Beskidy dla zmotoryzowanych. Najciekawsze trasy samochodowe

Beskidy dla zmotoryzowanych. Najciekawsze trasy samochodowe

Beskidy
Beskidy
Źródło zdjęć: © Adobe Express
28.02.2024 16:09

Beskidy to bez wątpienia jedno z piękniejszych miejsc na mapie Polski. Jego tajniki można odkrywać na wiele sposobów – pieszo, na rowerze, a także z okien samochodu. Ta ostatnia opcja świetnie sprawdzi się zwłaszcza w chłodniejsze dni, kiedy panująca na zewnątrz aura nie zachęca do odbywania długich wędrówek na własnych nogach. Na terenie Beskidów nie brakuje miejsc, do których bez problemu da się dostać autem, a po drodze podziwiać piękne widoki, z których słynie ten malowniczy region. Oto trasy samochodowe, które warto sprawdzić podczas wizyty w Beskidach!

Trójwieś Beskidzka, czyli wizyta w malowniczej gminie Istebna

Istebna to niewielka wieś w województwie śląskim. Jest główną miejscowością tzw. Trójwsi Beskidzkiej, którą tworzą Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów, a wielu decyduje się spędzić swój urlop właśnie tu. Gmina Istebna słynie ze swojej unikalnej, drewnianej architektury. W pobliżu znajduje się tzw. trójstyk granic, czyli miejsce, w którym spotykają się granice trzech krajów – Polski, Czech i Słowacji.

Z Istebnej łatwo dostać się w pozostałe części Beskidów samochodem, a sama miejscowość dysponuje własną, całkiem pokaźną i zróżnicowaną bazą noclegową. Dostępne w miejscowości Istebna noclegi – Nocowanie.pl, największy polski portal turystyczny z rezerwacjami online, pozwoli wyszukać bez wychodzenia z domu.

Z Istebnej można wyruszyć samochodem na Kubalonkę. Trasa prowadzi przez malowniczą dolinę Głębiec, gdzie można podziwiać wiadukt kolejowy. Po dotarciu do przełęczy, można na dłużej zatrzymać się przy drewnianym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W drodze powrotnej do Istebnej na turystów czekają natomiast piękne widoki na Baranią Górę i Beskid Żywiecki. Przy sprzyjającej pogodzie na tej trasie można zobaczyć także odległe Tatry i Małą Fatrę.

Z gminy Istebna można wyruszyć także na Złoty Groń. To popularny w okolicy szczyt, z którego można podziwiać panoramę 360 stopni, a następnie zjechać w kierunku Koniakowa. Na tym odcinku na turystów czekają widoki na Beskid Śląski i Żywiecki, a także na pasmo Pilska i Babią Górę. Na trasie można zrobić sobie przerwę, zatrzymując się w jednej z licznych restauracji znajdujących się tuż przy drodze.

Samochodem na Równicę, jeden z beskidzkich szczytów

Szczyt Równica znajduje się w pobliżu Ustronia, kolejnej popularnej beskidzkiej miejscowości wypoczynkowej, która jest chętnie odwiedzana przez turystów. Liczy sobie 884 m. n.p.m. i można na niego nie tylko wejść pieszo, lecz także wjechać samochodem i to właściwie przez cały rok. Na szczycie znajduje się kilka karczm, w których można spędzić nieco czasu np. delektując się pięknymi widokami na okolicę i smacznym regionalnym jadłem. Z Równicy roztacza się atrakcyjna panorama, w ramach której można podziwiać m. in. Czantorię i Brennę, a także położony w dole Ustroń.

W drodze powrotnej warto zatrzymać się na chwilę w Zawodziu – jednej z dzielnic Ustronia. To jedna z najstarszych części miejscowości, na której terenie znajdują się liczne sanatoria i ośrodki wypoczynkowe. Zawodzie słynie także z pijalni wód mineralnych oraz z tężni solankowej. Najmłodsi chętnie skorzystają natomiast z atrakcji Leśnego Parku Niespodzianek – ogrodu zoologicznego, w którym to natura gra pierwsze skrzypce.

Na Przełęcz Salmopolską i w dalszą trasę

Przełęcz Salmopolska to jedno z najbardziej znanych miejsc na mapie Beskidów. Cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród zmotoryzowanych turystów, gdyż obfituje w sporo atrakcyjnych odcinków. Dojazd zapewnia wszystko to, czego odważni kierowcy poszukują w górach – drogi są tu pełne zakrętów, zza których wyłaniają się piękne widoki na okolicę. Część tej trasy stanowi odcinek specjalny samochodowego Rajdu Wisły, odbywa się tu także przejazd wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

Na szczycie Przełęczy Salmopolskiej można wysiąść z auta i odpocząć po wrażeniach towarzyszących poruszaniu się po górskich drogach z prawdziwego zdarzenia. Znajduje się tu karczma Biały Krzyż, a także wyciąg narciarski, na którym zazwyczaj inaugurowany jest sezon narciarski w Beskidach. W drodze powrotnej można zjechać w kierunku Szczyrku. Jadąc dalej, dostaniemy się natomiast do stolicy regionu – Bielsko-Białej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie