Ocena kierowcy - Audi A3 8P Sportback

TLP, 6 lat temu
Silnik 2.0 TDI CR 140KM 103kW
Rok produkcji 2013
Audi A3 8P Sportback 2.0 TDI CR 140KM 103kW 2008-2013 - Oceń swoje auto
Długo przymierzałem się do zakupu tego modelu. A3 zawsze mi się podobało ze względu na swoją stonowaną stylistykę. Problemem przy wyborze są silniki. Wybór pozornie spory ale większość ma jakieś przypadłości a benzynowy 1.6 nie jedzie. Padło na diesla 2.0. Mimo intensywnego poszukiwania nie udało się trafić ciekawej, krajowej wersji 170KM więc ostatecznie zadowoliłem się wersją 140KM. Auto pod kątem prowadzenia jest fantastyczne i dostarcza dużo przyjemności z jazdy. Mimo kilku minusów o których poniżej jestem usatysfakcjonowany i polecam tą wersję w 100%.
Silnik to wielki atut tego auta. Pracuje bardzo cicho i nawet przy większych prędkościach nie ma problemu z hałasem, w środku można swobodnie rozmawiać. To nie jest już typowe klekoczące TDI. Elastyczność jednostki napędowej jest rewelacyjna. Auto ciągnie z samego dołu, praktycznie od obrotów biegu jałowego, na każdym biegu. Po wkręceniu na wyższe obroty auto przemieszcza się więcej niż sprawnie i potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Nie jest to może GTI, ale wrażenia z jazdy i tak są super. Spalanie jak na oferowane osiągi i przyjemność z jazdy – rewelacja.
Skrzynia biegów jest bardzo przyjemna w użytkowaniu, precyzyjna z dosyć krótkimi przełożeniami. Sześć biegów pozwala na dodatkowe oszczędności na trasie.
Auto prowadzi się bardzo pewnie. W zakręty wchodzi jak po szynach. Zawieszenie jest twarde ale mimo wszystko wystarczająco komfortowe. Układ kierowniczy jest precyzyjny. Całokształt prowadzi do dobrego czucia auta. Na minus jedynie zasługują hamulce. Niby nie najgorsze, ale brakuje im ostrości.
Widoczność w każdym kierunku jest OK. Czujniki parkowania z tyłu się przydają, szkoda, że nie ma z przodu i nie mają jakiejkolwiek wizualizacji we wnętrzu – to na minus. Lusterka szerokie z dobrą widocznością i szerokim zakresem ustawienia.
Siedząc we wnętrzu tego samochodu mam wrażenie, że auto jest mniejsze niż w rzeczywistości. Generalnie nie można się przyczepić do rozmieszczenia przycisków itp. no może z wyjątkiem sterowania szybami i lusterkami na drzwiach. Nie są umieszczone domyślnie i trzeba do nich cofać rękę. Minusem jest menu nie posiadające polskiego języka i obsługa komputera (mało domyślna). Słabo wygląda liczba schowków. Jeden w podłokietniku i drugi pod nim, całkowicie bezużyteczny jeśli korzystamy z podłokietnika. Nie ma co zrobić z telefonem więc konieczny jest jakiś uchwyt na szybę. Schowek główny też nie jest za wielki.
Klimatronik dwustrefowy działa poprawnie i ma szeroki zakres ustawień co 0,5 st. Ogrzewanie również OK. Duży plus za podgrzewanie przedniej szyby.
Przestrzeń jest wystarczająca dla 4 dorosłych osób. Z tyłu siedzi się wygodnie natomiast z przodu trochę jestem rozczarowany fotelami. Jak dla mnie mają zbyt wąskie oparcie co daje o sobie znać głównie zimą gdy mamy na sobie dodatkowo kurtkę. Dla kobiety są OK, ale jak ktoś ma nieco szersze plecy to lepiej poszukać wersji z wewnętrznym S-line’m i sportowymi fotelami, które mają obszerniejsze oparcie. Siedziska są wygodne, miejsca wystarczająco zarówno na szerokość jak i na nogi. Bagażnik ma regularne kształty i dobrą dostępność. Wózek dziecięcy się zmieści. Jest dobrze. Minus to brak koła zapasowego a w zamian zestaw naprawczy.
Porównując do innych aut kompaktowych z dieslem pod maską, którymi miałem przyjemność jeździć tu jest najciszej. Na biegu jałowym auta praktycznie nie słychać. Podczas jazdy do wnętrza nie przedostają się dźwięki generowane przez jednostkę napędową i jest naprawdę cicho. Nawet przy większych prędkościach można swobodnie rozmawiać.
Jak na razie pojawił się tylko problem z systemem start&stop. Czasami nie działał wyłącznik.
Brak

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI CR 140KM 103kW [l/100km]