Ocena kierowcy - Ford Focus I Kombi

Silnik 1.8 TDDI 90KM 66kW
Rok produkcji 2000
Ford Focus I Kombi 1.8 TDDI 90KM 66kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Niezniszczalne!
Karoseria : rdza atakuje progi drzwi i klapę bagażnika
Ja z mojego fokusika jest bardzo zadowolony. 155000 km przebiegu i nic nie miał naprawiane, poza czynności okresowe (z wyjątkiem w/w nieszczęsnego paska wzdłużnego) Pali nie za dużo, bardzo pojemny no i to zawieszenie !!! ...Miód. Ma drobne wady, ale które auto ich nie ma. Ja uważam, że dokonałem dobrego wyboru i chętnie jeszcze pojeżdżę dlużej tym autkiem. Oczywiście dla bardziej wymagających fokus może być zbyt skromną opcją.
Ogólnie nie mam się co przyczepić. Ciut za słaby silnik, ale taki wybrałem, to taki mam. Ciągnie do przodu od 2000 obr, jak dla mnie te 90 koni w focusie jest wystarczające. Oczywiście, jak będzie komplet osób to już znacznie gorzej. Silnik głośny się robi mocno od ok. 150 km/h (ok. 3,5 tys. obr/min), na niższych obrotach nie jest tak źle, aczkolwiek nie mam zbyt dużego porównania jeśli chodzi o diesle. Myślę, że jest wystarczająco elastyczny, co raczej jest zasługą silnika diesla i jego momentu obrotowego, a nie akurat samego forda.
Czasem problem z jedynką, trzeba puścić sprzęgło i wcisnąć ponownie i problem znika. Dla mnie nie jest to problem. Reszta wchodzi dobrze, skoki dźwigni w sam raz.
Kupowałem focusa ze względu na jego zawieszenie. I nie pomyliłem się. Przejechałem już 50000 km i nic się nie dzieje. Zaskoczony jestem przyjeżdżając na przeglądy jak się dowiaduję, że nawet nie ma mechanik co dokręcić. A w dziury na polskich drogach nie trudno wpaść. Jedyny mały minus za wysokość. Focus jest dosyć niski i czasem zdarzy mi się zahaczyć o jakąś większą koleinę lub krawężnik osłoną miski olejowej, jednakże bez żadnych konsekwencji póki co. Auto prowadzi się bardzo dobrze. Focusik daje się "wyczuć". Najwyższa nota za zawieszenie.
Trudno mi porównywać, dlatego daję najwyższą notę. Ja nie mam zastrzeżeń.
Przydałoby się więcej schowków trochę. Bagażnik bardzo duży, po złożeniu foteli baaardzo duży (jak na tą klasę auta) . Jak spakowałem kiedyś w podróż 3 duże torby, 2 wózki dziecięce, wanienkę dla niemowlaka, łóżko turystyczne, materac, rowerek dla dziecka i jeszcze tysiąc reklamówek , to mocno się zdziwiłem... a jednak :)
No tu ciut gorzej. Tak jak czytałem w opiniach - szyby parują. Jest to dosyć irytujące, szczególnie jak się nie chce zimą za dużo z klimatyzacji korzystać. Przy dużej wilgoci przód odparuje a z tyłu szyby nadal zaparowane. Nagrzewanie i chłodzenie jak dla mnie ok.
Jak na ten segment nie mam co się przyczepić.
Powyżej 150km/h robi się już bardzo głośno. Poniżej jak to z dieslami - nie za cicho, ale da się przyzwyczaić. Zresztą muszę przyznać, że dźwięk diesla koi moje nerwy ( nie wiedzieć czemu :) )
Co mnie zaskoczyło, to mała różnica w spalaniu miejskim i na trasie. Minimalnie zszedłem do 6.3, maksymalnie 7,2. Najczęściej jest 6.7-6.8 ropy. Przy tym nie jeżdżę wolno i ospale. Przeglądy w aso forda to ok. 600 zl podstawowy , standardowo co 15 tys. km. Dla mnie to dużo, aczkolwiek to właściwie pierwsze moje auto, także trudno mi porównywać.
Przeglądy co 15 tys km i nie są aż tak tanie. Jednak jak się o autko dba, to nie sprawia problemów. Dałbym tak 4,5
Przejechałem 50000 km i jedyne co wymieniałem, to klocki i pasek wzdłużny. Niestety pasek jest źle osłonięty i dostaje się tam łatwo wilgoć, także zimowym porankiem budzi mnie niezbyt miły pisk. Po paru kilometrach już ok. Koszt takiego paska to ok. 100 zł, a już 2 razy wymieniałem. Nic poza to, co się zużywa nie naprawiałem. (tfu tfu ;] )
Rdzewienie progów drzwi i klapy bagażnika. To jest poważną usterką tego modelu. Aczkolwiek gwarancja na lakier 12 lat, także mi naprawiono w ramach gwarancji. TEraz jest ok. Poza tym innych poważnych usterek brak.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.8 TDDI 90KM 66kW [l/100km]

6,7