Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

Silnik 1.2 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2002
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Fiat Stilo Hatchback 1.2 16V 80KM 59kW 2001-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik 1.2 mnie niesamowicie zaskoczył, spodziewałem się że będzie mułowaty a jednak się myliłem i mnie zaskoczył niesamowicie pozytywnie
Od pierwszej jazdy spodziewałem się ociężałego samochodu i że silnik 1.2 nie da sobie kompletnie rady z samochodem o takich rozmiarach. Jednak się myliłem. Dynamika w samochodzie jest jeśli potrzeba to można ruszyć dynamicznie na światłach. Podróżuje się nim bardzo wygodnie, Dużo miejsca dla pasażerów oraz pojemny bagażnik powodują iż bez problemów można udać się nim wygodnie na wakacje. Stylizacja Stilo 5 drzwiowego nie przypada mi bardzo do gustu gdyż znacznie lepiej wygląda wersja 3 drzwiowa ale może się spodobać.
Po silniku 1.2 za dużo spodziewać się nie można ale i tak zaskakuje. 85 KM zdecydowanie wystarcza do poruszania się po mieście lub na trasę.Sam silnik pracuje cicho i nie powoduje hałasu przy większych prędkościach.
Z samą skrzynią problemów nie ma, Czasami Wsteczny nie wskoczy ale to jest raczej popularne u wielu aut.
W zakrętach nie ma większych problemów. Zdecydowanie wspomaganie robi swoje i kierownica chodzi wystarczająco lekko. Dodatkowe wspomaganie \"City\" powoduje iż kierownica chodzi bardzo lekko. Polecam przy parkowaniu lub jeździe po mieście na ciasnych skrzyżowaniach. Jednak nie polecam tego gadżetu dla osób bez wyczucia tego wspomagania na trasach.
Widoczność jest dobra. Przednia szyba, Duże lusterko we wnętrzu. Jedyne co może na początku denerwować to dość małe lusterka boczne oraz trudność w obserwacji tylnej szyby poprzez odwracanie się. Jednak nie ma problemów z parkowaniem.
Samochód posiada dużą ilość schowków. Okulary nad przednimi lampkami. Na klucze przy kierownicy z lewej strony, Pojemne schowki w drzwiach, Dwa schowki po stronie pasażera, jeden na drobniejsze rzeczy a drugi zdecydowanie pojemny. Diler powiedział że jamnik by się tam zmieścił. Z powodzeniem można przewozić tam napoje zimne gdyż jest tam zawsze chłodno. Schowek zamykany na klucz co jest plusem gdy się zostawia coś w samochodzie przed sklepem.
Wentylacja do najlepszych nie należy latem ale to raczej powód braku klimatyzacji. Ogrzewanie zaś jest na poziomie dobrym, Zimą samochód nagrzewa się dość szybko i nie zajmuje to długo by mieć samochód nagrzany do temperatury pokojowej by spokojnie jeździć bez kurtki.
Miejsca jest bardzo dużo. Kierowca i pasażer mają dużo miejsca na nogi a fotele są niesamowicie wygodne i duże. Z tyłu miejsca jest troszkę mniej ale zdecydowanie w 4 osoby można podróżować wygodnie nawet przez kilkaset kilometrów. (Wersja 5-drzwiowa)
Jadąc na niskich obrotach silnika praktycznie nie słychać, mruczy dość cicho i z powodzeniem udało mi się zasnąć wracając wieczorem (nie prowadziłem :P)
Silnik 1.2 co ma 85KM nie spala wiele, Jeżdząc dynamicznie po mieście spala 8-9 litrów na 100km zaś na trasie 5-6 litrów na 100km. Samochód jest w rodzinie od nowości i większych problemów czy napraw w samochodzie nie było a wszystko w okresie gwarancyjnym.
Za taką cenę nie kupisz samochodu porównywalnego w rozmiarach, osiągach oraz jakości. Cena jest zdecydowanie okazyjna jak na samochód takiej klasy. W podobnym przedziale cenowym nie udało mi się znaleźć samochodu lepszego.
Od nowości był dbany i nie było większych problemów. Awarii od nowości uległ system domykania szyb przy zamykaniu oraz odpada zaślepka przy klamce od drzwi pasażera z tyłu (wewnątrz).
Z samochodem nie było żadnych poważnych problemów.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 16V 80KM 59kW [l/100km]

6,8