Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

Silnik 1.2 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2003
Fiat Stilo Hatchback 1.2 16V 80KM 59kW 2001-2004 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy
Do 3 miesięcy jestem posiadaczem Fiata Stilo 1,2 16v. Jako że przed zakupem czytałem dużo opinii oraz komentarzy na jego temat postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami na jego temat, które być może pomogą komuś innemu w wyborze samochodu.
Na początku moja opinia na temat silnika który posiada moc 80 KM. Nie jest to może moc która wciska nas w fotel ale do sprawnego przemieszczania się w zupełności wystarczy. Jeżeli ktoś oczekuje od niego sportowych doznań będzie musiał go mocno deptać na wysokich obrotów co niestety odbije się na spalaniu. Jeżeli chodzi o spalanie to w moim przypadku przy spokojnej jeździe na trasie wynosi ono 6,2 litra. W mieście spalanie oczywiście rośnie i wynosi ponad 7 litrów. Najciekawszym i najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem było zestawienie tak małego silniczka z 6 biegową skrzynią biegów która w sposób widoczny pozwala zmniejszyć spalanie oraz dobrać odpowiednie przełożenie w każdych warunkach. Sama przekładnia działa w sposób płynny i delikatny. Nie trzeba się z nią siłować a biegi można powiedzieć że wchodzą same;) Skrzynia ta wpływa również na komfort podróżowania gdyż przy większych prędkościach tj 140 km/h nie dokucza nam dźwięk silnika a do naszych uszów dociera jedynie szum powietrza opływającego samochód.
Fiat Stilo został wyposażony w 2 stopniowe elektryczne wspomaganie kierownicy, które daje nam bardzo dobre wyczucie tego co dzieje się z samochodem. Podczas parkowania istnieje możliwość włączenia dodatkowego wspomagania CITY które powoduje iż kierownica pracuje praktycznie bez oporów. Zawieszenie jest bardzo sztywne. Auto pewnie trzyma się na zakrętach, nie występuje zjawisko nadmiernego przechylania się nadwozia.
Widoczność do przodu jak i na boki samochodu jest bardzo dobra. Widoczność do tyłu jest trochę gorsza, ale nie jest źle.
Środek jest dobrze zaprojektowany zegary są bardzo czytelne. Kierownica wykonana jest z twardego materiału i na dole posiada wybrzuszenie które powoduje ze nie leży ona pewnie w rękach. Kolumna kierownicza posiada regulację wysokości. Fotele są dobrze wyprofilowane i komfortowo podróżuje się w nich nawet na dalekie odległości.
Co do niezawodności nie mogę się wypowiedzieć jako że auto posiadam przez krótki okres. w tym okresie natrafiłem jedynie na dwie usterki. Pierwszą były uszkodzone silniczki regulacji reflektorów co jest dosyć częstą usterka w tym modelu. Drugą usterka było nadmierne parowanie szyb w samochodzie. Wymiana filtra kabinowego nie rozwiązała problemu. Winnym takiego stanu rzeczy okazał się silniczek odpowiedzialny za zamykanie i otwieranie obiegu powietrza w samochodzie. W moim przypadku obieg był ustawiony na obiegu zamkniętym czego przyczyną było parowanie wszystkich szyb.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 16V 80KM 59kW [l/100km]

6,9