Hyundai i30 III 1.4 T-GDI kontra 1.5 T-GDI 48V — dwie twarze tego samego kompaktu
Facelift z 2020 roku nie tylko odświeżył blachę, ale zmienił serce i30. Stary 1.4 T-GDI ustąpił miejsca nowemu 1.5 T-GDI z miękką hybrydą 48V. Czy ta zmiana to wyłącznie postęp, a starsze auto z układem MHEV w ogóle warto brać na rynku wtórnym? Odpowiedź nie jest oczywista.
W 2017 roku Hyundai wprowadził nową, III generację modeli i30 z silnikiem 1.4 T-GDI. Już wtedy pierwsze testy jasno pozycjonowały model jako oczywisty wybór dla kogos, kto szuka balansu między ekonomią a przyjemnością jazdy. Trzy lata później Hyundai zastąpił go jednostką 1.5 T-GDI z 48-woltowym systemem mild hybrid. Na papierze brzmi to jak jednoznaczny postęp, ale opinie użytkowników Autocentrum jasno pokazują całą prawdę o tym modelu.
Dziś oba silniki można znaleźć w ogłoszeniach. Kilkuletnie i30 z 1.4 T-GDI są tańsze i bardziej dostępne, a nowsze egzemplarze po faceliftingu z 1.5 T-GDI 48V kuszą lepszymi parametrami i technologią, której wielu kupujących wciąż się obawia. W tym artykule kładę oba auta na stół, dane techniczne, realne spalanie, usterki, ceny.
Historia
Hyundai i30 trzeciej generacji zadebiutował w Genewie w 2017 roku jako samochód budowany z wyraźną myślą o rynku europejskim. Silnik 1.4 T-GDI (kod fabryczny G4LD) był ówcześnie sztandarową jednostką turbodoładowaną Hyundaia — nową, nowoczesną, chętnie umieszczaną też w siostrzanej Kii Ceed.
W 2020 roku i30 przeszedł poważny facelifting. Hyundai nie tylko zmienił optykę i interfejsy, ale przeprowadził rewolucję w gamie napędowej: diesle ograniczono do minimum, wolnossący 1.4 MPI zniknął, a centralną rolę przejął nowy 1.5 T-GDI (G4LH) sprzężony z układem mild hybrid 48V. Decyzja wynikała z zaostrzających się norm emisji Euro 6d oraz rosnącej presji regulacyjnej na CO₂.
Dane techniczne — katalogowe porównanie
Na papierze 1.5 T-GDI wygrywa wyraźnie - więcej mocy, wyższy moment obrotowy, szybsze przyspieszenie i nieco niższe katalogowe spalanie. Jedyna wymierna strata to bagażnik, układ mild hybrid zajmuje część wnęki na koło zapasowe, przez co kufer traci 38 litrów objętości (z 395 do 357 l). Koła zapasowego w tej wersji po prostu nie ma, zamiast niego producent montuje zestaw naprawczy.
1.4 T-GDI 140 KM (roczniki 2017–2020)
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Kod silnika | G4LD |
| Pojemność | 1 353 cm³ |
| Moc maksymalna | 140 KM / 103 kW |
| Moment obrotowy | 242 Nm |
| Obroty maks. momentu | 1 400–3 900 rpm |
| Przyspieszenie 0–100 km/h (MT) | 8,9 s |
| Prędkość maksymalna | 210 km/h |
| Dostępne skrzynie biegów | 6MT lub 7DCT |
| Spalanie WLTP (średnie) | 5,4–6,4 l/100 km |
| Emisja CO₂ | 124–145 g/km |
| Układ hybrydowy | brak |
| Pojemność bagażnika (hatchback) | 395 l |
| Masa własna (MT) | ok. 1 305 kg |
1.5 T-GDI 48V 160 KM (od 2020, po faceliftingu)
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Kod silnika | G4LH |
| Pojemność | 1 482 cm³ |
| Moc maksymalna | 160 KM / 118 kW |
| Moment obrotowy | 253 Nm |
| Obroty maks. momentu | 1 500–3 500 rpm |
| Przyspieszenie 0–100 km/h (MT) | 8,4 s |
| Prędkość maksymalna | 210 km/h |
| Dostępne skrzynie biegów | 6MT lub 7DCT |
| Spalanie WLTP (średnie) | 5,5–6,3 l/100 km |
| Emisja CO₂ | 125–143 g/km |
| Układ hybrydowy | 48V MHEV (BSG) |
| Pojemność bagażnika (hatchback) | 357 l (−38 l vs 1.4) |
| Masa własna (MT) | ok. 1 365 kg |
Realne spalanie — co mówią kierowcy?
Dane WLTP to teoria. To, co tankujemy na stacjach, weryfikuje każdą tabelkę. Przez lata użytkownicy Autocentrum raportowali swoje realne zużycie paliwa w obydwu wersjach — zbiorczy obraz jest pouczający.
1.4 T-GDI — ile naprawdę pali?
Przy spokojnej jeździe na trasie przy 80–90 km/h silnik 1.4 T-GDI potrafi zejść poniżej 5 l/100 km. Najniższe spalanie odnotowane przez użytkowników to 4,4 l. Na autostradzie przy 120–140 km/h spalanie rośnie do 6,5–7 l/100 km. Miasto to zupełnie inna historia — spokojny styl jazdy daje 7,5–8 l, dynamiczny kierowca potrafi przekroczyć 10, a nawet 12 l/100 km. Jazda mieszana to średnio 6,5–7,2 l/100 km w realnym użytkowaniu.
Kierowcy zwracają uwagę na wyraźną wrażliwość silnika na temperaturę zewnętrzną i styl jazdy. Przy gwałtownym ruszaniu jednostka potrafi "łykać" znacznie więcej, niż sugerowałyby dane katalogowe.
Przejdź do opini użytkowników Autocentrum - Hyunai i30
1.5 T-GDI 48V — ile daje mild hybrid?
Realne oszczędności z tytułu systemu MHEV są skromniejsze niż mogłyby sugerować materiały marketingowe. Właściciel egzemplarza z 2024 roku po 15 000 km podaje średnie 5,57 l/100 km przy jeździe mieszanej z przewagą trasy, zimą przy mrozie niespełna 6 l, latem przy spokojnej jeździe krajowej 5–5,2 l. W teście redakcyjnym na niemal 1000 km, z przewagą autostrady, komputer pokładowy pokazał 7,5 l/100 km — więcej, ale auto spędziło większość czasu przy wyższych prędkościach.
Realne spalanie w różnych scenariuszach — zestawienie
| Scenariusz jazdy | 1.4 T-GDI | 1.5 T-GDI 48V |
|---|---|---|
| Spokojnie w trasie (80–90 km/h) | 4,4–5,2 l | 4,8–5,5 l |
| Autostrada 120–140 km/h | 6,5–7,5 l | 6,0–7,0 l |
| Miasto — spokojny styl jazdy | 7,5–9,0 l | 6,5–8,5 l |
| Miasto — dynamiczny styl jazdy | 10–13 l | 9–12 l |
| Średnia mieszana (realna) | 6,5–7,2 l | 5,5–6,8 l |
Układ mild hybrid przynosi realną, ale nie spektakularną korzyść — szacunkowo 0,5–1 l/100 km mniej w jeździe mieszanej. Największe oszczędności BSG daje w ruchu miejskim, gdzie rekuperacja przy hamowaniu i wspomaganie rozruchu mają sens. Na trasach zysk jest mniejszy lub żaden.
Usterki i słabe strony — na co uważać?
1.4 T-GDI (G4LD) — znane bolączki
Silnik G4LD to jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbosprężarką — z definicji bardziej skomplikowana niż wolnossący poprzednik. Na rynku wtórnym, po kilku latach i dziesiątkach tysięcy kilometrów, ujawniają się pewne słabości.
Układ CVVT i łańcuch rozrządu
To najczęściej komentowany temat na forach. Łańcuch rozrządu w silniku G4LD może wydłużać się przy przebiegach od 120 000 do 150 000 km, szczególnie gdy olej nie był wymieniany zgodnie z interwałem. Charakterystyczny metaliczny stuk przy zimnym rozruchu to sygnał alarmowy. Koło zmiennych faz rozrządu (CVVT) jest elementem podatnym na zużycie i powinno być sprawdzane przy okazji wymiany łańcucha. Rekomendowany interwał wymiany łańcucha to ok. 150 000 km, ale przy intensywnej eksploatacji miejskiej — wcześniej.
