Ocena kierowcy - Fiat Bravo II Hatchback 5d

Szimek, 2 lata temu
Silnik 1.4 i 16V MPI 90KM 66kW
Rok produkcji 2007
Fiat Bravo II Hatchback 5d 1.4 i 16V MPI 90KM 66kW 2006-2012 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie skrzynia 6-ka i ponadprzeciętne wyciszenie.
Silnik : Silnik lubi konsumować trochę oleju i mieć drobne wycieki.
W kategorii kompaktów z tego pułapu cenowego, jak dla mnie, samochód bezkonkurencyjny. W umiarkowanych pieniądzach otrzymujemy auto ładne stylistycznie, pojemne, przyjemnie jeżdżące, stosunkowo bezawaryjne i tanie w eksploatacji. Czego chcieć więcej.
Wolnossący silnik 1.4 zaskakuje bardzo dobrą kulturą pracy i niskim zapotrzebowaniem na paliwo. Jest niestety ospały przy prędkościach autostradowych i wyprzedzaniu. W moim egzemplarzu lubi podjeść nieco oleju, mimo że w ogóle nie puszcza dymka.
Sześciobiegowa przekładnia manualna to dla mnie jedna z największych zalet tego auta. Ma świetnie zestopniowane przełożenia, chodzi precyzyjnie i lekko. Nie miałem z nią żadnych problemów. Szósty bieg bardzo obniża spalanie i hałas we wnętrzu przy prędkościach podróżnych.
Jak dla mnie prezentuje idealny kompromis pomiędzy komfortem tłumienia a dobrym prowadzeniem. Auto posiada tryb wspomagania City, którego w praktyce nigdy nie używam, bo kierownica kręci się wręcz nieprzyjemnie lekko, jak w zabawce.
W mojej opinii auto bardzo ładne stylistycznie, sylwetka nie zestarzała się i wciąż prezentuje się atrakcyjnie. Mimo lat w moim egzemplarzu nie ma najmniejszych oznak korozji. Warto dodać, że samochód wypadł bardzo dobrze w testach zderzeniowych!
Bardzo dobra do przodu i na boki, do tylu ograniczona przez szerokie słupki (podyktowane zapewne względami stylistycznymi i bezpieczeństwa).
Wszystko na swoim miejscu, łatwe i intuicyjne w obsłudze. Przy tym atrakcyjne stylistycznie. Bardzo wygodne fotele i pozycja za kierownicą. Nadspodziewanie dużo miejsca we wnętrzu, szczególnie na tylnej kanapie. Spory, głęboki bagażnik.
Poprawnie działające klimatyzacja i ogrzewanie. Ani jedno ani drugie może nie jest wyjątkowo wydajne, ale zupełnie wystarczające.
Jak na gabaryt zewnętrzny, dużo miejsca w obydwu rzędach siedzeń. Cztery osoby o wzroście 185cm mogą podróżować w na prawdę komfortowych warunkach.
W kwestii wyciszenia auto wyjątkowe jak na swoją klasę. Dźwięk silnika jedynie lekko słyszalny we wnętrzu nawet przy pełnych obrotach. Szumy powietrza i toczenia także bardzo dobre wytłumione.
Jak to popularny Fiat - części i naprawy tanie, podejmuje się ich praktycznie każdy warsztat.
Auto nie jest szczególnie tanie jak na Fiata, natomiast jest dobrze wykonane i warte tych pieniędzy.
Zdarzają się drobne usterki jak łatwo przepalające się bezpieczniki, poluzowane plastiki, nietrwale wieszaki wydechu czy drobne wycieki oleju. Nie są one jednak uciążliwe.
Osobiście nie napotkały mnie żadne poważniejsze usterki, które utrudniłyby mi eksploatację. Mam zaufanie do tego auta, chętnie robię Nim dlatego dużo tras.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 16V MPI 90KM 66kW [l/100km]

6,7