Ocena kierowcy - BMW Seria 5 E39 Sedan

KM, 10 lat temu
Silnik 2.5 523i 170KM 125kW
Rok produkcji 1999
BMW Seria 5 E39 Sedan 2.5 523i 170KM 125kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Mimo sporych gabarytów, silnik 2,5l (wer. 170KM) daje sobie radę i dynamika jest całkiem zadawalająca. Jeszcze większą niespodzianką jest ekonomia tego motoru. Dobrze zachowany silnik potrafi naprawdę miło zaskoczyć. No i wspominana wcześniej kultura pracy... co tu dużo mówić - burżułazja wśród silników! :)
Zawieszenie : To chyba dotyczy każdego samochodu w naszym pięknym Kraju, więc im bardziej skomplikowane zawieszenie, tym uciążliwsze wydają się nawet lekkie usterki.
Układ elektryczny : \"Krowa\" ma swoje humory... trzeba mieć do niej cierpliwość. Czasem tak po prostu chce sobie coś poniedziałać przez jakiś czas i za chwile znów działać i nikt nie wie o co chodziło :P
Samochód godny polecenia każdemu kto lubi jeździć. Piękna maszyna z duszą. Jedna z ostatnich \"prawdziwych Beemek\". Duża, przestronna i bezpieczna. Wspaniale prowadzi się ten krążowniczek, potrafi być niesłychanie dostojna, lub całkiem agresywna, wręcz sportowa - wszystko zależy od twojego nastroju. Jedno jest pewne - jazda tym Maleństwem uspokaja. Wracając z pracy po ciężkim dniu wole wybrać dłuższą drogę i jechać ją wolniej niż zwykle, tak po prostu żeby się zrelaksować i wyciszyć :)
Bawarskie Fabryki Silnikowe - czy coś tu jeszcze wymaga tłumaczenia? ;)
Sama skrzynia właściwie bez zarzutów, jedyne co bym poprawił to mechanizm zmiany biegów, jest on dość toporny przy zmianie z 4 na 5, co bywa frustrujące.
Wspaniałe połączenie komfortu jazdy ze świetnymi właściwościami jezdnymi. Zawieszenie e39 to już legenda... Jedyny minus to koszty napraw, tutaj wszystko musi być złożone z kilku elementów, a każdy element powinien być co najmniej zamiennikiem wysokiej klasy, co generuje sporawe koszty. Do tego świetnie spasowany układ kierowniczy sprawia że \"Krową\" manewruje się naprawdę przyjemnie, i jak dostojnie! :)
Byłoby 5/5, ale punkcik trzeba odjąć za kiepską widoczność z tylu. Wystarczy, że pasażerowie zostawią wyciągnięte zagłówki i właściwie cofa sie na ślepo, bardzo dobrym rozwiązaniem jest PDC, ale wiadomo - każdej przeszkody nie wyczuje i można się podrapać czasami. Trzeba się do tego przyzwyczaić i nabrać wprawy.
Jeżdżąc różnymi modelami BMW za każdym razem czuje się jak w domu. Mam ochotę np. podnieść temperaturę w samochodzie bądź przełączyć cokolwiek, moja ręka gdzieś sięga odruchowo i jakimś \"magicznym trafem\" sięgam dokładnie tam gdzie trzeba! Mam wrażenie, że BMW ma chyba jakiś oddzielny dział w którym tysiące pracowników cały dzień siedzą i po prostu zachowują się naturalnie łapiąc za różne ustrojstwa. Obserwuje ich bacznie grupa naukowców analizując dokładnie każdy ruch i wyciągają z tego jakąś \"średnią\" - tak to sobie tłumacze! :P
Klimatyzacja nie zawiodła mnie nawet w najgorętsze dni tego roku. Bardzo szybko chłodzi. Ogrzewanie również działa bez zarzutu, w zimne poranki natychmiast rozgrzewa atmosferę :) Należy jedynie pamiętać o porządnym serwisie klimy i wymianach filtrów.
Na pewno nikt nie będzie połamany po długiej podróży ;) Narzekać nie można, ale 5/5 należy się jedynie serii 7, która w kwestii przestrzeni nie ma sobie równych.
Mam do wymiany kilka uszczelek, ale mimo to głośniej robi mi się w samochodzie dopiero od 150 km/h w górę. Ideałem wyciszenia jest model z podwójnymi szybami bocznymi.
Jeśli miałbym oceniać jedynie spalanie to byłoby 5/5. Ale dochodzą tu ceny napraw, serwis itp. Ocena tak czy tak jest wysoka ponieważ samochód jest naprawdę wspaniały i bardzo szybko zapomina się o wydanych pieniądzach...
Do 20 tys. można mieć wspaniałą Maszynę, która da więcej komfortu, bezpieczeństwa i przyjemności z jazdy niż niejedno nowe plastikowo-papierowe ustrojstwo na kółkach za kilkadziesiąt tys. Trzeba jednak zawsze być przygotowanym na dodatkowe koszta po zakupie używanego egzemplarza. Polecam wybrzydzać tylko w kwestiach istotnych. Nie polecam natomiast kupna modelu z założoną już instalacją LPG. Ludzie wstawiają tam cuda i nigdy nie ma pewności że nie będzie potrzebny remont kapitalny całej instalacji i połowy silnika. Oczywiście części i serwis nie jest najtańszy, ale wybierając tej klasy samochód to wciąż bardzo dobry rezultat w kategorii \"cena/jakość\" :)
Wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie kilka gorzkawych smaczków. No bo NIE WYPADA żeby w samochodzie tej klasy i marki pękały drobne plastiki, takie jak przyciski panelu klimy czy osłony kanałów wentylacyjnych.
Ogólnie mówiąc \"czołg!\" ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W starszych rocznikach jest \"wyrostek\" w postaci padającej pompy wody. Poza tym sterownik pompy ABSu, stanowi piętę achillesową chyba wszystkich roczników. Należy tu dodać, że jako pojedynczy element stanowi najkosztowniejszą \"typową awarie\".

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.5 523i 170KM 125kW [l/100km]

12,5