Żółty alkomat – wszystko, co musisz wiedzieć o nieodłącznym elemencie kontroli drogowej

Żółty alkomat – wszystko, co musisz wiedzieć o nieodłącznym elemencie kontroli drogowej

Żółty alkomat widzieli już chyba wszyscy. Ale co o nim wiemy?
Żółty alkomat widzieli już chyba wszyscy. Ale co o nim wiemy?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja
Mateusz Raczyński
03.10.2023 19:53

Żółty alkomat to już niemal "ikona" kontroli drogowych, ale co tak naprawdę o nim wiemy? Wyjaśniamy kilka istotnych kwestii.

Choć zdarzają się jeszcze tacy kierowcy, którzy nigdy nie mieli styczności z policyjną kontrolą trzeźwości, intensywność tego typu działań – przynajmniej okresowa – sprawia jednak, że prawie każdy widział żółty alkomat.

Zastanawialiście się kiedyś, jak działa, co policjant może za jego pomocą ustalić i czy odczyt może być podstawą do nałożenia kary? W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co to jest ten "żółty alkomat"?

Żółty alkomat to urządzenie przesiewowe używane przez policję do szybkiego sprawdzenia trzeźwości kierowców. Jest znacznie szybszy od alkomatów osobistych, ale nie służy do nałożenia kary. Jego główną zaletą jest zdolność do badania dużej liczby osób w krótkim czasie.

Jak działa?

Badanie trwa zaledwie 3 sekundy, co pozwala na przebadanie setek osób w ciągu godziny. W przeciwieństwie do alkomatów osobistych, które potrzebują czasu na przygotowanie do kolejnego pomiaru, żółty alkomat jest gotów do działania niemal od razu.

Żółty alkomat pozwala na dmuchanie z pewnej odległości, co jest bardziej higieniczne niż używanie ustnika, który musi być wymieniany po każdym badaniu. Na rynku dostępne są różne modele żółtych alkomatów, w tym Promiler iBlow 10, AlcoForce Raptor czy Lion AlcoBlow. Najpopularniejszym jest urządzenie firmy Promiler.

Czy trzeba go kalibrować?

Żółty alkomat jest mniej dokładny niż urządzenia z ustnikiem, ale jest bardziej odporny na częste pomiary. Wymaga jednak regularnej kalibracji.

Jeśli urządzenie nie jest skalibrowane, zostanie zablokowane i nie będzie można na nim przeprowadzić pomiaru. Nie ma więc obaw, że nieskalibrowane urządzenie wpędzi kogoś w kłopoty.

Co pokazuje?

Alkomat może wyświetlać wyniki w różny sposób, od prostych lampek do konkretnych wartości. Zielona lampka oznacza brak alkoholu, a czerwona jego obecność. Nowoczesne modele mogą również pokazywać dokładne stężenie alkoholu.

Wynik na żółtym alkomacie nie jest podstawą do ukarania. Służy on jedynie do wstępnego wyselekcjonowania osób, które powinny być poddane dokładniejszemu badaniu. Jeśli istnieją okoliczności mogące wpłynąć na wynik (np. spożycie słodyczy z alkoholem), warto o tym poinformować policjanta.

Jeżeli wynik pierwszego badania alkomatem sugeruje, że kierowca ma w organizmie alkohol, funkcjonariusz policji zazwyczaj zleci przeprowadzenie drugiego testu. Może to być zarówno powtórzenie badania na tym samym urządzeniu, jak i użycie bardziej precyzyjnego alkomatu. Dodatkowo, jeśli kierowca informuje policjanta o okolicznościach, które mogą wpłynąć na wynik (na przykład niedawne spożycie alkoholu w słodyczach), funkcjonariusz może zlecić wykonanie kilku kolejnych pomiarów.

Kontrola trzeźwości alkomatem
Kontrola trzeźwości alkomatem© Materiały prasowe | Policja

Zgodnie z procedurami obowiązującymi w polskiej policji, jeśli pierwszy pomiar wykazuje jakąkolwiek obecność alkoholu (wynik różny od 0,00 mg/dm3), automatycznie przeprowadza się drugi test. W przypadku dokładnych pomiarów, jeśli wynik jest różny od 0,00 mg/dm3, kolejne badanie wykonuje się po upływie 15 minut. Warto również wiedzieć, że stężenie 0,10 mg/dm3 odpowiada 0,20 promila alkoholu we krwi, a 0,05 mg/dm3 to 0,10 promila. Alkomat przesiewowy sygnalizuje brak alkoholu (stężenie poniżej 0,10 promila) za pomocą zielonej lampki.

Żółty alkomat to narzędzie, które każdy kierowca spotka na swojej drodze podczas kontroli trzeźwości. Jest szybkie, efektywne i higieniczne, ale jego wyniki służą jedynie do wstępnej selekcji. Dlatego przydatna może być wiedza na temat jego funkcji, ale też i ograniczeń, które pozwalają nam dochodzić swoich praw, jeśli pojawiłyby się jakieś nieścisłości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie