Ocena kierowcy - Audi A4 B5 Sedan

Silnik 1.9 TDI quattro 110KM 81kW
Rok produkcji 1996
Okres użytkowania: 5 lat
Audi A4 B5 Sedan 1.9 TDI quattro 110KM 81kW 1996-2000 - Oceń swoje auto
Karoseria : Dobrze trzyma się cała karoseria mimo prawie 25 lat.
Przeniesienie napędu : Bardzo miłe jest poczucie pewności jakie daje napęd quattro.
Silnik : Głównie irytujące są wycieki oleju z okolic silnika o czym pisałem wcześniej.Sam silnik oszczędny i zapala na zimno i po rozgrzaniu bez problemów.
Inne : Uciążliwe jest ustawianie klimatronika - zarówno utrudniony dostęp ( za dźwignią zmiany biegów) jak i problem z nastawą parametrów.
mam mieszane uczucia co do Audi A4B5 quattro. Z jednej strony precyzyjne zawieszenie i prowadzenie, super oszczędne spalanie przy stałym napędzie na 4 koła (5l/100km, 90% trasa, spokojna jazda). Z drugiej strony wiele usterek, które psują obraz tej marki (częste i liczne wycieki oleju z silnika i układu napędowego, awaria immobilizera, pęknięta sprężyna zawieszenia, szybko zużywające się łożyska kół, itd.). Być może część z tych usterek to wynik słabej jakości usług warsztatowych ale zawsze starałem się wybierać mechaników znających auta grupy VAG. W porównaniu do mercedesa okularnika W210 3,0D, którym jeździłem ponad 4 lata to audi wypada blado jeśli chodzi o naprawy. Jedyne pocieszenie to niskie ceny części zamiennych i ich dostępność..
Silnik dosyć elastyczny, bardzo mało pali (4,8-5,5 l/100km w trasie). Liczne i częste wycieki oleju: z uszczelniaczy wału, wałka rozrządu, odmy, pokrywy zaworów, skąd tylko się da. Jeżdzę bardzo spokojnie, można powiedzieć po emerycku, nawet nie wyobrażam sobie jakby lał się olej z uszczelnień przy dynamicznej, agresywnej jeździe kogoś, kto ma ciężką nogę.
Biegi wchodzą precyzyjnie i można powiedzieć, że skrzynia jest zestrojona poprawnie.
Pracuje precyzyjnie i daje poczucie pewności przy manewrach (raz wyskoczyła mi przed maskę sarenka i szybki unik kierownicą skończył się tylko pękniętym kloszem kierunkowskazu). Auto bardzo dobrze wyszło z tej próby łosia (a raczej sarny). Zastrzeżenia mam do trwałości podzespołów (pęknięta sprężyna zawieszenia co nie spotkało mnie nigdy wcześniej w żadnym samochodzie a jeżdżę ponad 25 lat używanym iautami).
To wyjątkowy atut audi - Trwały ocynk, auto prawie 25 letnie bez korozji na nadwoziu i podwoziu.
Widoczność ograniczają słupki z przodu, słabo też widać do tyłu przy parkowaniu.
Problem z obsługą panelu klimatyzacji - schowany za dźwignią zmiany biegów.Poza tym w miarę dobrze, ale w porównaniu do Volvo albo Mercedesa W 210 to słabizna.
Ustawienie klimatronika tak, żeby dawał komfort cieplny jest praktycznie niemożliwe. W dodatku mimo wymiany filtra kabinowego jest nieustanny problem z odparowaniem szyb przy wilgotnej pogodzie.
Z przodu miejsca pod dostatkiem, z tyłu dosyć mało dla dorosłej osoby.
Jak na diesla to cicho i miło.
Części tanie i łatwo dostępne ale ilość koniecznych napraw jak dla mnie nie do przyjęcia. Zaznaczam, że jeżdżę spokojnie i traktuję samochód raczej delikatnie.
Potrzebowałem auto ze stałym napędem na 4 koła i audi A4 całkowicie spełnia oczekiwania w zakresie napędu, ale daje plamę z różnymi psującymi się elementami.
Dwa łożyska kół, pęknięta sprężyna zawieszenia, źle pracujący klimatronic, awaria iimobilizera, wycieki oleju, awaria czujnika światła biegu wstecznego.
Raz awaria z wyciekiem płynu chłodniczego - unieruchomienie na drodze. Inne problemy na czas usuwane w warsztatach.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI quattro 110KM 81kW [l/100km]

5,9