Ocena kierowcy - Fiat Multipla I

bartek.uszacki@gmail.com, 14 lat temu
Silnik 1.9 JTD 105KM 77kW
Rok produkcji 1999
Fiat Multipla I 1.9 JTD 105KM 77kW 1998-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo ale to bardzo przyjemnie pracujący 1.9 JTD. Trochę obawiałem sie tego silnika, mimo ze fiatowskie JTD uznawane sa za niezawodne to jednak... Fiat to Fiat. Tu jednak pozytywne zaskoczenie. przy -25 auto po dziesięciogodzinnym staniu na mrozie bez problemu odpaliło.
Trochę trudno ocenic mi ten samochód obiektywnie z uwagi na to, że w Multipli jestem zakochany ;) a jak wiadomo - kocha wybaczy ;)
Silnik pracuje bez zarzutu. W mrozy odpala bez problemu. Dodatkowo Webasto sprawnie i szybko podgrzewa układ więc po paru minutach przy -20 na dworze w aucie robi się ciepło :)
Bez zarzutów. Idealnie umieszczona gała zmiany biegów, krótki skok, precyzyjnie działa.
Bardzo czuła na kierownicę. Trochę twarde zawieszenie powoduje ze np tarka powoduje wyraznie odczuwalne wstrząsy. Z drugiejs trony dzięki temu prowadzi się Multiple niemal jak gokarta. Miękkie zawieszenie - jesli masz do wyboru drogę krótszą ale wyboistą i dłuższą ale bez dziur to lepiej nadłożyc trochę drogi i przedłużyć żywotność zawieszenia o kilka tysięcy km ;) Tu niestety nie ma zlituj - zawieszenie w Multipli jest (jak w większości Fiatów) raczej delikatne.
Akwarium. Dosłownie. Widać wszystko dookoła jak na dłoni. Słupki nie zasłaniają widoczności, ogromne okna powodują, że widzisz wszystko dookola bez najmniejszego problemu. Parkowanie w mieście ułatwiają lusterka z wbudowanymi \'rybimi oczkami\' co ciekawe - prawe ułatwia parkowanie, lewe likwiduje \'ślepą strefę\'.
Duzo miejsca w środku, sporo ciekawych schowków. jedyny minus jaki znalazłem to: 1. pokrętła ogrzewania są przysłonięte przez gałkę zmiany biegów. To czasem moze byc niewygodne, lecz kiedy ustawisz grzanie na AUTO to.. nie ma po co grzebac przy tych pokrętłach. 2. Trochę za nisko zrobili deskę po stronie pasażera. Gdyby krawędź deski była o dosłownie 5 cm wyżej, pasażer mógłby siedzieć bliżej przedniej szyby a to dałoby ekstra miejsce z tyłu. Składane fotele i łatwość ich demontażu czynią z Multipli autko dość pojemne, choć wielkość bagażnika nie jest powalająca jak na auto tych rozmiarów.
Narazie na medal. Nagrzewanie radzi sobie bardzo sprawnie, szyby nie parują - jest okej.
Miejsca jest sporo. Jedyne co bym zmienił to wspomniana już krawędź deski rozdzielczej po stronie pasażera, mogła by byc ciut wyżej co sprawiłoby, że pasażer miałby więcej miejsca do manewowania fotelem. Jednak nei jest to jakis straszny problem. Autem bez problemu moze podróżować sześć osób i to w całkiem miłym komforcie.
Mam diesla, trudno mi się wypowiadac na temat wyciszenia bo to pierwszy diesel. Subiektywnie odbieram ją jako zadowalający poziom. Nie jest męcząca, nei jest jakoś mega cicho ale hałas nie jest męczący.
Jak na ten rozmiar auta nie jest chyba źle. W mieście autko pali ok 7.7-8 litra, w trasie spaliła ok 5.6 litra.
za 12.000 można kupic niedrogi, rodzinny, funkcjonalny i niebanalny samochodzik.
Mam ja od listopada, po trzech miesiącach nie zepsulo sie nic drobnego. To znaczy to co było zepsute pozostało zepsute :D czytaj - spryskiwacz tylniej szyby ( gdzies się wężyk zapchał) oraz czujniki cofania - co do czujników to nie wiem, byc moze nie potrafie ich włączyć ( auto ma hak)
Tez trudno powiedzieć, póki co nei zepsuł sie nic co nie wynikało by z prawie 200.000 km przebiegu. mam nadzieje ze poprzedni właściciel wymienił juz sprzęgło dwumasowe ( ok 2.000 pln) i turbinę ( ok 850 pln) ;)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 105KM 77kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Fiat Multipla I 1.9 JTD 105KM 77kW