Ocena kierowcy - Audi A4 B5 Sedan

Rodger16, 10 lat temu
Silnik 1.9 TDI 75KM 55kW
Rok produkcji 1998
Audi A4 B5 Sedan 1.9 TDI 75KM 55kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Pełne zadowolenie z auta, przede wszystkim tani w eksploatacji i można na nim mimo wieku polegać i ruszać w trasę. Opinię psuję jedynie rewelacyjne ale drogie w utrzymaniu zawieszenie przednie i mała ilość miejsca na tylnej kanapie.
Silnik 1.9TDI 75KM wiele osób nie wie nawet ze taki był i mylą go z 1.9TD 75KM. Otóż 1.9TDI 75KM niczym się nie różni od wersji 90KM poza mapą silnika którą ja sobie zmieniłem na 115 KM i jest super :) Ładnie zapala nawet w mrozy, nie telepie się na niskich obrotach nawet schodząc do 1tys obr. auto rozpędzi się bez wibracji. Silnik głośny ale audi ma wzorowe wyciszenie więc silnik nie dokucza w kabinie.
Tylko przeciętnie ze względu na zestopniowanie bo skrzynia pracuje wzorowo ale na 5 biegu przy 100KM/h na obrotomierzu jest 2,2 tys obr a przy 120KM/h już 3tys obrotów i zaczyna się robić głośno. Zdecydowanie lepsze przełożenia w skrzyni od wersji 110konnej i mozna ją przełożyć z tego modelu. Oryginalna skrzynia moze się sprawdza jesli ktos uzywa wersji 75 bo ja po zmianie na 115km potrzebuje dluzszych przełożen
Zawieszenie rewelacyjnie wybiera dziury dzięki wielowahaczom ale niestety jest to wadą jeśli chodzi o ich żywotność i koszta wymiany. Auto dosyć miękkie.
Widoczność do tyłu kiepska jak to zwykle bywa w sedanach. Malutkie lusterka dające złudny obraz ale to kwestia przyzwyczajenia się i później się o tym zapomina.
Tutaj jak w większości niemieckich samochodów najwyższa ocena. Wszystko na swoim miejscu, obsługa intuicyjna, choć włączanie świateł dźwigienką pod kierunkowskazami to średnio udany pomysł. Brakuje trochę szybkodostępnego miejsca na telefon choć schowków nie brakuje pod kierownicą w drzwiach, w podłokietniku pod nawiewami itp. ale zamiast popielniczki mogła by być szybko dostępna półka
Bez zastrzeżeń. mam klimatronic który spisuje się rewelacyjnie nawet w największe upały. Zimą musimy poczekać ok 3-4KM jazdy aż zacznie grzać.
Auto niby na płycie takiej samej co passat B5 ale w pasku miejsca o wieeeele więcej. Z tyłu miejsca bardzo mało z przodu dla dwóch osób bezproblemowo i wygodnie. Za to bagażnik ogromny.
Auto naprawdę bardzo dobrze wyciszone niestety przy oryginalnej skrzyni biegów powyzej 100KM/h obroty robią się wysokie a ten silnik nie cechuje sie dużą kulturą pracy na wyższych obrotach i robi się głośno.
Według mnie mistrz oszczędnej jazdy. Rekord to 3,7L/100km przy predkosci max 90Km/h. Normalna jazda w trasie to około 4,5 - 5L Miasto z klimą lub w zimę max 7L
Zadbane TDI z pewnym przebiegiem się bardzo ceni więc cenowo porównywalnie z BMW bo wśród mercedesa według mnie nie ma konkurencji. C-klasa z tamtych lat wydaje się być zabytkiem przy audi a4. Za tą cenę można kupić dużo młodsze auto np francuza lub włocha ale coś za coś. Francuzów miałem wiele i niestety potwierdzam ogólne przekonanie że auto musi być niemieckie lub japońskie.
Auto ma swoje lata więc czasem trzeba zaglądać pod maskę i np wymienic uszczelkę pod klawiaturą, uszczelnić odmę i popatrzeć czy jakiś kabel nie wisi i wówczas auto nam się odwdzięczy bezawaryjną jazdą.
Tak jak wyżej coś tam czasami trzeba zrobić. Ja wymieniałem sprężyny przednie bo jedna pękła. Brak koła dwumasowego, zwykła pompa rotacyjna i turbina bez zmiennej geometri łopatek to same plusy czyniące silnik prostym i mało awaryjnym.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 75KM 55kW [l/100km]

5,4