Ocena kierowcy - Ford Fiesta VI

Fiesta, 8 lat temu
Rok produkcji 2006
Ford Fiesta VI 1.3 70KM 51kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Samochodzik dobrze sprawdza się w warunkach miejsko-podmiejskich (tak go użytkuję na co dzień). Spalenia wychodzi mi średnio 6,3 l w cyklu mieszanym, co uważam za w miarę dobry wynik. Dynamiki mu nie brakuje, ale tylko w mieście, na trasie jest juz gorzej, ale w końcu to tylko niewielki Fordzik. Na autostradzie da się jechać 130 km/h i nie jest to męcząca prędkość, jest w miarę cicho i w miarę komfortowo. Do minusów należy zaliczyć siedzenia, które mogłyby być trochę bardziej wygodne.
Silnik jest OK, jeśli weźmie się pod uwagę do czego został on stworzony. Jest cichy na niskich obrotach, przyśpiesza w miarę żwawo przy niskich predkosciach. Do plusów należy zaliczyć łańcuch rozrzadu, który ogranicza koszty serwisowania i w przeciwieństwie do nowszych konstrukcji np. VW nie trzeba go zmieniać co kilkadziesiąt tys. km. Konstrukcja jest prosta co daje nadzieje na bezproblemowa eksploatacje. Spalanie mogłoby być odrobinę niższe. Minimum w trasie wyszło mi ok. 5 l. Maksimum w mieście ok. 7. Średnio wychodzi mi 6,3 w warunkach mieszanych.
O skrzyni można powiedzieć tylko tyle, że jest. Nie jest ani super precyzyjna ani nie haczy i nie zgrzyta.
Fajnie trzyma się drogi jak na taki mały pojazd. Wybieranie nierówności w normie.
Trudno oczekiwać komfortu od Forda Fiesty. Do plusów zaliczam cichą race silnika, jesli się go nie żyłuje. Do minusów niezbyt wygodne fotele.
Nie mam zastrzeżeń, wszystko jest na swoim miejscu.
Nie mam klimatyzacji, podejrzewam, że w wersji z klimą pewnie szybciej można odparować szyby.
Dla kierowcy i pasażera OK. Z tyłu nikt nie jeździ ale gdy ustawię sobie fotel można się za mną jeszcze zmieścić (mam nieco ponad 180 cm wzrostu). Wsiadanie do tyłu na pewno nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie, ale czy w jakim 3-drzwiowym aucie jest lepiej?
Dobrze jeśli chodzi o pracę silnika. Gdy na drodze znajdują się jakieś kamyczki, słychać jak się obijają o nadkola tak.
Uważam, ze jeśli chodzi o koszty utrzymania jest dobrze. Niewysokie spalenie, prosta obsługa serwisowa, Ford robi tez promocje w swoich ASO i można pokusić się o serwisowanie auta w autoryzowanej stacji zamiast szukać oszczędności u kowala.
Używaną Fiestę po liftingu, w dobrym stanie można obecnie kupić za około 10 tys. zł
Nie miałem jeszcze żadnych wkurzających usterek. Denerwuje na pewno wymiana żarówek, która wiąże się z wyjęciem całej lampy, a wyjęcie nie jest wcale takie proste.
Nie miałem powaznej awarii.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 70KM 51kW [l/100km]

6,1