Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

arturo, 12 lat temu
Silnik 1.2 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2002
Fiat Stilo Hatchback 1.2 16V 80KM 59kW 2001-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : mimo małej pojemności naprawdę radzi sobie świetnie
Auto bardzo fajne, do codziennej miejskiej jazdy ale również nadające się na trasę. Śmiało można polecić wersję silnikową 1.2 mimo wielu opinii, że jest ona za słaba do tego autka. Autko ma ponadczasową bryłę mimo przeszło 10 lat od produkcji może się podobać. Super wyposażenie: pełny komputer pokładowy ze sporą ilością ciekawych funkcji, elektryka, poduszki powietrzne w znacznej ilości, spora ilość schowków w tym schowek klimatyzowany... naprawdę dużo szczególnie jak na fiata :). Fajna 6cio biegowa skrzynia biegów :). Stilo w tej wersji silnikowej raczej nie dostarczy nam adrenaliny... ale wystarczy do sprawnego poruszania sie przy niewygórowanych kosztach eksploatacji. Jeżeli ktoś szuka autka, które przyciąga uwagę to jak najbardziej stilo sie nadaje ale wyłącznie w wersji 3d. Śmiało mogę dać ocenę 4+ ponieważ autko godne uwagi. Byłoby 5 ale dla autka z nieco większym silnikiem przy podobym spalaniu a więc dla wersji 1.4. Mała awaryjność, wygoda jazdy, niskie koszty utrzymania myślę, że stilo spełnia wszystkie kryteria.
Bardzo cichy na wolnych obrotach praktycznie go nie słychać. Nawiew powietrza jest głośniejszy :) Jak na tą pojemność 1.2 jest naprawdę świetnie. Silnik lubi wysokie obroty - bardzo ładnie przyśpiesza powyżej 3,5tys. Na trasie przy wyprzedzaniu konieczna redukcja zazwyczaj na 3 bieg i smiało można wyprzedzać pojazdy jadące ok 120km/h. Przydałby się może ciut większy szczególnie na trasę ale dobry kierowca napewno będzie potrafil nim jeździć.
Czasem troszkę cos haczy ale myślę, że to kwestia wymiany oleju w skrzyni. Skrzynia - 6 biegów i do przodu. Na początku ciężko sie przestawić ale jadąc spokojnie na trasie wrzucamy 6 i spada nam spalanie.
Prowadzi się bardzo przyjemnie i przewidywalnie. Jedynie troche może przeszkadzać nieznaczne bujanie na zakrętach, ale to dlatego, że autko jest miekkie i ladnie tlumi nierówności.
Do przodu doskonale, do tyłu trochę trzeba mieć wyczucia :). Przednie słupki, mimo iż nie są szerokie ale trochę ograniczają widoczność.
Wszystko pod ręką, obsługa intuicyjna. Jest sporo schowków: na klucze po stronie kierowcy, dwa schowki po stronie pasażera oraz schowek/schowki pod siedzeniami. Minus za wymianę żarówek - trochę trzeba się przy tym napocić. Wymiana np. filtra powietrza i filtra kabinowego nie powinna zając więcej niż 15min.
Wydaje mi się, że mogłoby być nieco lepiej - na najniższych obrotach wentylatora obieg jest raczej malo wyczuwalny. Wielki plus za nawiewy na tył - w tunelu środkowym i pod siedzeniami na nogi pasażerów z tyłu. Klimatyzacja działa poprawnie ale potrzebuje trochę czasu zanim schłodzi nam wnętrze - może kwestia uzupelnienia czynnika.
Dla dwoch osob z przodu miejsca cała masa :) z tyłu myślę ze jak na 3d też jest przyzwoicie - wiadomo nie jest to kombi :). Autko bardzo szerokie co napewno sie odczuwa w środku.
Bez zastrzeń nawet przy większych prędkościach. Na postoju praktycznie go nie słychać. Czasem stojąc na światłach patrzę na kontrolki czy jeszcze pracuje :)
Jadąc ekonomicznie do 90 - 100km/h można osiągnąc ok. 5,5l a przy jeździe do 120km/h ale bez szaleństw - czasami coś wyprzedzając nieco ponad 6l. W mieście autko lubi sobie wypić. Osiągnięcie 9l nie stanowi dla niego problemu.
Myślę, że w cenie ok. 13 tyś bo tyle powinno kosztować zadbane autko z pierwszych lat produkcji nic lepszego nie znajdziemy. W podobnej cenie możemy kupić astrę II, golfa IV ale są to autka dla mas, których dużo jeździ po ulicach. Jakość wykonania na pewno nie odbiega od w/w konkurentów. Za niewygórowaną cenę otrzymujemy bardzo fajne autko :)
Hmm przez krótki okres po zakupie autka awarii uległa wycieraczka (rozpięte ramię), popsuł sie silniczek regulacji świateł (wysunął sie bolec). Co będzie dalej ciężko powiedzieć. Dotychczasowe usterki usunąłem w miarę szybko i praktycznie bez żadnych kosztów.
Jak narazie nie mam autka długo ale poważnych usterek nie było i oby tak dalej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 16V 80KM 59kW [l/100km]

6,6