze nie patrzyłem w rozmiarówce żeby porównać oba. Ogólnie miejsca wystarczy spokojnie. Nie jest go tyle ile w A6 czy SuperB czy w Mondeo MK5 ale spokojnie wystarczy dla wszystkich pasażerów.
Do 170km/h jest ok. Powyżej niestety robi się głośniej. Nie jest jakoś krytycznie, mam porównanie bo jeżdżę często samochodami innych marek i je testuję podług jakiś swoich kryteriów (taka praca) ale fakt, pow. 170km/h w pasku obojętne czy to był diesel czy to benzyna już istotniej słychać w środku.
Zaskoczenie ekonomicznym silnikiem przy 190 kucach naprawde niskie spalania są możliwe no i co było jeszcze niedawno zmorą VW, nie bierze oleju w okresach międzyprzeglądowych. (nie wypowiadam się o modelach sprowadzanych, tylko o używanych czy leasingowanych nowych ale rodem z PL).
Racja, inni zwracają na to uwagę, mógłby być nieco tańszy w porównaniu do konkurencji ale też widać w nim jakość ciut wyższą niż u konkurentów z segmentu (nie wypowiadam się o modelach sprowadzanych, tylko o używanych czy leasingowanych nowych ale rodem z PL).
To mój czwarty passat od 2014r. Średnio kręcę po ok. 80-100tys.km. rocznie. Mogę coś powiedzieć o usterkach zdecydowanie. No i powiem że w ciągu tych pięciu lat miałęm na palcach jednej ręki policzyć usterki w ogóle. Podkreślam, że nie wypowiadam się o modelach sprowadzanych, miałem do czynienia z samochodami nowymi i używanymi (do trzech lat) z polskiej dystrybucji.
brak, a przejechałem w sumie tymi passatami ok. 420tys.km. Nie jeżdżę niedzielnie. Jak trzeba być w trzy godziny na drugim końcu Polski to staram się dojechać, jak mam czas to jadę spokojnie. Róznie bywa. Jedak poważnych usterek brak!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 TSI BlueMotion Technology 180KM 132kW [l/100km]

7,8
7,3
9,8
6,2
Dziennik kosztów dla Volkswagen Passat B8 Limousine 1.8 TSI BlueMotion Technology 180KM 132kW
8,9
Volkswagen Passat B8 Limousine