Skrzynia biegów 7DCT
Automatyczna skrzynia dwusprzęgłowa w wersjach z i30 bywa krytykowana za szarpnięcia przy niskich prędkościach (mało płynną pracę w korkach). Problemy najczęściej pojawiają się między 40 000 a 80 000 km i wymagają aktualizacji oprogramowania lub w gorszym scenariuszu wymiany mechatroniki. Manualna 6MT jest pod tym względem bezproblemowa.
Nagary na zaworach ssących
To bolączka wszystkich silników GDI — bezpośredni wtrysk nie czyści zaworów ssących tak jak tradycyjny wtrysk wielopunktowy. Przy 80 000–120 000 km i jeździe głównie miejskiej warto zrobić inspekcję i w razie potrzeby chemiczne lub mechaniczne czyszczenie zaworów.
System Start-Stop
Bywa zawodny, szczególnie przy niskich temperaturach i przy dużym obciążeniu klimatyzacji. Typowe kody błędów wskazują na problemy z czujnikiem akumulatora lub układem sterowania. Część właścicieli wyłącza go na stałe.
Porada! Przed zakupem 1.4 T-GDI z wyższym przebiegiem — koniecznie sprawdź historię wymian oleju (silnik wymaga syntetyku 0W-30 lub 5W-30, interwał co 15 000 km lub rok), posłuchaj zimnego rozruchu (łańcuch) i zbadaj historię skrzyni DCT jeśli auto ma automat.
1.5 T-GDI 48V (G4LH) — co już wiemy?
To silnik stosunkowo młody — najstarsze egzemplarze mają dopiero 5–6 lat. Baza danych o usterkach jest wciąż budowana, ale pewne tendencje już widać.
Niestabilna praca silnika i Check Engine.
Część właścicieli zgłasza niestabilne obroty na zimno przy przebiegu ok. 45 000 km, silnik pracuje nierówno, pojawia się kontrolka Check Engine. Serwisy zazwyczaj rozwiązują problem aktualizacją software'u lub wymianą czujników. To klasyczny przypadek "choroby wieku dziecięcego" dobrze opanowanej przez ASO.
Skrzynia DCT
Wersja 7DCT w 1.5 T-GDI dziedziczy wrażliwość na pracę w korkach. Użytkownicy raportują też sporadyczne błędy elektryczne sprzęgła przy niskich temperaturach, które objawiają się niemożnością wrzucenia biegu po rozruchu. Pomaga ponowne uruchomienie auta.
Układ mild hybrid.
Jak dotąd nie odnotowano masowych awarii układu BSG ani baterii 48V w i30 III. To dobra informacja — ale więcej o serwisie MHEV piszę w drugiej części artykułu.
Zalety i wady — 1.4 T-GDI
Zalety:
- Większa dostępność mechaników i diagnozy poza ASO
- Tańszy zakup na rynku wtórnym
- Prostsza konstrukcja — bez układu 48V
- Bagażnik 395 l (z kołem zapasowym)
- Już znane usterki — łatwiej przewidzieć ryzyko
- Wystarczająca moc do 95% zastosowań
Wady:
- Starszy rocznik — wyższy przebieg na rynku
- Ryzyko zużycia łańcucha przy niedbanym serwisie
- Wyższe faktyczne spalanie niż katalogowe
- DCT bywa kłopotliwy w korkach
- Brak wsparcia elektrycznego przy niskich obrotach
Zalety i wady — 1.5 T-GDI 48V
Zalety:
- Więcej mocy i wyższy moment obrotowy
- Nieco niższe realne spalanie
- Nowszy rocznik — niższy przebieg
- Bogatsza lista seryjnego wyposażenia
- Lepsze multimedia i systemy ADAS
- BSG wspomaga przy ruszaniu — płynniejsza jazda
Wady:
- Droższy zakup — znacznie wyższa cena
- Mniejszy bagażnik (357 l, brak koła zapasowego)
- Bardziej złożona konstrukcja układu napędowego
- Nie każdy warsztat poza ASO zna się na 48V
- Krótka historia eksploatacyjna — nieznane długoterminowe ryzyko
Ceny Hyundai i30- nowy vs używany. Utrata wartości
Kiedy w 2017 roku i30 1.4 T-GDI trafiał do salonów, jego cena zaczynała się od ok. 68 000–74 000 zł. Dobrze wyposażone egzemplarze z automatem DCT kosztowały 85 000–92 000 zł.
