Mercedes GLC w leasingu czy wynajmie długoterminowym? Raty, koszty i GLC kontra GLC Coupé
Planujesz wprowadzić Mercedesa GLC do firmowej floty? Sprawdź, ile wyniesie miesięczna rata leasingu lub wynajmu długoterminowego i która forma finansowania lepiej odpowie na potrzeby Twojej firmy. Porównujemy też GLC SUV z GLC Coupé oraz zestawiamy oferty Mercedesa z BMW X3 i Audi Q5, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego samochodu.
Mercedes GLC w racie – ile kosztuje miesięcznie
Mercedes GLC zadebiutował w 2015 roku jako następca popularnego GLK. Obecna, druga generacja (zaprezentowana w 2022 roku) przyniosła m.in. najnowszą odsłonę systemu multimedialnego MBUX z dużym ekranem centralnym, zaawansowane sterowanie głosowe oraz rozbudowane układy wsparcia kierowcy.
Zanim przejdziemy do kalkulacji rat, warto doprecyzować wybór wariantu. Podstawowa decyzja dotyczy typu nadwozia: klasyczny GLC SUV oferuje tradycyjną linię i wyższą funkcjonalność bagażnika, z kolei GLC Coupé wyróżnia się opadającą linią dachu.
Gama napędowa obejmuje miękkie hybrydy (benzynowe i diesle) oraz hybrydy plug-in (PHEV). Poszczególne odmiany różnią się osiągami, specyfiką eksploatacji i ceną zakupu, co bezpośrednio wpływa na koszt finansowania. Dla przykładu: w aktualnej ofercie Superauto.pl znajdziemy zarówno oszczędnego diesla 200 d (163 KM), jak i mocną hybrydę ładowaną z gniazdka.
W pierwszej kolejności przyglądamy się klasycznej odmianie SUV – to na niej opieramy zestawienie rat dla różnych wersji silnikowych. GLC Coupé omówimy osobno, ponieważ specyfika jego sylwetki oraz różnice w pojemności bagażnika wymagają szerszego komentarza.
Poniższa tabela przedstawia wybrane, fabrycznie nowe egzemplarze GLC SUV z oferty Superauto.pl. Wszystkie kalkulacje leasingowe przygotowano dla okresu 36 miesięcy oraz opłaty wstępnej 10%.
| Wersja GLC | Napęd | Moc | Cena katalogowa brutto | Cena po rabacie brutto | Rata netto* |
|---|---|---|---|---|---|
| 200 d AMG Line | Diesel (MHEV) | 163 KM | 339 064 zł | 288 200 zł | 5453 zł |
| 220 d AMG Line | Diesel (MHEV) | 197 KM | 347 138 | 295 067 zł | 4699 |
| 300 d AMG Line | Diesel (MHEV) | 269 KM | 435 559 zł | 365 900 zł | 5828 zł |
| 400 EQ Avantgarde | Hybryda Plug-in | 489 KM | 396 744 | 325 300 zł | 6154 zł |
| 400 EQ AMG Line | Hybryda Plug-in | 489 KM | 399 802 zł | 343 800 zł | 5583 zł |
*Dane dotyczące rat pochodzą z ofert Superauto.pl (stan na listopad 2026 r.)
GLC czy GLC Coupé – praktyczność, cena, rata
Różnica między GLC SUV a GLC Coupé jest widoczna przede wszystkim po otwarciu bagażnika. Klasyczny GLC oferuje 620 l pojemności, a Coupé – 545 l. To 75 l mniej, czyli około 12% różnicy. W firmie, która wykorzystuje samochód do przewożenia próbek, sprzętu, materiałów reklamowych czy większego bagażu, dodatkowa przestrzeń może mieć znaczenie. Ważny jest również kształt otworu i przestrzeni ładunkowej - opadająca linia dachu w Coupé ogranicza możliwość przewożenia wysokich przedmiotów.
