Ocena kierowcy - BMW Seria 5 E39 Sedan

Pakaś, 15 lat temu
Silnik 2.8 528i 193KM 142kW
Rok produkcji 1996
BMW Seria 5 E39 Sedan 2.8 528i 193KM 142kW 1995-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Spróbuj a się przekonasz. Rewelacja - następny jaki kupię, to też będzie BMW z rzędową 6-ką o podobnej mocy.
W ciemno można polecić to auto. Oczywiście należy dobrze poszukać, bo najmłodze 528-ki będą miały już z 10 lat - stan techniczny może być różny. Ja kupiłem auto z dobrego źródła i jestem zadowolony. Duże, solidne auto ze sportowym zacięciem, elegancko się prezentuje, po 13-tu latach nic nie trzeszczy i nie wkurza.
Prawdą jest to co piszą znawcy marki - rzędowa 6-ka czystej krwi. Piękny bas, rozsądne spalanie i spory zapas mocy wtedy, gdy jest potrzeba. Na pewno Japończycy z tej pojemności wycisnęliby pewnie ze 100 KM więcej, ale po co? 192 KM zupełnie wystarczy do codziennego użytkowania.
Skrzynia manualna - bardzo precyzyjna, biegi wchodzą z lekkim oporem dokładnie tak jak trzeba. Może tylko trochę lewarek za długi - indywidualny pogląd.
Pewnie trzyma się drogi w każdym zakresie prędkości, kontrola trakcji robi swoje na ostrych zakrętach i podczas gwałtownego przyspieszania, ale bez przesady - zawsze lekka kontra po skręcie może być potrzebna. Zawieszenie fajnie \"wyśrodkowane\" - wystarczająco komfortowe i jednocześnie na tyle sztywne, by pewnie czuć się w zakrętach.Kawał dobrej roboty!
Nie mam zastrzeżeń. Wiadomo, że zawsze znajdzie się ktoś, komu coś się nie spodoba.
Dobrze w kierunku bardzo dobrze. Wszystko co niezbędne do jazdy jest pod ręką. Bardzo przydaje się kierownica multifunkcyjna. Obsługa klimatyzacji wymaga oderwania wzroku od drogi - można się przyzwyczaić.
Klima bardzo wydajna, rewelacyjna funkcja pełnego nawiewu na przednią szybę. Równie fajna jest funkcja REST - nawiew ciepłego powietrza na postoju po wyłączeniu silnika.
4 osoby normalnego wzrostu będą podróżować komfortowo na trasie o każdej długości.
Na początku, gdy go kupiłem byłem zły, że jest za cichy. Oczekiwałem większych wrażeń słuchowych, zwłaszcza ze strony silnika. Mimo wszystko słychać co trzeba, jest cichy, nie męczy w dłuższych trasach - po prostu O.K.
Nikt nie kupuje takiego auta, by oczekiwać zużycia paliwa rzędu 6 l/100km. Auto miło zaskakuje. W trasie przy normalnych predkościach 8-9 l/100km, w mieście w korkach też nie ma tragedii ok. 13 l/100km. Jak się trochę \"poświruje\" - bierze każdą ilość :)
Oczywiście ceny nowych \"piątek\" - tylko dla nielicznych. Na szczęście są auta używane, ale i tak nieźle trzymają wartość. Utrzymanie nie jest najtańsze, ale dają dużą radość z jazdy, a to jest chyba bezcenne.
Czasem spali się jakaś żarówka (ja akurat nie mam xenon\'ów), dostęp łatwy, można wymienić samemu.
Z poważniejszych usterek - zauważyłem, że ubywało płynu hamulcowego, który jest wspólny z układem hydraulicznym sprzęgła - przyczyna - nieszczelny wysprzęgnik. Może się zdarzyć. Naprawa plus część - 260 zł - to chyba niedużo.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.8 528i 193KM 142kW [l/100km]

10,4