Po faceliftingu w 2020 roku wersja z 1.5 T-GDI 48V startowała od ok. 98 000–104 000 zł. Wersja N Line z DCT w 2022 roku kosztowała ponad 110 000 zł. Nowe i30 z 1.5 T-GDI 48V w roku 2026 są wyceniane od ok. 115 500 zł wzwyż.
Orientacyjne ceny na rynku wtórnym (maj 2026)
| 1.4 T-GDI | 1.5 T-GDI 48V | |
|---|---|---|
| Typowy rocznik | 2017–2019 | 2020–2022 |
| Typowy przebieg | 80 000–130 000 km | 40 000–90 000 km |
| Przedział cenowy | 50 000–72 000 zł | 66 000–105 000 zł |
| Cena nowego w swoim czasie | 68 000–92 000 zł | 98 000–115 500 zł+ |
Rozpiętość cenowa jest wyraźna i to ona najczęściej decyduje o wyborze. Za cenę dobrego używanego 1.5 T-GDI z 2020–2021 roku można kupić bardzo ładny egzemplarz 1.4 T-GDI z 2018–2019 o przebiegu 70 000–90 000 km i pełnej historii serwisowej. Pytanie, co dla nas ważniejsze: budżet czy technologia.
Popularność — które i30 częściej widzimy na drogach?
W Polsce Hyundai i30 trzeciej generacji od początku cieszy się dobrą sprzedażą. Przez lata 2017–2020 wersja 1.4 T-GDI stanowiła jeden z najchętniej wybieranych wariantów napędowych w gamie — szczególnie z manualną skrzynią biegów. Po faceliftingu sytuacja nieco się zmieniła: z oferty zniknęły silniki diesla, a 1.5 T-GDI 48V stał się flagowym benzyniakiem. Na rynku wtórnym bezwzględna liczebność roczników 2017–2020 sprawia, że egzemplarzy z 1.4 T-GDI jest po prostu więcej — co przekłada się na szerszą bazę serwisową i większą dostępność części.
którą wersję wybrać?
| Twój profil | Lepszy wybór |
|---|---|
| Budżet do 65 000 zł, głównie trasa | 1.4 T-GDI z udokumentowaną historią serwisu |
| Dużo jazdy miejskiej, ważna oszczędność paliwa | 1.5 T-GDI 48V — MHEV pomaga w mieście |
| Chcesz serwisować poza ASO, w dowolnym warsztacie | 1.4 T-GDI — prostsza konstrukcja |
| Ważne bogate wyposażenie i nowszy rocznik | 1.5 T-GDI 48V (facelift 2020+) |
| Kupujesz nowe lub rocznik 2022+ | 1.5 T-GDI 48V — jedyna dostępna opcja |
Silnik 1.4 T-GDI to sprawdzona, relatywnie prosta jednostka, która przy regularnym serwisie potrafi przejechać 200 000+ km bez poważnych problemów. Ryzyko łańcucha rozrządu i zaworów GDI jest realne, ale znane — można je zminimalizować kupując auto z udokumentowaną historią. Duży plus: bagażnik 395 l i mniejsza złożoność techniczna.
Silnik 1.5 T-GDI 48V jest silniejszy, nowocześniejszy i realnie pali mniej w mieście. System mild hybrid to nie marketing — faktycznie wspomaga przy ruszaniu i odzyskuje energię. Minusy to wyższa cena, mniejszy bagażnik i pewna nieznana dotycząca długoterminowej trwałości całego układu MHEV.
Jeśli masz budżet i jeździsz dużo po mieście — wybierz 1.5 T-GDI 48V z pewnego źródła (ASO, jeden właściciel). Jeśli cena jest priorytetem lub serwisowania chcesz unikać w ASO — dobry 1.4 T-GDI z 2018–2019 to nadal świetny kompakt.
Czy miękka hybryda komplikuje serwis starszego auta?
Kiedy ktoś mówi mi, że boi się kupić używane i30 z mild hybrid bo „to hybryda i pewnie drogo serwisować" — rozumiem tę intuicję. Ale ta intuicja wywodzi się z doświadczeń z pełnymi hybrydami: Priusem, Aurią, Lexusem. Układ 48V mild hybrid to zupełnie inna technologia o zupełnie innych implikacjach serwisowych.
Jak działa układ MHEV 48V w i30?