GLC Coupé jest też niższy od SUV-a o 35 mm, choć ma o 48 mm większą długość. Różnica w wysokości nadwozia wynika z jego bardziej opadającej linii dachu. Może to mieć znaczenie również dla pasażerów podróżujących z tyłu, zwłaszcza gdy często przewozimy osoby o większym wzroście.
Jeśli jednak samochód służbowy służy głównie do dojazdów na spotkania, podróży między oddziałami i reprezentowania firmy, mniejszy bagażnik nie musi być istotnym ograniczeniem. Coupé pozwala wybrać bardziej sportową odmianę GLC bez rezygnacji z napędu na cztery koła i mocnych jednostek napędowych.
Różnicę GLC SUV a GLC Coupé widać także w ofertach leasingu. Poniżej zestawiamy trzy nowe Mercedesy GLC Coupé z rocznika 2026. Wszystkie kalkulacje przygotowaliśmy na 36 miesięcy, przy wpłacie własnej wynoszącej 10% wartości samochodu.
| Mercedes GLC Coupé | Napęd | Moc | Cena przed rabatem brutto | Cena po rabacie brutto | Rata netto/mies.* |
|---|---|---|---|---|---|
| 300 4MATIC AMG Line | Benzyna | 258 KM | 377 859 zł | 315 800 zł | 5 975 zł |
| 300 d 4MATIC AMG Line | Diesel | 269 KM | 415 396 zł | 333 800 zł | 6 315 zł |
| AMG 53 4MATIC | Benzyna | 449 KM | 460 289 zł | 389 500 zł | 7 370 zł |
*Dane dotyczące rat pochodzą z ofert Superauto.pl (stan na listopad 2026 r.)
Najniższą ratę w tym zestawieniu ma benzynowy GLC Coupé 300 4MATIC AMG Line – 5 975 zł netto miesięcznie. Wersja z oszczędnym silnikiem Diesla generuje ratę wyższą o 340 zł netto. Z kolei sportowy wariant AMG 53 4MATIC o mocy 449 KM oznacza miesięczny wyższy koszt o 1 395 zł netto w porównaniu do bazowej konfiguracji benzynowej.
Podsumowując - dla przedsiębiorcy szukającego auta typowo użytkowego klasyczny GLC SUV będzie wyborem bardziej uniwersalnym. GLC Coupé może lepiej odpowiadać firmom, które wykorzystują samochód przede wszystkim do reprezentacji, spotkań z klientami i codziennych przejazdów.
Którą wersję silnikową wybrać do firmy?
W Mercedesie GLC do wyboru mamy silniki benzynowe i wysokoprężne z układem miękkiej hybrydy (MHEV), a także zaawansowane hybrydy plug-in (PHEV). Warianty te różnią się nie tylko dynamiką i spalaniem, ale przede wszystkim specyfiką codziennego użytkowania. Dlatego przy wyborze auta flotowego kluczowe jest dopasowanie napędu do realnego profilu tras w firmie.
Diesel – dla długich tras i dużych przebiegów
Mercedes GLC z silnikiem Diesla to naturalny wybór dla przedsiębiorców, którzy regularnie pokonują setki kilometrów, podróżują między oddziałami spółki lub odwiedzają klientów w całej Polsce. Jednostki wysokoprężne bezkonkurencyjnie wypadają pod względem zużycia paliwa na trasie. Przykładowo, GLC 220 d spala średnio ok. 5,1 l/100 km, a mocniejszy GLC 300 d (oferujący 269 KM i aż 550 Nm momentu obrotowego) zużywa średnio ok. 5,4 l/100 km.
Benzyna – do miasta i przy umiarkowanych przebiegach
Benzynowy Mercedes GLC 200 lub 300 sprawdzi się w firmach, gdzie samochód służy głównie do lokalnych dojazdów na spotkania, poruszania się w gęstym ruchu miejskim i okazjonalnych wyjazdów autostradowych. Wersje te generują odpowiednio 204 KM (GLC 200) oraz 258 KM (GLC 300). Należy jednak liczyć się z wyższym spalaniem katalogowym w cyklu mieszanym – wynosi ono ok. 7,0–7,1 l/100 km. Układ miękkiej hybrydy skutecznie wspiera rozruch i pozwala na wyłączanie silnika podczas toczenia się auta, jednak nie umożliwia jazdy w trybie czysto elektrycznym.
