Ocena kierowcy - BMW X5 E70 SUV

Przeniesienie napędu
Układ elektryczny
Układ hamulcowy
Zawieszenie
Kupiłem auto z myślą dużego, wygodnego, bezpiecznego, pakownego samochodu który da mi ponad przeciętną radość z jazdy. Jeśli chodzi o całokształt to samochód spełnił moje oczekiwania, ale kupując X5 czy każdy inny samochód klasy premium wyższej (A6, A5, seria 5, X5, seria 7, E klasa, S klasa) trzeba mieć mocno na uwadze, że możemy kupić świetny samochód do którego nie włożymy więcej niż 1000 zł na start, ale może się okazać że trzeba dorzucić jeszcze jedno "0" aby ten samochód "odszczurzyć" - dlatego tutaj WIELKIE ALE...więcej cierpliwości w szukaniu i odłożeniu trochę kasy bo jakby nie patrzeć auta mają minimum 10 lat i nie są robione jak kiedyś. Co jest najlepsze w tym samochodzie ? Moje auto jest z 2008 r., czyli ma na karku już 13 Lat, a kilka osób z mojej rodziny / znajomych którzy na motoryzacji znają się mniej, stwierdzili że wygląda na 2014/2015. Tak, X5 starzeje się bardzo wolno.
Rzędowy silnik, 6 cylindrów, 3 litry pojemności - czyli kwintesencja marki BMW.. Silnik technicznie bardzo dobry, elastyczny i ekonomiczny (jeśli mówimy o konkurencji ML czy Q7). Piękny dźwięk, wysoka kultura pracy - NALEŻY WYMIENIAĆ ROZRZĄD, CI CO PISZĄ ŻE NIE TRZEBA TO LEPIEJ NIE SŁUCHAĆ. W moim przypadku samochód został ściągnięty z Belgi, dlatego ma mniej mocy (211km) ale lekka mapa i będzie 280 km, także już bardzo przyjemna jazda. Po lifcie występuje silnik z rozrządem z tyłu, także wymiana jest troszkę droższa.
6HP - skrzynia bardzo fajna do tego samochodu, nie jest najszybsza ale taka ma być. X5 to nie samochód wyścigowy, także nie mogę złego słowa powiedzieć, wymiany oleju co 60 tyś km i będzie Git. Oczywiście 8HP występująca po Lifcie jest lepsza, ale tam już jest też troszkę inny silnik. Jest jeszcze opcja DS czyli skrzynia zmienia biegi wyżej, także można czasem poszaleć !
Samochód jest wysoki, troszkę twardy jak na BMW przystało, także nie oczekujcie prowadzenia 'Siódemki" ale na co dzień czy w trasie jest w porządku. Z przodu pojazdu jest klasyczne zawieszenie wielowahaczowe, a z tyłu miechy pneumatyczne - tutaj bardzo duży "+" - koszt wymiany 1 miecha to coś w granicy 700 zł, a są tylko dwa. Porównując inne auta tego typu wpływa korzystnie na eksploatację.
Wiecie po czym poznaję dobrze wykonany samochód ? ..odgłos otwierania i zamykania drzwi. Tak, tutaj nie ma kompromisów, twarde soczyste uderzenie bez zająknięcia, grube twarde blachy (w E53 było jeszcze lepiej), zero rdzy.
Siedzi się bardzo wysoko, na wszystkich patrzysz z góry (jak w busie), duża czołowa szyba, ogromne lusterka boczne, chociaż bez czujników byłoby ciężko bo auto jest po prostu długie i duże. Dla wprawnego kierowcy nie będzie problemu, kobieta może narzekać... Kamera cofania - jak na te lata jest średniej jakości także lepiej zaufać sobie :)
Konsola skierowana do kierowcy, przyciski rozmieszczone prawidłowo, guzik od otwierania schowka sprytnie ukryty u dołu, idrive jest bardzo intuicyjny,
Jeśli już nauczymy się obsługiwać pokrętło idrive i cały system możemy stworzyć w aucie dużo ciepła i zimna (w zależności od potrzeby) - ustawianie mocniejszej dmuchawy na stopy bez wiania na górę ? Nie ma problemu..chciałbyś aby grzało Ci tylko w twarz ? Nie ma problemu. Szkoda, że nie mam wentylacji foteli i grzanej kiery.
Mam 187 cm wzrostu, po wyregulowaniu prawidłowej postawy za kierownicą, mieszczę się za sobą. W 4 osoby pojedziemy w bardzo wygodnych warunkach, w 5 będzie ciaśniej. Bardzo duży bagażnik - aż 630 litrów i co najlepsze...tylna kanapa składa się i nagle możemy przewieźć 2 rowery i zostaję jeszcze trochę wolnej przestrzeni. Extra !
Największy minus X5 w środku ? Skrzypiące plastiki... Każda X5 E70 skrzypi w środku, czy to mocniej czy słabiej ale zawsze. Sorry, ale auto które w salonie kosztowało 250 tyś jest to nie do pomyślenia. hmmm...przy wyższych prędkościach słychać wiatr, ale może to dlatego, że auto ma taką aeordynamikę. Może gdyby były podwójnie klejone szyby byłoby lepiej.
BMW...X5...3.0Diesel To będzie kosztować także weźcie na to poprawkę. Rozrząd, wymiana 7 litrów oleju, 2 filtry powietrza, tarcze + klocki,
Nie jest to auto idealne, ale ciekawe i nietuzinkowe
Padł mi akumulator, ale z mojej winy bo nie wymieniłem na czas.

On - zużycie paliwa dla silnika 3.0 d 235KM 173kW [l/100km]

11,1