Układ mild hybrid w i30 1.5 T-GDI to system BSG (Belt Starter Generator) — rozruszniko-alternator napędzany paskiem wielorowkowym. Składa się z czterech kluczowych elementów:
- Silnik spalinowy 1.5 T-GDI — główna jednostka napędowa
- BSG (starter-generator) — pełni funkcję rozrusznika, alternatora i silnika elektrycznego wspomagającego przy ruszaniu; sprzężony z silnikiem paskiem wielorowkowym
- Bateria litowo-jonowa 48V — magazyn energii odzyskanej przy hamowaniu (pojemność rzędu 0,5–1 kWh)
- Konwerter DC/DC (48V → 12V) — zasila klasyczną instalację 12V i ładuje standardowy akumulator
Co to oznacza w praktyce? Układ 48V nie umożliwia jazdy na samym silniku elektrycznym — to nie jest pełna hybryda. Nie podłącza się do gniazdka. Silnik elektryczny jedynie wspomaga tzn. sprawia, że auto rusza płynniej, odciąża silnik spalinowy przy przyspieszaniu, a przy hamowaniu odzyskuje energię zamiast tracić ją w ciepło klocków hamulcowych.
Co faktycznie się zmienia przy serwisie?
Wymiana oleju silnikowego i filtrów, świece zapłonowe, filtry powietrza i kabinowe, układ hamulcowy, zawieszenie, skrzynia biegów — wszystkie te elementy serwisuje się dokładnie tak samo jak w wersji bez mild hybrid. Tutaj nie ma niespodzianek ani dopłat.
Co wymaga większej uwagi
Pasek wielorowkowy BSG
To kluczowy element układu. W systemie BSG pasek przenosi znacznie większe siły niż w zwykłym aucie — nie tylko napędza osprzęt, ale odpowiada za rozruch silnika i rekuperację. Producenci zalecają częstszą inspekcję paska i stosowanie wyłącznie pasków dedykowanych do układów hybrydowych (wzmocniona konstrukcja). Koszt paska i wymiany jest porównywalny do klasycznego układu, ale kontrola stanu powinna być regularniejsza.
Napinacz paska
Musi reagować błyskawicznie na zmianę kierunku przekazywanego momentu obrotowego. To element, który przy zaniedbaniu może dawać znać o sobie wcześniej niż w klasycznym aucie.
Diagnoza układu 48V
Dobry warsztat niezależny wyposażony w aktualne systemy diagnostyczne (AUTEL, Launch, Bosch) poradzi sobie z odczytem błędów i podstawową diagnostyką systemu BSG. Jednak bardziej zaawansowane prace — np. kalibracja BSG po wymianie lub diagnoza konwertera DC/DC — mogą wymagać wizyty w ASO lub warsztacie specjalizującym się w hybrydach.
czy mechanik „na mieście" to zrobi?
W przypadku rutynowego przeglądu — tak, bez problemu. Wymiana oleju, filtrów, klocków, tarcz, opon, świec — to standardowe czynności, które nie wymagają znajomości układu 48V.
W przypadku problemów z samym układem mild hybrid — tu pojawia się schowek nieoswojony przez część warsztatów. Układ 48V w i30 operuje napięciem poniżej 60V DC, co oznacza, że mechanik nie musi posiadać specjalistycznych uprawnień elektrycznych SEP, wymaganych przy pełnych hybrydach i elektrikach. Ale wiedza o systemie BSG, jego kodach błędów i procedurach serwisowych to już inna sprawa.
Praktyczna wskazówka: Przed zakupem używanego i30 1.5 T-GDI 48V zadzwoń do wybranego warsztatu niezależnego i zapytaj wprost: „Czy diagnozujecie i serwisujecie układy mild hybrid 48V Hyundai?" Coraz więcej warsztatów odpowie twierdząco, ale warto się upewnić zawczasu.
Bateria 48V — czy to tykająca bomba kosztorysowa?
Bateria litowo-jonowa 48V w układach MHEV ma zupełnie inną charakterystykę niż bateria trakcyjna w Priusie. Jest znacznie mniejsza (pojemność rzędu 0,5–1 kWh wobec 30+ kWh w PHEV), operuje w wąskim zakresie ładowania chroniącym ogniwa, a producenci projektują ją na żywotność całego samochodu.