PHEV (hybryda plug-in) – gdy firma ma zaplecze do ładowania
Hybryda plug-in (warianty 300 e oraz 300 de) to opcja stworzona dla firm, które dysponują własnymi ładowarkami w siedzibie. Deklarowany zasięg elektryczny wynosi w tych wersjach nawet 120–127 km. Przy regularnym uzupełnianiu energii zdecydowaną większość codziennych dojazdów w mieście można pokonać bez zużywania kropli paliwa.
Trzeba jednak pamiętać, że niskie statystyki spalania hybryd plug-in opierają się na założeniu jazdy z naładowaną baterią. Jeśli auto będzie eksploatowane głównie w długich trasach bez dostępu do gniazdka, korzyści paliwowe stopnieją. Ponadto technologia PHEV wymusza kompromis przestrzenny: pojemność bagażnika spada z 620 litrów (w wersjach spalinowych) do 470 litrów.
Podsumowując - do intensywnych tras pozamiejskich najlepszy będzie klasyczny diesel. W jeździe miejskiej i mieszanej dobrze sprawdzi się benzyna. Z kolei wariant PHEV ma najsilniejsze uzasadnienie ekonomiczne tam, gdzie floty mają stałe zaplecze ładowania, a profil użytkowania pozwala w pełni wykorzystać zasięg elektryczny. Przy wyborze hybrydy plug-in kluczowe znaczenie mają również kwestie podatkowe, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Leasing operacyjny a wynajem długoterminowy – różnice w praktyce
Leasing operacyjny i wynajem długoterminowy pozwalają korzystać z Mercedesa GLC bez kupowania go za gotówkę, ale różnią się zakresem usług i sposobem zakończenia umowy. W leasingu przedsiębiorca może wykupić samochód po zakończeniu finansowania. W wynajmie użytkuje auto przez określony czas, a następnie zwraca go operatorowi.
Co zawiera rata wynajmu?
W racie wynajmu może być uwzględniony nie tylko koszt finansowania, ale również serwis, przeglądy, Assistance i samochód zastępczy. Co ważne, w ofertach Superauto dla Mercedesa GLC w cenie raty bywa udostępniana także karta paliwowa.
Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie (OC/AC/NNW) nie zawsze jest domyślnie wliczone – trzeba każdorazowo weryfikować warunki pakietu. Elementami opcjonalnymi, które można dobrać do raty (lub z nimi skalkulować umowę), są również:
- komplety opon (letnie i zimowe wraz z wymianą oraz przechowywaniem),
- samochód przedkontraktowy (udostępniany na czas oczekiwania na produkcję zamówionego Mercedesa GLC).
Wykup, przebieg, zwrot auta
W leasingu po zakończeniu umowy można wykupić samochód na warunkach określonych w kontrakcie. W wynajmie standardowym rozwiązaniem jest zwrot pojazdu. W tej formie finansowania umowa określa także limit kilometrów, a jego przekroczenie może oznaczać dodatkową opłatę. Przy zwrocie rozliczany jest również stan techniczny auta i ewentualne uszkodzenia wykraczające poza normalne zużycie.
Limity kosztów i odliczenie VAT
W 2026 r. limit zaliczania do kosztów opłat za leasing lub wynajem zależy od emisji CO₂ pojazdu i wynosi: 100 tys. zł dla samochodów spalinowych emitujących co najmniej 50 g CO₂/km, 150 tys. zł dla pozostałych samochodów spalinowych z emisją poniżej 50 g/km oraz 225 tys. zł dla elektrycznych i wodorowych. Ograniczenie dotyczy części opłaty związanej ze spłatą wartości auta. Przy użytkowaniu mieszanym przedsiębiorca odlicza 50% VAT, a 100% może odliczyć przy wykorzystywaniu samochodu wyłącznie w działalności i spełnieniu wymogów formalnych.
