Ocena kierowcy - Ford Ka I

Gąska, 9 lat temu
Silnik 1.3 i 60KM 44kW
Rok produkcji 2001
Ford Ka I 1.3 i 60KM 44kW 1996-2002 - Oceń swoje auto
Silnik : Żyleta :) Mocny (jak na takie autko, i moje potrzeby) i bezawaryjny :)
Karoseria : gnije, po prostu gnije. Aż żal mi patrzeć, jak rdza chrupie moje niezawodne autko. ALE... podwozie ma zdrowe, progi również. Resztę sama sobie konserwuję.
Kupiłam auto jako "dojazdówkę" do pracy. Po przeczytaniu pierwszych opinii - zwątpiłam. Teraz wiem, że nie zamieniłabym na nic innego. Owszem, Ford gnije w każdym miejscu, w którym się go dotknie. Ale taka już "natura" Fordów. Gabaryty tego autka, niskie spalanie, zwrotność, taniość w utrzymaniu wynagradzają mi wszystko.
Na początku, oczywiście problem - falowanie obrotów. Jednak problem sam ustał. Nie wnikam dlaczego - działa tak jak powinno. Silnik żyleta ;) nie żłopie oleju - co było dla mnie bardzo istotne. Wymieniłam tylko dekielek - koszt kilku złotych, nic już nie cieknie.
Wymieniałam tylko sprzęgło - było złamane pióro, już taki samochód kupiłam.
Autko trzyma się pewnie drogi.
Z każdej strony wszystko widać. Duża, przednia szyba, tylna tak samo - jak w akwarium ;)
Autko ma ubogie wyposażenie, więc i ergonomię doskonałą ;) ale ja nic więcej, poza radiem, i ogrzewaniem od samochodu nie wymagam.
Wentyluje i ogrzewa, spełnia swoje zadanie. Autko zostało kupione z zablokowanym nawiewem ciepła- grzało cały czas. Ale zostało naprawione szybko i sprawnie. Wystarczy podstawowa wiedza, by zrobić to samemu. Teraz już grzeje i chłodzi poprawnie. Spełnia swoje zadanie poprawnie.
Z przodu miejsca bardzo dużo, tył, zwłaszcza gdyby tam usadzić wielkiego chłopa, mógłby narzekać. Ale umówmy się , nie jest to "rodzinne" auto, i chyba trzeba wystawić ocenę zgodną z przeznaczeniem :)
Głośno. W lecie przy otwartych szybach i dużej prędkości - masakra. Przy zamkniętych - znośnie. Jednak, gdy auto spełnia swoje przeznaczenie, czyli jest autem miejskim - w środku jest cicho. Gdy się jeździ autostradami... No, ale autostrady nie są jego docelowym przeznaczeniem.
Umówmy się, zawsze mogłoby być taniej :) Koszty utrzymania? Ubezpieczenie - niskie. Oleju wlewam tyle ile trzeba - autko nie spija go więcej niż potrzeba. Opony? Tanie. Części zamienne - tanie.
Za tak śmieszne pieniądze, nie kupiłabym nic lepszego :) Kaczuszka kupiona przypadkowo :)
Samochodzik dzień w dzień wozi mnie do i z pracy (65 km dzień w dzień). Z drobnych usterek - przestał mi chodzić zegarek... No i te falujące obroty - które falować przestały? Samo naprawienie? :) Obroty przestały falować jak wymieniłam sondę lambda (stłuczka) i świece.
Brak poważnych usterek. Odpala błyskawicznie, jeździ, nie gaśnie. Nie pije oleju. czego chcieć więcej?

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 i 60KM 44kW [l/100km]

6,2