Ocena kierowcy - BMW Seria 5 E34 Sedan

Silnik 520 i 24V 150KM 110kW
Rok produkcji 1991
Okres użytkowania: 5 lat
BMW Seria 5 E34 Sedan 520 i 24V 150KM 110kW 1989-1995 - Oceń swoje auto
Silnik : Dźwięk tego silnika to miód na uszy. Mocy mogłoby być więcej. Niezawodność nieziemska.
Karoseria : Lubi sobie delikatnie pognić.
Inne
Inne
To bardzo udany samochód. W kwestii jakości ciężko się do czegoś przyczepić. Użyte materiały i wykonanie to bardzo wysoka półka. Oczywiście jest parę elementów, które nie wytrzymują próby czasu np. fotele, czy podsufitka. Ale ogólnie jest baaaardzo dobrze.
Z tym silnikiem nie było praktycznie żadnych problemów. Tylko i wyłącznie prace eksploatacyjne. Zdarzyła się raz przygoda ze źle odpowietrzonym układem chłodzenia, płyn rozsadził chłodnicę. Warto zwracać uwagę na ten element.
Przez cały okres eksploatacji samochodu nigdy nie było z nią najmniejszych problemów. Jeśli chodzi o sam skok lewarka i jego precyzję, to nawet po 23 latach była doskonała.
Zawieszenie jest zadziwiająco trwałe, wahacze, tuleje, końcówki i łączniki dobrej jakości wytrzymują bardzo duże przebiegi. Niestety bywają spore problemy z zachowaniem szczelności silnika, skrzyni i tylnego mostu. Wał i tylny most znoszą sporo, ale nie są niezniszczalne.
Nigdy nie miałem problemów z parkowaniem. Dobrze widać krawędzie samochodu. Wystające zderzaki wymagają jednak pamiętania o nich.
W tym aspekcie nie ma się do czego przyczepić. Wszystko jest na swoim miejscu, po kilku chwilach można poczuć się jakby jeździło się tym samochodem od zawsze.
Miałem wersję jeszcze bez wymuszonego obiegu płynu chłodniczego. Niestety wpływa to dość znacznie na ogrzewanie, na wolnych obrotach praktycznie go nie ma. Ale ogólnie wentylacja jest bardzo dobra. Nawet w upalne dni, pomimo czarnego jak smoła lakieru w samochodzie panowała bardzo komfortowa temperatura. W swoim egzemplarzu nie miałem klimatyzacji, za to był fantastyczny (cichy) szyberdach.
Na tej wielkości samochód spodziewałem się większej przestrzeni w środku. O ile kierowca i pasażer mogą jej sobie sporo zagospodarować, to pasażerowie z tyłu już za wiele możliwości nie mają. Przestronność to zdecydowanie nie jest największy atut E34.
Jeśli chodzi o wyciszenie to znów nie można się do niczego przyczepić. Jeśli ktoś miał styczność z W124, albo 190 to mogę śmiało przyrównać poziom wyciszenia do tych aut.
Jest na rynku sporo zamienników części, ale trzeba uważać bo są bardzo różnej jakości. Jeśli szuka się części oryginalnych, bądź jakości im bliskiej to trzeba przygotować się na wydatki.
W tej chwili (2015r.) stosunek ceny do jakości zadbanych egzemplarzy jest doskonały. Chociaż znaleźć zadbany egzemplarz w dobrej cenia nie jest coraz trudniej.
Ogólnie trapi je parę problemów. Wypalające się wyświetlacze, świrujące zegary to dość normalne usterki. Całe szczęście, że niekoniecznie uciążliwe i drogie w naprawie.
Nigdy nie spotkała mnie żadna poważna usterka, oczywiście nie licząc zagotowanego płynu chłodniczego i pękniętej chłodnicy. Ale to bardziej z mojego niedopatrzenia niż z winy samochodu. Ten samochód przepięknie odwdzięcza się za dobre podejście.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 520 i 24V 150KM 110kW [l/100km]

11,2