Dla kogo leasing, a dla kogo wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy Mercedesa GLC może oznaczać znacznie niższą miesięczną ratę niż leasing. W naszych kalkulacjach najmu na 36 miesięcy, przy 10% opłaty wstępnej i limicie 20 tys. km rocznie, raty zaczynają się od 2995 zł netto. Dla porównania leasing GLC 220 d 4MATIC AMG Line przy tych samych podstawowych założeniach kosztuje 5583 zł netto miesięcznie.
Przykładowe raty wynajmu Mercedesa GLC:
| Wersja GLC | Napęd | Cena brutto | Rata netto/mies.* |
|---|---|---|---|
| 200 d 4MATIC AMG Line | Diesel, 163 KM | 312 381 zł | 2 995 zł |
| 220 d 4MATIC AMG Line | Diesel, 197 KM | 337 651 zł | 3 153 zł |
| 220 d 4MATIC Avantgarde | Diesel, 197 KM | 300 143 zł | 3 157 zł |
| 200 d 4MATIC Avantgarde | Diesel, 163 KM | 305 238 zł | 4 032 zł |
| 200 4MATIC AMG Line | Benzyna, 204 KM | 342 046 zł | 3 978 zł |
| 300 4MATIC AMG Line | Benzyna, 258 KM | 374 292 zł | 4 914 zł |
*Wszystkie kalkulacje najmu: 36 miesięcy, 10% opłaty wstępnej, limit 20 tys. km rocznie. Dane dotyczące rat pochodzą z ofert Superauto.pl (stan na listopad 2026 r.)
Kiedy wybrać leasing?
Leasing operacyjny będzie lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy, który chce mieć otwartą furtkę do wykupu GLC po zakończeniu umowy i dalszego korzystania z auta lub jego późniejszej sprzedaży. Warto go rozważyć także wtedy, gdy firma nie potrzebuje pakietu usług serwisowych w racie i woli samodzielnie organizować obsługę w warsztatach. Dodatkowym atutem tradycyjnego leasingu w Superauto jest brak sztywnego limitu przebiegu – ma to kluczowe znaczenie dla firm, których samochody często pokonują długie trasy w kraju.
Auta premium dostępne od ręki! Poznaj ofertę z Autocentrum
Kiedy wybrać wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy sprawdzi się w przedsiębiorstwach, które regularnie (np. co 3 lata) wymieniają flotę na nowe modele i nie planują wykupu pojazdów na własność. Niższa rata skutecznie odciąża bieżący budżet, a wliczony w nią pakiet serwisowy upraszcza zarządzanie autem. Trzeba jednak pamiętać o pilnowaniu limitu kilometrów oraz dbałości o stan techniczny pojazdu przed zwrotem.
Podsumowanie
Ostateczny wybór zależy od profilu działalności firmy. Jeśli priorytetem jest swoboda kilometrów i opcja wykupu, właściwszym wyborem będzie leasing. Jeśli celem jest jazda nowym Mercedesem GLC przy niższych miesięcznych kosztach, a po zakończeniu kontraktu oddanie auta i przesiadka na kolejny model – lepszy okaże się wynajem długoterminowy. Pamiętajmy jednak, aby opłacalności nie mierzyć wyłącznie wysokością raty – pod uwagę należy wziąć także zakres usług, wpłatę własną oraz koszty związane z ewentualnym przekroczeniem limitów.