Jak dotąd nie ma doniesień o konieczności wymiany baterii 48V w 5–6-letnich egzemplarzach i30 na rynku wtórnym. Jeśli jednak bateria kiedyś odmówi posłuszeństwa, w Polsce istnieje już kilka firm oferujących regenerację akumulatorów MHEV — niekiedy tańszą niż zakup nowego podzespołu.
Koszty serwisu MHEV vs klasyczny benzyniak — zestawienie
| Czynność serwisowa | 1.4 T-GDI | 1.5 T-GDI 48V |
|---|---|---|
| Wymiana oleju i filtrów | identycznie | identycznie |
| Wymiana świec zapłonowych | identycznie | identycznie |
| Układ hamulcowy | standardowe zużycie | zużywa się wolniej (rekuperacja odciąża klocki) |
| Pasek osprzętu | standardowy | wzmocniony, wymaga częstszej kontroli |
| Diagnoza komputerowa | każdy warsztat | wymaga narzędzi obsługujących MHEV |
| Awaria BSG / alternatora | wymiana alternatora (standardowa procedura) | specjalistyczna naprawa lub regeneracja BSG (wyższy koszt) |
| Akumulator 48V | nie dotyczy | wysoka trwałość, brak znanych problemów w tej klasie wiekowej |
| Łańcuch rozrządu | ryzyko zużycia przy 120–150 tys. km | nowsza konstrukcja — za wcześnie na pełną ocenę |
W codziennym serwisowaniu układ MHEV nie generuje istotnych kosztów dodatkowych. Bardziej podatny na zużycie pasek osprzętu to realny, choć nieduży koszt. Układy hamulcowe wytrzymują za to dłużej. Specjalistyczne naprawy BSG (w razie awarii) to wyższe koszty niż wymiana zwykłego alternatora — ale awarie elementów 48V w i30 należą na razie do rzadkości.
Co naprawdę komplikuje serwis starszego auta z MHEV?
Nie sama technologia — a dwa czynniki praktyczne.
Po pierwsze: dostępność warsztatów oswojonych z układem 48V.
Sieć autoryzowanych serwisów Hyundai jest w Polsce dobrze rozwinięta, ale wizyty w ASO mają swoją cenę. Niezależne warsztaty coraz chętniej inwestują w wiedzę i oprogramowanie do obsługi MHEV — ale nie wszystkie. W dużym mieście znajdziesz odpowiedniego mechanika bez problemu. W małej miejscowości może to wymagać poszukiwań.
Po drugie: dostępność części zamiennych do BSG.
Jeśli starter-generator ulegnie awarii, rynek zamienników i regeneratów do specyficznych układów BSG Hyundaia jest wciąż mniej rozwinięty niż rynek klasycznych alternatorów. To się zmienia — ale kupując auto z 2020 roku w 2026 roku, jesteś jeszcze pionierem, nie mainstreamem.
Mild hybrid 48V to ewolucja, nie rewolucja. Serwisuje się jak zwykłe auto — z wyjątkiem paska osprzętu, który wymaga częstszej uwagi, i diagnostyki, która wymaga odpowiednich narzędzi.
Podsumowanie: bać się czy nie?
Nie ma racjonalnych podstaw, żeby bać się układu MHEV 48V w i30 jako takiego. Technologia jest stabilna, bateria zaprojektowana na długie życie, a codzienną obsługę przeprowadza się identycznie jak w klasycznym aucie. System nie wymaga ładowania z zewnątrz, nie wymaga uprawnień elektrycznych przy serwisie, a w razie awarii można go na ogół odizolować bez unieruchamiania całego pojazdu.
Pewna ostrożność jest uzasadniona przy zakupie używanego egzemplarza: sprawdź historię serwisową (szczególnie wymianę paska osprzętu), przejadź się w trybie miasto-trasa i słuchaj pracy układu, a przed zakupem zapytaj wybranego mechanika czy ma doświadczenie z MHEV Hyundaia.
Miękka hybryda 48V komplikuje serwis tylko marginalnie — bardziej psychologicznie niż technicznie. Kupujący, którzy „boją się hybrydy", często mylą MHEV z pełną hybrydą. To zupełnie różne światy pod względem złożoności, kosztów i ryzyka serwisowego. Jeśli masz budżet i możliwość korzystania z ASO lub doświadczonego warsztatu — nie ma powodu rezygnować z lepszego, nowszego silnika wyłącznie z powodu naklejki „48V".