GLC na tle BMW X3 i Audi Q5 – porównanie ofert
Mercedes GLC konkuruje w segmencie SUV-ów premium przede wszystkim z BMW X3 oraz Audi Q5. Wszystkie trzy modele świetnie sprawdzają się w roli reprezentacyjnych aut firmowych, jednak konkretne wersje silnikowe różnią się osiągami, ceną zakupu oraz wysokością miesięcznych zobowiązań. Poniższe zestawienie prezentuje wybrane nowe egzemplarze z rocznika 2026 w warunkach leasingowych.
| Parametr* | Mercedes GLC 220 d | BMW X3 M50 xDrive | Audi Q5 TDI quattro |
|---|---|---|---|
| Silnik | Diesel 2.0 | Benzyna 3.0 | Diesel 2.0 |
| Moc | 197 KM | 398 KM | 204 KM |
| Napęd | 4x4 (4MATIC) | 4x4 (xDrive) | 4x4 (quattro) |
| Cena transakcyjna brutto (po upustach) | 295 067 zł | 313 100 zł | 288 200 zł |
| Rata netto/mies. | 5 583 zł | 5 924 zł | 4 878 zł |
*Parametry leasingu: 36 miesięcy, 10% wpłaty własnej. Dane dotyczące rat pochodzą z ofert Superauto.pl (stan na listopad 2026 r.)
Najniższą ratę w tym zestawieniu ma Audi Q5 TDI quattro – 4 878 zł netto miesięcznie. Mercedes GLC 220 d jest od niego droższy w finansowaniu o 705 zł netto miesięcznie, z kolei BMW X3 M50 xDrive generuje ratę wyższą o 1 046 zł netto.
Warto jednak pamiętać o specyfice napędów: BMW X3 M50 to potężna, sportowa odmiana o mocy prawie 400 KM, dlatego nie jest bezpośrednim, rynkowym odpowiednikiem spokojniejszych, dwulitrowych diesli Mercedesa czy Audi. Jeśli firma szuka porównywalnych oszczędnych aut na długie dystanse, zestawienie GLC 220 d i Audi Q5 TDI wypada na zbliżonym poziomie cenowym.
BMW X3 M50 będzie natomiast wyborem dla przedsiębiorcy, który w aucie służbowym stawia na bezkompromisowe osiągi i sportowy charakter.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o Mercedesa GLC w firmie
Ile wynosi rata leasingu Mercedesa GLC?
W naszych kalkulacjach leasingowych raty Mercedesa GLC zaczynają się od 5453 zł netto miesięcznie. Przykładowo GLC 200 d 4MATIC AMG Line kosztuje 5453 zł netto, GLC 220 d – 5583 zł, a GLC 300 d – 5828 zł miesięcznie. Kalkulacje obejmują 36 miesięcy finansowania i 10% wpłaty własnej.
Co się bardziej opłaca: leasing czy najem długoterminowy?
To zależy od modelu korzystania z auta w firmie. Leasing sprawdzi się, jeśli planujesz wykup samochodu na własność po zakończeniu umowy i zależy Ci na braku sztywnych limitów przebiegu. Wynajem długoterminowy będzie lepszym wyborem, gdy chcesz jeździć nowym autem przez 3-4 lata, a potem je zwrócić – zyskujesz niższą ratę miesięczną oraz pakiet serwisowy w cenie.
Czym różni się Mercedes GLC od GLC Coupé?
Główną różnicą jest sylwetka oraz przestrzeń ładunkowa. GLC Coupé ma opadającą linię dachu, przez co jego bagażnik mieści 545 litrów (o 75 litrów mniej niż klasyczny GLC SUV). SUV jest bardziej uniwersalny i praktyczny w działalności transportowo-użytkowej, podczas gdy Coupé lepiej sprawdza się jako samochód reprezentacyjny.
GLC, BMW X3 czy Audi Q5 – co wybrać do firmy?
Audi Q5 TDI quattro kusi najniższą ratą w zestawieniu i oszczędnym napędem. BMW X3 M50 xDrive to propozycja dla przedsiębiorców stawiających na sportowe osiągi. Mercedes GLC 220 d stanowi z kolei zbalansowaną, elegancką propozycję pomiędzy komfortem, prestiżem a kosztami finansowania. Wybór zależy od priorytetów floty.